Поганий нічний сон неминуче старить мозок

Американські дослідники виявили, як неякісний сон впливає на людський мозок, зокрема, як швидко робить його старим.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда неврологів з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско проаналізувала якість сну та когнітивні здібності близько 600 осіб, середній вік яких становив 40 років. Як з’ясувалося, поганий сон в цієї вікової категорії людей «пов’язаний із майже трьома роками додаткового старіння мозку», повідомила провідна авторка дослідження Клеманс Каваєс.

Причому цей результат залишається незмінним навіть попри поправку на такі фактори, як стать, високий кров’яний тиск та діабет.

Під поганим сном слід передусім розуміти труднощі із засинанням та підтриманням сну, пояснили науковці.

Про що дізналися вчені?

На початку дослідження та за 5 років після цього близько шести сотень добровольців заповнили анкету, питання якої стосувалися нічного сну. А за 15 років від початку дослідження учасники пройшли сканування мозку. Команда вчених воліла дізнатися, якою мірою змінилися структура їхнього мозку, розповіло видання Independent.

Питання анкети були зосереджені на шести основних характеристиках поганого сну, як-от короткий сон, погана якість сну, труднощі із засинанням, труднощі із підтриманням сну, раннє пробудження та денна сонливість.

втомлений чоловік

Учасників розділили на три групи. До першої (з низьким показником поганого сну) увійшли ті, хто скаржився на не більш ніж один із цих факторів. До другої (із середнім показником) – ті, хто назвав дві-три із цих характеристик. А до третьої (з високим показником) – ті, хто пожалівся на більш ніж три характеристики.

Результати показали, що в людей із другої групи середній вік мозку був на 1,6 року більший, ніж в осіб з першої групи. Тоді як в учасників із третьої групи середній вік мозку був аж на 2,6 року більший, ніж в представників першої групи.

«У попередніх дослідженнях проблеми зі сном пов’язували з поганим мисленням та пам’яттю в літньому віці, що підвищує ризик розвитку деменції. Наше дослідження, яке для визначення віку мозку учасників використало його сканування, засвідчило, що поганий сон пов’язаний з майже трьома роками додаткового старіння мозку вже в середньому віці», – зауважила докторка Клеманс Каваєс.

А її колега Крістін Яффе додала: «Наші результати наголошують на важливості розв’язання проблем зі сном на ранніх етапах життя для збереження здоров’я мозку». На її думку, особливу увагу слід приділяти режиму сну, заняттям спортом та технікам релаксації. При цьому надзвичайно важливо відмовитися від вживання перед сном кофеїну та алкоголю.

«Майбутні дослідження мають бути зосереджені на пошуку нових методів покращення сну та вивченні його довгострокового впливу на здоров’я мозку молодих людей», – вважає пані Яффе.

Результати дослідження опублікував журнал Американської академії неврології Neurology.

А що про це думають інші науковці?

Тим часом автори іншого дослідження з Єльського університету (США), яке теж опублікував цей журнал, стверджують: висока якість сну, а також фізична активність, здорове харчування та відмова від куріння, допомагають знизити ризик інсульту, недоумства та депресії в літньому віці. Ці результати засновані на інформації про понад 316 000 дорослих людей, яка зберігається у Британському біобанку (загалом у ньому зосереджені дані про здоров’я та спосіб життя понад півмільйона британців).

За словами авторів роботи, підтримання у здоровому діапазоні чотирьох показників – ваги тіла, рівня холестерину, артеріального тиску та цукру в крові – надзвичайно важливе для загального здоров’я мозку.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU