Сенсація: науковці вчать штучний інтелект читати думки людини

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда вчених Осакського університету стверджує: ШІ може зчитувати сигнали нашого мозку та перетворювати їх на картинки.

Кілька років поспіль науковці навчали Stable Diffusion (інструмент штучного інтелекту з генерування зображень) реконструювати візуальні образи на основі активності людського мозку. Картинки, отримані штучним інтелектом за допомогою фМРТ-сканування, мають разючу схожість з вихідними зображеннями, які бачили учасники експерименту.

«Функціональна магнітно-резонансна томографія (фМРТ) використовується для картування мозкової активності, спостереження за крихітними змінами в кровотоку, що вказують на роботу тих чи інших частин мозку», – нагадав Джозеф Ерлі, докторант у галузі штучного інтелекту в Інституті Алана Тьюринга (Велика Британія).

Як розповіли автори дослідження Ю Такагі та Сіндзі Нішимото, під час фМРТ-сканування кожному учаснику експерименту показували по 10 тисяч фото різних об’єктів. Результати обробки картинок мозком учасників передавалися на комп’ютер. А система Stable Diffusion зчитувала та реконструювала отримані дані.

Цікаво, що ШІ сприймав мозкову активність одних людей краще, інших – гірше. Попри відмінності, в більшості випадків реконструйовані образи подібні до зображень на знімках. Достатньо поглянути на фотоілюстрацію, верхній ряд якої містить оригінали, які бачили учасники, нижній – реконструкції ШІ.

zobrazhennya - Наука&Техніка - 50Plus

Тож упродовж дослідження штучний інтелект зміг відтворити те, що бачили учасники, аналізуючи активність їхнього мозку. На думку вчених, теоретично цей метод можна використовувати для збирання зображень просто з уяви людини. Проте наразі неясно, як точно вдасться розшифрувати активність мозку, зазначили науковці.

Водночас вони вважають, що ця технологія потенційно може бути корисною в розробці інтерфейсів мозок-машина для допомоги пацієнтам з хворобами зору і мозку.

А як щодо читання думок, якими переважна більшість людей не бажає ділитися ані з ким, зокрема й зі штучним інтелектом? Науковці заспокоїли, що розгортання такої технології за межами лабораторного середовища буде дуже трудомістким та дорогим. Наразі читання думок ускладнює й необхідність персоналізувати технологію стосовно кожної окремої людини.

Тож поки що можна не турбуватися про приховування своїх потаємних роздумів від штучного інтелекту та інших людей.

Але зважаючи на блискавичні темпи розвитку технологій, можна припустити, що в далекій чи недалекій перспективі читання думок розумними машинами є цілком імовірним. І людство врешті отримає найнебажаніший подарунок з усіх можливих.

Фото: pexels.com, Osaka University 

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU