Оце так гарна новина для любителів користуватися функцією повторного дзвінка в будильнику! Віднині їх не мучитиме совість, коли вони реагуватимуть на настійливий зумер фразою: «Ще пів годинки». Бо тепер у них є наукове виправдання від дослідників зі Стокгольмського університету та Каролінського інституту (Швеція).
Вони з’ясували, що дрімота після дзвінка будильника не те що небажана – вона навіть корисна для когнітивних здібностей. Адже після повного пробудження мозок демонструє уважність та зосередженість.
Любите відкладати підйом? На здоров’я!
Команда провела два дослідження, результати яких опублікувало видання Journal of Sleep Research.
Перше дослідження визначило загальний профіль тих, хто не любить підхоплюватися з першим дзвінком будильника.
З 1732 дорослих учасників 69 відсотків повідомили, що використовують функцію повтору дзвінка. Ці люди, як правило, були молодші, ніж ті, хто не нехтує першим сигналом будильника. Також вони здебільшого належали до вечірнього хронотипу, тобто були совами. Крім того, ці добровольці з більшою ймовірністю спали менше протягом ночі і зазвичай відчували ранкову сонливість. Середній час їхньої дрімоти до остаточного підйому склав 22 хвилини, пише Science Focus.
31 одному учаснику другого дослідження, проведеного в лабораторії сну, або дозволяли подрімати протягом 30 хвилин після дзвінка будильника, або змушували різко підводитися. Потім усіх попросили відповісти на запитання арифметичних тестів та тестів на згадування. Ці опитування команда проводила одразу, а потім упродовж дня.
Учасники, які отримали додаткові 30 хвилин сну, після остаточного пробудження показали найкращі результати у більшості тестів. Дослідники пояснюють це тим, що дрімота дозволяє досягти більш легкої стадії сну, ніж повільний сон (Non-REM) або сон зі швидким рухом очей (REM). Перший сигнал будильника зазвичай «накриває» сплячого саме на цих двох стадіях сну.
Дослідження також показало, що додатковий сон не вплинув ані позитивно, ані негативно на рівень гормонів стресу, настрій або якість нічного сну.
На думку психологині Тіни Санделін, провідної авторки дослідження зі Стокгольмського університету, немає причин припиняти ранкові досипання, якщо вони вам подобаються. Можна дозволяти собі, принаймні, бодай 30 додаткових хвилин. Насправді це може навіть допомогти людям, яким властива ранкова сонливість, не так сильно її відчувати, додала дослідниця.
Фото: pixabay.com