Погані знаки: діагностика по нігтях

Про які хвороби повідомляють нігтьові пластини?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Це не лише важлива частина естетики образу, а й індикатор стану організму. Нігті можуть свідчити як про міцне здоров’я, так і про відсутність догляду, недотримання гігієни, шкідливі звички та внутрішні захворювання. Змінений колір, плями, нерівності, розшарування чи ламкість – маркери проблем, на котрі треба реагувати.

Форма та колір

«Правильний» ніготь є щільно закріпленим і має чітко виражену округлу світлу лунку біля кутикули. Здорова нігтьова пластина завжди має рівний колір: рожевий чи тілесний. Діагностику здоров’я по нігтях насамперед можна проводити за характером зміни кольору пластин. Тьмяні нігті говорять про анемію. Поява смужок і вкраплень може свідчити про хвору селезінку. Плями на нігтях у вигляді блакитного півмісяця – ймовірний симптом отруєння. Молочно-білі плями з’являються при неповному ороговінні нігтьових пластин і можуть бути пов’язані не лише з дефіцитом кальцію, заліза, цинку, вітамінів А, С, Е, а й повідомляти про цироз печінки.

Ознакою захворювань печінки або симптомом діабету може виявитися білий колір нігтів, а половинчасте біло-рожеве забарвлення буває при захворюваннях нирок. На можливу ниркову недостатність може вказувати напівкругла форма нігтя четвертого пальця. Трикутна форма цього нігтя є характерною при проблемах із хребтом. Наявність прожилок хвилеподібної форми – то ознака ревматизму. Жовті нігті вказують на легеневі чи інфекційні захворювання. Синій колір є сигналом про нестачу кисню у крові. А за темно-синім або темно-коричневим забарвленням нігтя можна розпізнати злоякісну пухлину. Меланома нігтя руйнує пластину повільно і через малу кількість меланіну може бути безбарвною.

дівчина дивиться на нігті

Горбиста поверхня

Рельєф поверхні нігтя – ще один показник стану здоров’я. Рельєфна чи м’яка пластина не є нормою. Здоровий ніготь зазвичай має однорідну консистенцію: це твердий і гладкий роговий шар без борозенок, вм’ятин і горбів. Як визначити хворобу по горбистих нігтях? Потовщення чи викривлення можуть бути проявами оніхогрифозу (захворювання, пов’язаного з віковими змінами) або платоніхії (вродженої аномалії). Характер нерівностей дозволяє припустити причини їхнього походження. Тригерами хвилястості нігтів є хронічні й ендокринні захворювання, контакт із хімікатами, травми та дефіцит певних нутрієнтів.

Наприклад, поперечні борозни (т. зв. лінії Бо) можуть бути не тільки результатом травми рогового шару при манікюрі або наслідком шкідливої звички гризти нігті, а й свідчити про обмінні порушення, перенесені грибкові та інфекційні захворювання. Поперечні борозни на нігтях можуть вказувати на дефіцит цинку та вітаміну В1, а поздовжні ребристі смужки на пластині говорять про дефіцит вітаміну В6. Часто такі нігті бувають у вегетаріанців і прихильників дієт, що виключають із раціону м’ясо (а це – головний постачальник цинку). Зазвичай такий симптом доповнюється супутніми ознаками: появою білих міток, уповільненням росту нігтів та їх ламкістю. Проблема хвилястості нігтів найчастіше вирішується коригуванням харчування. На постійній основі в раціоні мають бути горіхи, сухофрукти, помідори, кабачки, капуста, буряк, яблука та сливи.

руки на столі

Дефекти нігтя

Діагностика хвороб по нігтях дозволяє виявити збій в організмі локального чи системного характеру. Нерівності, тріщини та розшарування нігтьової пластини можуть бути симптомами групи захворювань під загальною назвою оніходистрофія. Вона буває вродженою та набутою. Прикладом першої є койлоніхія – вроджена дистрофічна поразка нігтів, що характеризується їх ложкоподібною формою. Увігнута деформація найчастіше проявляється на нігтях рук. Провокуючими факторами стають обмороження, травми, інфекції, хвороби та контакти з хімічними речовинами.

Видами набутої оніходистрофії є оніхошизис і оніхорексис, тобто розшарування та тріщини. Їхня природа може бути механічною, пов’язаною з ударами по клавіатурі або неправильною технікою манікюру, хімічною (провокуються впливом лугу або побутової хімії) та біологічною (виникають через імунодефіцит, грибкову поразку, інфекції та деякі хронічні захворювання). Якщо косметичне лікування не допомагає – це привід звернутися до ендокринолога: іноді причиною розшарування нігтів стають проблеми щитоподібної залози. Ламкі нігті свідчать про нестачу жирних кислот, заліза, білка, цинку, кальцію та вітамінів групи В. Крім того, до розшарування та ламкості призводить контакт нігтів із синтетичними миючими засобами. Під час домашньої роботи необхідно захищати руки силіконовими рукавичками.

миє дзеркало в гумовій рукавичці

Грибкові інфекції

Половину всіх захворювань нігтів представляє оніхомікоз – ураження пластин грибками, котрі живляться роговими клітинами. Для полегшення проникнення вглиб нігтьової тканини грибки виробляють ферменти, що руйнують пластину. Тож псування нігтя може бути симптомом грибка нігтів. Для цієї недуги є характерною початкова блідість ураженої пластини з подальшою зміною кольору на білий, жовто-коричневий, фіолетовий, зелений та чорний. Ознаки ураження грибковою інфекцією – поздовжня жовто-біла або коричнева смуга в глибині нігтьової пластини, білі круглі плями на нігтях, потовщення та свербіж.

Невилікувана інфекція призводить до тотального руйнування пластини. Уражений ніготь доведеться сточувати, обрізати або повністю видаляти, а лікування може тривати від 12 тижнів до року. Нігті на ногах уражаються грибком частіше, ніж на руках, а зараження відбувається через взуття, одяг і предмети побуту. Не користуйтеся чужими рушниками та іншими предметами особистого вжитку, дезінфікуйте манікюрне приладдя, відвідуйте спільні душові, лазні та басейни тільки у спеціальному взутті, не носіть затісні черевики та вибирайте шкарпетки з «дихаючих» матеріалів. Фактори ризику – пітливість ніг, літній вік, низький імунітет, діабет, порушення кровопостачання кінцівок, травми та накладні нігті.

стопи у вонні

Нігтьовий псоріаз

По нігтях, уражених псоріазом, можна провести діагностику хвороб, зв’язок із якими не є очевидним. Це хронічне захворювання проявляється як запалення шкіри, що зачіпає нігтьову пластину. Розвивається воно при генетичній схильності. Виникненню нігтьової хвороби сприяють шкірні інфекції (стрептокок), постійне тертя через незручне взуття, травми, опіки (зокрема, сонячні), подряпини та укуси. Інші передумови – стрес, втома, ожиріння, куріння та зловживання алкоголем. Спровокувати псоріаз нігтів можуть навіть респіраторні захворювання (ангіна) та прийом деяких ліків (наприклад, при гіпертонії, розсіяному склерозі, біполярному розладі чи малярії).

Симптоми захворювання – втрата прозорості пластини, потовщення нігтів або шкіри під нігтями, точкові втискання на поверхні нігтя та лущення. При мікозі ніготь жовтіє і кришиться. Зазвичай діагноз встановлюється після клінічного дослідження нігтів та шкіри. Залежно від складності перебігу призначаються імунодепресанти, зовнішні засоби на базі глюкокортикостероїдів, фототерапія, креми та крохмальні ванночки для зволоження нігтів або лазерне лікування. Найпростіша профілактика – дотримуватися гігієни нігтів і не порушувати цілісність нігтьової пластини.

кисті рук з розставленими пальцями

Відокремлення нігтя

Діагностику по нігтях можна зробити і при ураженні пластин оніхолізисом – це спонтанне часткове відділення нігтя від пульпи або повне його відпадання. Частими причинами відриву нігтя стають мікозна інфекція та первинне запалення при псоріазі, екземі або лишаї. Іншими можливими причинами стають травмування, хімічна дія, захворювання щитовидної залози, прийом антибіотиків і ретиноїдів. Запобігти т. зв. тракції (відриву нігтьової пластини) допоможуть дієтичні добавки із залізом і вітамінами, застосування протигрибкових препаратів та засобів для лікування псоріазу. Регулярно обрізайте нігті, що відшаровуються, уникайте частого контакту з водою або користуйтеся при вологих роботах рукавичками.

Нігті на руках і ногах мають бути сухими та чистими. Водночас фахівці радять щодня наносити на нігтьові пластини зволожуючі засоби. Важливо уникати травм, регулярно видаляти бруд під нігтями і не допускати розвитку під накладними сумішами бактеріальних інфекцій: контролюйте колір своїх натуральних нігтьових пластин якомога частіше. Не обробляйте нігті токсичними продуктами (з ацетоном чи формальдегідом). Стригти нігті майстри радять прямо, не дуже коротко і без обрізання кутикули (краще її просто обережно відсувати вниз). Робити домашній манікюр і педикюр краще після ванни чи душу, коли нігтьова пластина розм’якшується. Правильний догляд та заходи профілактики допоможуть зберегти природну привабливість здорових нігтів.

підрізання нігтя

Вживаємо заходів

Домогтися красивих нігтів допоможуть поради щодо догляду та харчування. Дотримуватись їх потрібно постійно. Перші результати будуть помітні лише через кілька тижнів лікування, тому швидкого ефекту від одиничної процедури чекати не варто.

Корекція харчування

Для здоров’я нігтів слід приймати жиророзчинні вітаміни А, С, Е, К та D. Включіть у раціон продукти з кальцієм: жирну рибу або твердий сир (кальцій засвоюється за наявності у раціоні жирів). Необхідне нігтям залізо міститься у м’ясі, соєвих та бобових плодах. Але залізо погано засвоюється без вітаміну С, тому поєднувати м’ясо треба з капустою й іншими відповідними овочами. Структуру нігтів покращують селен і желатин, тож регулярно готуйте заливні страви та холодець. Так само матимете користь від соку апельсина, грейпфрута, моркви (з вершками), коріння петрушки та селери. Зміцнити нігті допоможе овочевий коктейль із чверті плоду зеленого перцю, цілого огірка, чотирьох морквин і трьох капустяних листків.

морква в руці

Правильний догляд

Нігті, що шаруються, не можна обрізати: обробляйте їх пилочкою, причому в одному напрямку. Захисне покриття з вітамінами Е і Р зміцнить нігті та попередить їх ламкість. Для підживлення нігтів і кутикули показані засоби догляду з біотином, що сприяє відновленню та росту нігтів (застосувати таке покриття краще на ніч). Для профілактики розшарування крихких нігтів покривайте їх засобами, що містять альфагідроксильні кислоти природного походження (особливо важливо це робити при частому використанні побутової хімії для ручного прання та миття посуду). Перед покриттям лаком нанесіть на нігті натуральну основу з протеїнами: вона захистить пластини від шкідливого впливу барвників. Замість основи під лак можна використовувати препарати для вирівнювання поверхні нігтів: кремнієві сполуки та кераміди у складі еластичного базового покриття врятують нігті від пожовтіння. Сухими та крихкими нігті стають через ацетон у складі рідин для зняття лаку, манікюрних покриттів і накладних нігтів. Тож варто давати нігтьовим пластинам відпочинок і не зловживати «штучною красою», адже здорові натуральні нігті – завжди у тренді.

Фото: pexels.com, pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU