Кожен із нас по-своєму реагує на біль. Однак тепер вчені заявили, що здатність терпіти його з усмішкою часто є тривожною ознакою темної сторони особистості.
На думку дослідників з Університету Радбауда (Нідерланди), ті, хто легко переносить сильний біль, з великою ймовірністю є психопатами.
Під час дослідження команда спостерігала за добровольцями з психопатичними рисами, які не змінили свою поведінку навіть під впливом болючих ударів електричним струмом. Така нечутливість до покарання може поєднуватись з надмірним прагненням винагороди, що робить психопатів особливо імпульсивними та наполегливими.
Провідна авторка роботи – докторка Дімана Атанасова – зауважила: «Люди із психопатичними особливостями вдачі не змінюють свою поведінку навіть після покарання; це свідчить про те, що їм важко вчитися на негативних наслідках своїх дій». При цьому команда зазначила, що не всі, кому притаманні такі прояви, є психопатами, і що чимало людей можуть мати деякі психопатичні нахили.
Психопатія – одна з рис особистості так званої «темної тріади», що характеризується, зокрема, патологічною брехливістю, маніпулятивністю, відсутністю почуття провини та поганим контролем поведінки. Окрім цієї риси до «темної тріади» входять макіавеллізм (маніпулятивність, корисність, безжальність й експлуататорська поведінка) та нарцисизм (переконаність у власній винятковості, егоїзм та корисливість).
Про що дізналися вчені?
Психологи давно помітили, що люди з психопатичною жилкою часто не роблять висновків з покарання чи негативних наслідків своїх дій. Однак дослідники поки що не можуть це пояснити, розповіло видання Daily Mail.
У своєму дослідженні університетська команда припустила, що нездатність психопатів отримувати уроки з негативних наслідків може бути пов’язана з нечутливістю до фізичного болю.
Щоб перевірити цю теорію, науковці залучили до експерименту 106 добровольців. Вони заповнили анкети, що допомогли вченим виявити психопатичні схильності, як-от відсутність емпатії або імпульсивність.
Після тестування кожен учасник отримав серію слабких електричних розрядів через електроди, закріплені на руках. Дослідники фіксували момент, коли біль вперше ставав відчутним, а також максимальний рівень болю, який учасник був готовий терпіти.
Як і передбачали вчені, учасники, котрі, згідно з тестуванням, мали найбільше психопатичних нахилів, змогли витримати сильніший біль, ніж решта добровольців.
Остаточно незрозуміло, чому психопатична особистість пов’язана з нечутливістю до болю. Але такий зв’язок існує.
Що з цього приводу думають науковці?
Дослідники вважають, що нечутливість до болю може корелювати із психопатичною нездатністю вчитися на власному досвіді. За словами керівниці дослідження, це також допомагає пояснити, чому психопати продовжують свою антисоціальну поведінку, навіть якщо вона створює проблеми.
«Однією з ознак психопатії є агресивна, експлуататорська поведінка, за якої не приділяється належної уваги добробуту інших», – пояснила Дімана Атанасова.
«Вони продовжують дотримуватися заданого курсу дій, навіть якщо це призводить до хворобливих наслідків через поєднання нечутливості до болю та порушення механізму когнітивного навчання. З огляду на схильність людей із психопатичними рисами до насильства та агресії, вкрай важливо зрозуміти, чому вони не вчаться на негативних наслідках та як витримують біль», – додала науковиця.
Фото: pixabay.com