Що відбувається з нашим організмом після семи днів без їжі?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Мільйони людей у всьому світі худнуть, регулярно дотримуючись дієт або постячись із релігійних причин. Проте біологічні наслідки тривалого обмеження калорій досі залишалися погано вивченими.

Команда німецьких, британських, норвезьких і данських науковців проаналізувала системні зміни, які відбуваються в багатьох органах протягом тривалих періодів без їжі. Науковці виявили як позитивні, так і негативні наслідки для здоров’я, розповіло видання IFLScience.

Про що дізналися вчені

Автори дослідження залучили 12 здорових добровольців до участі у семиденному голодуванні, протягом якого їм дозволяли пити воду, але забороняли їсти. Під час експерименту вчені уважно спостерігали за станом здоров’я учасників. Дослідники щодня вимірювали зміни у близько 3000 різних білків крові. Ці білки є основним будівельним матеріалом для всіх клітин та тканин тіла.

Автори констатували, що вже протягом перших днів голодування організм добровольців змінив джерело енергії: він почав спалювати накопичений жир, а не глюкозу. Внаслідок цього учасники втратили в середньому 5,7 кілограма за тиждень. Цікаво, що ця вага зберігалася навіть після того, як добровольці знову почали їсти.

Проте, на свій подив, у перші дні голодування дослідники не побачили істотних змін рівня білків крові. Але ситуація стала геть іншою після третього дня, коли рівень сотень білків, що мають величезний вплив на здоров’я, почав сильно коливатися.

Науковці зіставили свої висновки з результатами генетичних досліджень, які пов’язували різні білки у плазмі крові з різними захворюваннями. Після чого вони змогли оцінити наслідки для здоров’я зміни рівня 212 білків, яка спостерігалася під час голодування.

Наприклад, вони виявили, що утримання від їжі більш як три дні призводило до зниження рівня білка SWAP70. Нижчі рівні цього білка вчені пов’язують зі зниженням ризику розвитку ревматоїдного артриту (РА). Дослідники припустили, що це відкриття може сприяти бодай частковому зменшенню болю у хворих на РА.

Також знизився рівень білка HYOU1, що його пов’язують з ішемічною хворобою серця. Тож команда вважає, що періодичне голодування може цілюще впливати на серця.

huda zhinka - Здоров'я - 50Plus

У той самий час дослідники виявили кілька негативних наслідків для здоров’я, пов’язані з утриманням від їжі. Наприклад, вони спостерігали збільшене згортання крові, що потенційно підвищує ризик тромбозів.

«Ми вперше побачили, що відбувається на молекулярному рівні в організмі, коли ми голодуємо», – зазначила авторка дослідження Клаудія Лангенберг. «Наші результати довели користь голодування для здоров’я (крім втрати ваги), але вона була помітна лише після трьох днів повного обмеження калорій – тобто пізніше, ніж ми очікували», – додала вона.

Підбиваючи підсумки, Майк Піцнер, ще один автор дослідження, зауважив,  що «хоча голодування може бути корисним для лікування деяких захворювань, воно часто не підходить пацієнтам, які мають проблеми зі здоров’ям».

Результати дослідження опублікував журнал Nature Metabolism.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU