Науковці не втомлюються повторювати: небезпечних доз алкоголю не буває Але хто цих зануд слухає. Тим часом зловживання алкоголем часто переростає в залежність. І це має дуже проблемні наслідки, зокрема, для мозку.
Короткострокові ефекти алкоголю
Мова
Американські центри боротьби з наркоманією зазначають, що людина лика не в’яже, як правило, коли концентрація алкоголю в крові (BAC) досягає 0,1 відсотка.
Одним з ефектів, які алкоголь чинить на мозок, є зміна балансу двох ключових нейротрансмітерів: глутамату, що є збуджувальним, та гамма-аміномасляної кислоти (ГАМК), що є гальмівною. Коли ГАМК стає більше, а глутамату менше, нейрони активізуються повільніше, і кожна дія займає більше часу.
Якщо цей дисбаланс зачіпає області, які відповідають за руховий контроль, він порушує, зокрема, рухи м’язів язика та обличчя, а отже, ускладнює мовлення.
Дисбаланс тіла
Втручання у функцію рухових нейронів може вплинути не лише на мовлення, але й на ходьбу та координацію. Мозок знову є ключовим у цьому процесі, оскільки він контролює як рух, так і координацію візуальної та просторової інформації, яка допомагає нам зберігати вертикальне положення.
Цей ефект зазвичай спостерігається, коли рівень BAC досягає 0,18-0,25. Така кількість випивки впливає практично на кожну частину мозку, розповіло видання IFLScience.
Пам’ять
Про втрату пам’яті через алкоголь часто кажуть: «Напитися до втрати свідомості». Людина може прибути в нове місце, не пам’ятаючи, як туди подорожувала. Або, що ще гірше, може виявитися втягнутою в небезпечні ситуації, зовсім не пам’ятаючи про них.
Вважається, що причиною цього є вплив алкоголю на гіпокамп, оскільки ця ділянка мозку відіграє ключову роль у формуванні нових спогадів.
Заборони
Алкоголь погіршує здатність чітко мислити та знижує рівень наших заборон. Він змушує говорити та робити те, що на тверезу голову для нас неприпустимо.
У цьому випадку алкоголь пошкоджує префронтальну кору, що контролює міркування, судження та всі ті вищі когнітивні навички, що відрізняють людей від інших видів. Принаймні тверезих людей.
Довгострокові наслідки вживання алкоголю
Коли вживання алкоголю стає рясним, хронічним та тривалим, мозок страждає від смертельно небезпечних ушкоджень.
Залежність
Спиртні напої спричиняють звикання. Як пояснили в Національному інституті проблем зловживання алкоголем (США), існує три основні механізми, які сприяють розвитку розладів, пов’язаних із вживанням спиртного.
- Алкоголь активує систему винагороди в мозку, опосередковану дофаміном, що може підштовхнути деяких людей до збільшення дози.
- Вживання алкоголю може стати звичкою, коли рішення випити більше не перебуває під свідомим контролем, через що людям стає важко зупинитися.
- Алкоголь тимчасово знімає біль та негативні емоції, знижуючи активність мигдалеподібного тіла і знімаючи стрес. Коли цей ефект припиняється, людина може почати пити дедалі більше, щоб повернути приємний стан.
Енцефалопатія Верніке
Одним із захворювань, до якого схильні майже всі алкоголіки, є енцефалопатія Верніке. Її спричиняє дефіцит вітаміну B1, що також відомий як тіамін.
Основними ознаками енцефалопатії Верніке є зміна психічного стану, проблеми з ходою (навіть втрата здатності ходити) та порушення руху очей. За відсутності лікування недуга може бути фатальною. У 85 відсотків випадків, коли люди не лікувалися, розвивалося хронічне ускладнення, що називається синдромом Корсакова.
Синдром Корсакова
Це хронічне захворювання, яке часто слідує за епізодами енцефалопатії Верніке. Разом ці два стани іноді називають синдромом Верніке-Корсакова.
Основним симптомом є втрата короткочасної пам’яті, хоча деякі люди можуть мати проблеми і з довготривалою пам’яттю. Особливість цього стану в тому, що багато людей із синдромом Корсакова не знають, що він у них є. І вони, як правило, здатні й далі жити соціальним життям, ходити на роботу та підтримувати розмови.
Але зрештою в них розвиваються проблеми з артеріальним тиском та серцево-судинною системою. Як результат, на них очікує передчасна смерть.
Чи можна звернути назад пошкодження мозку, спричинене алкоголем?
Людський організм дуже терплячий та витривалий. І мозок таки може відновитися, якщо перестати пити. Одне недавнє дослідження показало, що в учасників, які зловживали спиртним протягом кількох років, після 7,3 місяця утримання товщина кори мозку відновилася до рівня, аналогічного тому, що був у непитущих учасників.
Інше дослідження показало, що навіть 18 днів тверезості достатньо для поліпшення когнітивних здібностей.
Фото: pixabay.com