Психопата за кермом можна розпізнати за однією звичкою

Якщо ви їздите на роботу в годину пік, іноді може здатися, що дороги сповнені психопатів.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Науковці вважають, що люди з психопатичними рисами частіше користуються телефонами за кермом. Вони також частіше за інших водіїв вчиняють правопорушення на дорогах.

Про що дізналися вчені

Масштабне дослідження команди психологів з Регенсбурзького університету (Німеччина) виявило значну кореляцію між психопатичними характеристиками та використанням мобільного телефону за кермом.

За свідченням авторів дослідження, водії, які мали більш виражені прояви «Темної тріади» особистості – макіавеллізму, нарцисизму та психопатії – значно частіше користувалися мобільними телефонами та меншою мірою почувалися винними через це. Вчені також виявили, що водії з високим рівнем психопатії значно частіше за інших порушували правила дорожнього руху.

«Темною тріадою» особистості у психології називають три риси, поєднання яких вважають небезпечним для соціуму. Це – нарцисизм, макіавеллізм та психопатія. Для нарцисів характерні почуття власної значущості, самозакоханість та відсутність емпатії. Макіавеллізм передбачає маніпулювання, експлуатацію інших, цинічність, брехливість та надмірну зосередженість на власних інтересах. Для психопатів властива схильність до імпульсивності, нещадність й також відсутність співчуття. 

автомобілі на пішохідному переході

Як проходило досслідження

Психологи залучили до дослідження 989 німецьких водіїв автомобілів. Усі вони пройшли тестування на наявність кожної з трьох рис «Темної тріади». Схильність до них науковці оцінили за п’ятибальною шкалою, розповіло видання Daily Mail.

Як показали результати, більшість учасників (61 відсоток) зізналися, що час від часу користувалися своїм телефоном за кермом.

При цьому дослідники з’ясували, що вищі бали за прояви будь-якої з трьох ознак темної тріади пов’язані з більш активним використанням телефону під час водіння.

«Люди з рисами «Темної тріади», як правило, частіше користуються телефонами під час водіння», – зазначили дослідники.

Вони виявили, що водії з вищими показниками нарцисизму та психопатії рідше відчували провину за свою неадекватну поведінку за кермом.

А тим часом ті, хто отримав високі бали з макіавеллізму, з більшою ймовірністю намагалися приховати використання телефону. Дослідники також помітили, що психопатичні риси характеру є предиктором того, чи порушить людина правила дорожнього руху.

Команда вирахувала, що для людей, які отримали мінімальний бал з психопатії, ймовірність скоєння правопорушення на дорозі становить 9,89 відсотка. Для осіб із середнім показником психопатії ймовірність вчинення правопорушення за кермом становить 24 відсотки.

А в тих, хто отримав найвищий бал за наявність цієї риси – 4,33, така ймовірність збільшується до 56 відсотків.

чоловік за кермом розмовляє по телефону

Маніакальна залежність від мобільного

Учасників також перевірили на так зване проблемне використання смартфонів (PSU). Йдеться про маніакальний, надмірний потяг до телефону, що негативно впливає на інші сфери життя.

Дослідники зауважили, що це явище напрочуд поширене. 50 відсотків респондентів одного нещодавнього опитування заявили, що не можуть жити без смартфона.

Нині університетська команда знайшла докази того, що PSU, незалежно від інших характеристик особистості, є найсильнішим фактором використання телефону під час водіння.

Варто звернути увагу на те, що дослідження проводилося серед законослухняних німців, які загалом поважають суспільний порядок.

Результати дослідження опублікував журнал PLOS ONE.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU