Звіт Carbon Majors – бази даних про видобуток нафти, газу, вугілля та цементу 180 найбільшими компаніями світу – показав, що 36 з них відповідають за половину викидів CO2.
Лише п’ять найбільших забруднювачів планети – Saudi Aramco, Coal India, CHN Energy, National Iranian Oil Company та Jinneng Group – виробили 7,4 млрд тонн вуглецевих викидів. А це – 17,4 відсотка від усіх світових викидів.
Загалом набір даних Carbon Majors охоплює відомості з 1854 до 2023 року. Поєднуючи звіти компаній про обсяги виробництва з рівнями забруднення довкілля, експерти Carbon Majors оцінюють, скільки парникових газів виробила кожна компанія. І щоразу стає відомо, які виробники відповідальні за більшу частину забруднень.
У 2023 році найбільші виробники вуглецю разом викинули в атмосферу 17,5 гігатонн CO2.
Трійку «лідерів» з виробництва вуглецевих викидів очолила компанія Saudi Aramco. На її частку припало 1,839 млн тонн CO2. А це – 4,38 відсотка від загальносвітового обсягу викидів.
Друге місце серед гігантів-забруднювачів посідає Coal India, найбільший державний виробник вугілля у світі, що відповідає за 1548 млн тонн викидів CO2 – 3,68 відсотка від загальносвітового обсягу.
На третьому місці опинилася компанія CNH Energy, також відома як China Energy, викиди якої склали 1,533 млн тонн – 3,65 відсотка від загальносвітового обсягу.
До речі, найбільшими джерелами викидів CO2 були державні компанії. 68 держкомпаній, що потрапили в зону уваги Carbon Majors, виробили загалом 22,5 млрд тонн викидів CO2. А це – понад половина світових викидів, що пов’язані з викопним паливом та цементом.
Вугілля, як і раніше, залишається найбільшим джерелом викидів парникових газів у світі (на нього припадає 41 відсоток). Однак найшвидшим чинником вуглецевого забруднення нині є виробництво цементу. Обсяг викидів CO2 цементними компаніями лише за рік збільшився на 6,5 відсотка.
Крім того, чотири з п’яти компаній із найбільшими викидами у 2023 році, – саме цементні, розповіло видання Daily Mail.
Емметт Коннер, старший аналітик компанії InfluenceMap, що підготувала звіт Carbon Majors, зауважив: «Попри глобальні зобов’язання щодо боротьби зі зміною клімату, невелика група найбільших у світі виробників викопного палива значно збільшує виробництво та викиди. Дослідження наголошує на непропорційному впливі цих компаній на кліматичну кризу, а деякі з них тепер стикаються із судовими позовами».
Фото: pexels.com