Про це повідомила міжнародна команда вчених, висновки якої ґрунтуються на статистичному аналізі даних Організації Об’єднаних Націй за 1990-2010 роки. Дослідники з Алькальського, Барселонського (Іспанія), а також Оксфордського (Велика Британія) університетів зазначили, що жінки, як правило, живуть довше за чоловіків. Але згідно з аналізом ООН, гендерний розрив в очікуваній тривалості життя скорочується.
Експерти згрупували 194 країни у кластери подібності на основі вимірних факторів, що впливають на смертність. Порівняно зі статистикою 1990-х, кожна група країн продемонструвала стабільну чи покращену тривалість життя до 2010 року. Також спостерігалося істотне скорочення розриву у смертності чоловіків та жінок.
Про що розповіли дослідники
У середньому жінки по всьому світу живуть приблизно на чотири-п’ять років довше за чоловіків. Хоча в деяких країнах ця вікова дистанція сягає й 10 років, розповіло видання Science Alert.
Цей розрив спричинений різними факторами, зокрема, біологічними, й екологічними, а також соціально-економічними умовами життя в кожній конкретній країні.
Хоча, до прикладу, в деяких країнах (таких як Південна Африка) у зазначений період спостерігалося масове зниження тривалості життя. На ці винятки вплинули здебільшого місцеві фактори. Як-от епідемії, війни та голод.
Якщо загальна глобальна тенденція в майбутньому залишиться приблизно такою самою, гендерний розрив у тривалості життя до 2023 року може скоротитися ще більше, прогнозують дослідники.
Це справедливо як для країн з високим, так і низьким доходом. За припущенням науковців, у таких регіонах, як Австралія, Європа та Північна Америка, до 2023 року спостерігатиметься помітне зниження рівня смертності серед людей старшого віку. Хоча основною причиною смерті будуть, як і раніше, дегенеративні захворювання.
Рейтинг показників довголіття можуть очолити найближчими роками Японія, Австралія та деякі країни Західної Європи. Вчені нагадали, що 2010 року США теж були на вершині цього рейтингу. Але, за словами дослідників, до кінця поточного десятиліття Штати опиняться на другому чи навіть третьому місці. Річ у тім, що смертність, пов’язана із вживанням наркотиків, зростає у США великими темпами.
Які ще тенденції визначили науковці
Провідний автор дослідження Девід Атанс та його колеги передбачають, що у більшості країн тенденції довголіття збережуться і в майбутньому.
Вони виявили, що до 2030 року країни Латинської Америки, ймовірно, матимуть найнижчі показники смертності після країн з високими доходами. Причому особливо значних успіхів регіон досягне у збільшенні тривалості життя чоловіків.
На Мадагаскарі, в Ефіопії, Руанді, Судані, Танзанії та Замбії також очікується збільшення тривалості життя – але головним чином завдяки жіночому населенню. Тоді як найсумніші результати в цьому відношенні експерти пророкують Центральноафриканській Республіці, Кот-д’Івуару, Лесото та Зімбабве.
Зрозуміло, що дослідники не враховували непередбачуваних економічних, соціальних, політичних або екологічних чинників, що можуть раптом виникнути найближчими роками.
Результати дослідження опублікувало видання PLOS ONE.