Самотність може бути вбивцею, вважають автори нового дослідження з Університету Глазго (Велика Британія). Щоб не померти від ізольованості, слід частіше комунікувати з друзями або родичами.
На думку вчених, навіть одна зустріч на місяць з близькими людьми віддаляє загрозу передчасної смерті.
Про що дізналися дослідники
Попередні дослідження вже пов’язували самотність із підвищеним ризиком смерті. Але тепер науковці воліли вивчити, як різні соціальні взаємодії допомагають протистояти ранньому відходу в небуття.
Університетська команда проаналізувала п’ять різних типів соціальної взаємодії, про які повідомили понад 450 тисяч добровольців, середній вік яких становив 57 років. Експерти вели за ними спостереження впродовж 12 років.
Учасники повідомляли, як часто їх навідували члени сім’ї або друзі, чи брали вони участь у щотижневих групових заходах і чи мешкали вони самі. Дослідників також цікавило, чи були добровольці спроможними довіритися комусь із близьких і чи часто вони почувалися самотніми.
Спілкування з близькими
За період спостереження померло 33 135 осіб. Аналіз, опублікований у журналі BMC Medicine, показав: ті, кого друзі та родичі відвідували рідше, ніж раз на місяць, з більшою ймовірністю помирали протягом наступних 12 років.
У тих, до кого ніколи не приходили близькі люди, ризик смерті був на 39 відсотків вищим, ніж у тих, кого відвідували щодня.
Ті, хто спілкувався з рідними особами бодай раз на місяць, мали значно менший ризик смерті. Вчені вважають, що така соціальна взаємодія має захисний ефект. Але зниження ризику, мабуть, залишалося незмінним незалежно від того, чи відвідували людину щодня, кілька разів на тиждень, щотижня або щомісяця.
Короткі висновки
Згідно з результатами дослідження у Daily Mail, люди, що рідко спілкуються зі своїми близькими, з більшою ймовірністю вмирають передчасно.
Цікаво, що ризик передчасної смерті може загрожувати навіть тим, хто живе не сам, повідомили вчені.
На думку співавтора дослідження Джейсона Гілла, воно наголошує на користі відвідувань самотніх, ізольованих родичів бодай раз на місяць.
Дослідники також виявили, що люди, які брали участь у щотижневих групових заходах, таких як уроки співу, походи до церкви тощо, з меншою ймовірністю помирали під час дослідження.
Причина цих передчасних смертей може полягати також в тому, що соціально ізольовані особи більше схильні до нездорового способу життя. Приміром, багато курять або регулярно вживають алкоголь.
А тим часом друзі та сім’я можуть запропонувати їм підтримку, що стосується, наприклад, допомоги в отриманні медичних послуг.
Науковці заявили, що дослідження може бути корисним у виявленні людей з вищим ризиком смерті через соціальну ізольованість.
Фото: pexels.com