Рясна нездорова їжа непоправно шкодить мозку

Американські дослідники виявили стійкий зв’язок між вживанням нездорової їжі та порушеннями когнітивних функцій, зокрема, пам’яті.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Нове дослідження нейробіологів з Університету Південної Каліфорнії (USC, США) показало, що регулярне вживання їжі з високим вмістом жирів та цукру призводить до непоправних порушень пам’яті.

Команда USC дійшла цього висновку внаслідок серії експериментів на лабораторних щурах, яких годували такою їжею з раннього віку. Ймовірно, це зумовлено тим, що раціон з високим вмістом простих цукрів та насичених жирів руйнує ацетилхолін – ключовий нейромедіатор мозку, що пов’язаний з пам’яттю.

«Не лише в цьому дослідженні, а й у деяких попередніх своїх роботах ми побачили, що раціон з нездорових продуктів спричиняє порушення пам’яті, які не лікуються», – зазначив співавтор роботи Скотт Каноскі.

Як проходило дослідження

Науковці залучили до експерименту дві групи щурів віком від 26 до 56 днів. Цей період їхнього розвитку відповідає підлітковому віку людини, коли функції мозку активно формуються.

Одну групу гризунів команда годувала продуктами з високим вмістом жирів і цукру. Натомість інша група харчувалася здоровою їжею, розповіло видання Science Alert.

Унаслідок цього в тестах на згадування щури з першої групи не могли ідентифікувати нові об’єкти, які вони дослідили кількома днями раніше. У другій групі такого не спостерігалося. Причому проблеми з пам’яттю в першій групі зберігалися навіть тоді, коли щурів на 30 днів перевели на здорове харчування (цей період уже відповідав дорослому життю гризунів).

krysa yist - Здоров'я - 50Plus

Про що ще дізналися дослідники

Нейробіологи також виявили, що у тих щурів, які вживали нездорову їжу, знизився рівень білка, який транспортує ацетилхолін в гіпокамп – ділянку мозку, що допомагає консолідувати спогади та просторову інформацію.

Подальші експерименти показали, що це зниження білка порушило передачу сигналів ацетилхоліну у тварин, які погано справлялися із завданням на запам’ятовування.

«Передача сигналів ацетилхоліну – це механізм, що допомагає кодувати та запам’ятовувати події, аналог «епізодичної пам’яті» в людей, завдяки якій ми пам’ятаємо події з нашого минулого», – пояснила провідна авторка дослідження Анна Гейс. За її словами, «схоже, що цей сигнал не проявляється у тварин, які виросли на жирній та солодкій дієті».

Результати дослідження опублікував журнал Brain, Behavior and Immunity.

А що про це кажуть інші вчені

Інші нещодавні дослідження пов’язали раціон, що складається з нездорових, оброблених харчових продуктів, із ризиком розвитку хвороби Альцгеймера. Також науковці виявили, що вживання нездорової їжі спричиняє втрату контролю над апетитом. А ожиріння, на думку вчених, може вплинути на здатність людського мозку виявляти ситість.

Загальний висновок з усіх цих досліджень полягає в тому, що продукти, які нині напрочуд поширені в західних моделях харчування, вкрай небезпечні для здоров’я мозку. І це, безперечно, їжа для роздумів.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU