Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (НАСА, NASA) запрошує чотирьох добровольців, які протягом року житимуть у змодельованих умовах Марса, колонізацію якого нещодавно уявила нейромережа Midjourney.
Квартет облаштується в надрукованій на 3D-принтері моделі довкілля Червоної планети – Mars Dune Alpha, що має площу 158 квадратних метрів. Модель розташована в Космічному центрі Джонсона в Х’юстоні, штат Техас.
Добровольці візьмуть участь у другій із трьох місій експерименту з аналізу здоров’я та продуктивності екіпажу (CHAPEA). Протягом 12 місяців учасники проєкту стикатимуться з «обмеженнями ресурсів, збоями обладнання, затримками зв’язку та іншими стресорами», попередили в НАСА.
Що команда робитиме на уявному Марсі?
Члени команди CHAPEA вживуться в роль правдивих мешканців Марса. На них очікує боротьба за виживання в суворому, безплідному ландшафті планети. Вони моделюватимуть виходи у відкритий космос у віртуальній реальності, виконуватимуть планові технічні обслуговування конструкції Mars Dune Alpha та контролюватимуть роботизовані операції.
А ще учасники експерименту вирощуватимуть культури для власного харчування та підтримуватимуть форму за допомогою тренувань, пише Popular Science. Дані про стан свого здоров’я та працездатність учасники команди регулярно надаватимуть експертам управління.
Які вимоги до кандидатів?
Вимоги НАСА до кандидатів доволі жорсткі. Той, хто забажає бодай на рік відчути себе дослідником Червоної планети, повинен бути громадянином США віком від 30 до 55 років. У претендента має бути відмінне здоров’я, він не повинен курити та мати судимості. Для проходження відбору майбутньому члену екіпажа необхідний ступінь магістра та дворічний досвід роботи в галузі STEM (інженерія, інформатика або математика). Плюсами для потенційного учасника команди стануть щонайменше 1000 годин пілотування літаків та військовий досвід, пише Science Alert.
Кандидати також заповнять довжелезну анкету з каверзними запитаннями. Вони, зокрема, стосуватимуться раціону, здоров’я кишківника, клаустрофобії та досвіду ізоляції.
Така місія, як CHAPEA, життєво важлива для майбутніх планів землян з освоєння Марсу, а також програми з дослідження Місяця «Артеміда».
Перша із трьох запланованих місій CHAPEA розпочалася 25 червня 2023 року. Тож нині вона перебуває на своєму екваторі. Четверо членів екіпажу успішно впоралися зі своїми завданнями. Зокрема тих, що стосувалися вирощування сільськогосподарських рослин.
NASA прийматиме заявки на участь в наступному експерименті до 2 квітня 2024 року.