Правдивий хаос: що коїться в організмі після однієї безсонної ночі

FacebookTwitterLinkedinTelegram

За словами вчених, якщо провести без сну навіть одну ніч, то всередині нашого організму відбуватиметься справжній хаос. Порушення мислення та дратівливість – одні з багатьох неприємних наслідків такого стресу.

Науковці провели безліч досліджень, які показали, що хронічний брак сну підвищує ризик розвитку цілого ряду захворювань. Таких як ожиріння, втрата пам’яті, діабет, проблеми із серцем та зниження імунної відповіді, через що людина стає уразливою для інфекцій.

А тепер вчені виявили, що лише однієї ночі без сну достатньо, аби завдати неабиякої шкоди організму. І це не дивно, бо ж сон має вирішальне значення для кожної його функції. Як-от для регулювання гормонів, відновлення тканин та підтримки здорової ваги.

Подекуди побічні ефекти поганого сну подібні до сильного похмілля з нудотою та головним болем, розповіло видання Daily Mail. Наслідки тривалого безсоння виникають за принципом доміно: одна біологічна несправність спричиняє іншу, за якою слідує ще одна.

Високий тиск та інші ризики

Експерти свідчать, що небезпечні наслідки починають проявлятися після 18 години неспання. Це все одно, що лягти спати о другій годині ночі після попереднього прокидання о восьмій ранку.

На 18-й годині без сну кров’яний тиск почне підвищуватися, змушуючи серце працювати інтенсивніше. Додаткове навантаження на цей життєво важливий орган збільшиться. Ті, хто має проблеми із серцем, ризикує отримати інфаркт або інсульт.

zhinka vymiryuye tysk - Здоров'я - 50Plus

Саме на 18-й годині без сну імунна система почне виробляти запальні білки, пов’язані із серцево-судинними захворюваннями. А клітини, що борються з бактеріями та вірусами, стануть менш активними.

Неспання протягом 18 годин призведе до зниження рівня тестостерону – чоловічого статевого гормону. Також впаде рівень енергії. Не відпочиваючи належним чином, організм не зможе ефективно регулювати гормони.

Доктор Андрій Зінчук, фахівець з легеневої медицини, реанімації та сну з Єльського університету, зауважив: «Я думаю про кожну годину сну, як про відкладення грошей на ощадний рахунок».

А якщо цей «ощадний рахунок» вичерпаний, це негативно вплине те, як ви взаємодієте зі світом, додав він.

Нестача сну спричиняє потяг до нездорової їжі

За даними Центрів з контролю та профілактики захворювань, двадцять чотири години без сну мають на мозок такий самий вплив, як вживання чотирьох склянок вина або пива.

Це означає, що в людини порушується реакція, мовлення та мислення. Іншими симптомами є дратівливість, підвищений стрес, розсіяна увага та сильний потяг до їжі.

Дипломована дієтологиня Керолін Вільямс розповіла, що нестача сну також впливає на здатність вибирати здорову їжу.

Дослідження 2015 року показало, що навіть через одну годину безсоння підлітки наступного дня з’їдають на 210 калорій більше, ніж зазвичай. Причому здебільшого їхній вибір зупиняється на жирах та вуглеводах. До того ж підлітки з непостійним режимом сну мають звичку до частих перекусів.

gamburger - Здоров'я - 50Plus

Науковці запевняють, що втомлений організм активніше реагує на нездорову їжу. Люди, які не спали навіть одну ніч, ладні витрачати на некорисні продукти більше грошей, ніж на здорові.

Брак сну може виявитися фатальним. Надзвичайна втома є основним чинником дорожньо-транспортних пригод та помилок на робочому місці з летальним кінцем.

Проблеми зі сном загрожують не лише фізичному здоров’ю, але й психічному. Ці наслідки бувають такими серйозними, що людині може знадобитися допомога лікаря.

Для повноцінного відпочинку експерти рекомендують лягати спати раніше. А ще – уникати кавопиття у другій половині дня, провітрювати на ніч спальню та не користуватися безпосередньо перед сном електронними гаджетами.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU