Технології стрункості: від сироїдіння до модерністської гастрономії

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Сучасні можливості схуднення включають кооперацію з природою, біоактивні компоненти, облік енергії продуктів та обман апетиту.

Схуднення за місячними ритмами

Завдання організму – накопичити енергію на зростаючому Місяці й активно її витратити на спадаючому. Тому їжа в різні фази Місяця засвоюється по-різному: на зростаючому – максимально, з відкладанням запасів, а на спадному – навпаки, організм витрачає калорії у найбільшому обсязі, не накопичуючи нічого на потім. Тож використовуючи місячні ритми, можна оптимально нормалізувати вагу. Проводити розвантажувальні дні більш раціонально на спадному Місяці, коли організм і сам позбавляється непотрібу. Харчування за місячними ритмами можна вважати найбільш лагідним типом голодування, що дозволяє скинути 3-5 кг на місяць.

pomidor voda - Їжа - 50Plus

У 1-й день Місяця з ранку треба очистити кишечник за допомогою клізми з ромашковим настоєм. Харчуємося цього дня, як завжди, зменшуючи лише порції: щоразу – удвічі. На ніч знову ставимо клізму з ромашкою і нічого не їмо.

У 2-й день Місяця – ні їжі, ні пиття. Можна лише потримати у роті підкислену воду для усунення сухості. Так само жорсткими мають бути ще два дні в місячному циклі: 14-й і 28-й. Перед добою «сухого» голодування очищаємо кишечник за допомогою клізми.

8-й, 10-й, 11-й, 12-й, 18-й, 20-й, 25-й та 29-й місячні дні відводяться на «мокре» голодування. Нічого не їмо, а лише п’ємо: негазовану воду або ромашковий відвар (не більше 3 л на добу, щоб не навантажувати нирки та не вимивати з організму корисні речовини).

У перервах між «сухим» і «мокрим» голодуванням можна харчуватися, як завжди, дотримуючись правила: на зростаючому Місяці кількість їжі має бути зменшена наполовину від звичного раціону, з відмовою від вечері.

За такої технології схуднення організм не втрачає підживлення, отримує необхідні для нормального функціонування речовини і водночас «відпочиває» в розвантажувальні дні.

Біологічно активні добавки

Критики цього методу мотивують свій скепсис тим, що БАДи не є лікарськими препаратами, не проходять клінічних випробувань та серйозних процедур реєстрації, тож їхня ефективність нічим не підтверджена, а побічні явища не вивчені. Поза тим, розглянемо компоненти біологічно активних добавок, призначених для схуднення.

Бромелайн. Фермент з ананаса швидко спалює жири, розщеплює білки, покращує мікроциркуляцію та зменшує набряклість підшкірно-жирової клітковини.

Екстракт грейпфруту. Переваги цієї добавки – антиоксидантна дія завдяки здатності біофлавоноїдів регулювати обмін речовин.

L-Карнітін. На життєдіяльності органів негативно позначається нестача амінокислоти, яка виробляється в нашому організмі та допомагає жирним кислотам проникнути всередину клітини.

Піколінат хрому. Цей мікроелемент дозволить впоратися з нападами голоду та запамороченнями під час дієти. Хром допомагає підтримувати нормальний рівень цукру в крові, стимулюючи обмін вуглеводів.

biologichno aktyvni dobavky - Їжа - 50Plus

Варто пам’ятати і про побічні ефекти використання БАДів для схуднення. Роблячи ставку на швидкий ефект, виробники включають до складу препаратів сечогінні та проносні засоби, неконтрольоване споживання яких може призвести до зневоднення, ниркової та серцевої недостатності, дисбактеріозу та інших небажаних наслідків. Схуднути при цьому вдасться лише на час прийому препарату: коли вода повернеться в тканини – повернеться і скинута вага.

Що таке молекулярна кухня?

Модерністські харчові технології побудовано на науковому підході до приготування їжі. Засновані на хімічних та фізичних знаннях, вони використовують інновації для вдосконалення текстур та смаку знайомих страв і створення продуктів незвичних.

Перший зразок нової їжі був представлений 1999 року британським шеф-кухарем: Хестон Блюменталь приготував мус із ікри та білого шоколаду (аміни у нібито далеких один від одного компонентів виявилися схожими і легко змішалися). В результаті молекулярних експериментів з’явилися нові продукти: імбирна полуниця (фрукт, що поєднує теплі та холодні смакові тони); манголіно (манго з деревним присмаком); чорний перець зі смаком сиров’яленої ковбаси; желе зі смаком томатного супу, маринованих огірків або редису; сироп із крабів тощо.

Суть молекулярної кулінарії – у зміні технології приготування традиційних страв, винайденні нових рецептів на основі звичних інгредієнтів і впровадженні в раціон біодобавок. На відміну від шкідливих для здоров’я хімічних новацій із застосуванням штучних ароматизаторів, барвників і смакових добавок, молекулярна кухня враховує хімічний склад і агрегатний стан натуральних продуктів, завдяки чому страви виходять збалансованими.

Недолік таких технологій – у їхній дорожнечі. Це є неминучим через спеціальні знання шеф-кухаря та незвичайне для кухні обладнання: термостатів, центрифуг, сифонів, коптильного пістолета, вакуумних сушарок та пристроїв шокового заморожування. Коли молекулярні технології стануть доступними, за їх допомогою комусь легше стане скинути вагу, бо вони примирять смачну їжу з корисною.

Рецепти схуднення за молекулярною кухнею

А почати можна з найпростіших страв, що не потребують складних пристроїв. Запропоновані рецепти розраховані на домашнє приготування.

Кубики томатного супу

Інгредієнти: курячий бульйон – 350 мл, морква – середній коренеплід, зелена цибуля – пів стебла, чері – 6 штук, томатна паста – 2 ст. ложки, часник – 2 зубчики, агар-агар – пакетик, сіль, перець та зелень – за смаком.

У киплячий бульйон покладіть нарізані кружальцями овочі, заправте томатною пастою, додайте спеції та зелень. На середньому вогні потрібно варити 20 хвилин. Після остудження суп слід перетворити на пюре, процідити крізь марлю і викласти в каструлю. Додайте пакетик агар-агару і, помішуючи, доведіть до кипіння. Зніміть з вогню, розлийте у формочки і нехай застигає в холодильнику.

Білково-жовткова помадка

Інгредієнти: куряче яйце – 2 штуки на порцію.

Покладіть яйця в керамічний горщик для запікання, залийте водою і накрийте кришкою. Готувати треба в слабко розігрітій духовці: при 64°C. Через дві години яйця перетворяться на ніжний крем на кшталт помадки. Цю текстуру зручно намащувати на хліб або використовувати в соусах.

bilkovo zhovtkova pomadka - Їжа - 50Plus

Зелені спагетті

Інгредієнти: рукола – 50 г, вода – ½ склянки, агар-агар – пакетик.

Запасіться блендером, кондитерським шприцем та силіконовими трубочками.

Крупно нарвану руколу залийте водою та подрібніть до пюреподібного стану. Викладіть до каструльки, засипте агар-агар і доведіть до кипіння, безперервно помішуючи. Зніміть з вогню і наповніть масою шприц, після чого видавіть пюре у приєднану силіконову трубочку. Зніміть трубочку й остудіть у прохолодній воді для застигання. Через п’ять хвилин вийміть зелені спагетті, приєднавши трубочку до шприца з набраним повітрям і фігурно видавивши масу на тарілку.

Шоколадний мус

Інгредієнти: шоколад (62% какао) – 225 г, вода – 200 г, лід – 200 г.

Розтоплюємо плитку шоколаду. У велику миску наливаємо холодну воду і засипаємо лід. У меншу миску вливаємо розтоплений шоколад і ставимо у воду з льодом. Збиваємо шоколадну масу міксером до м’якої, але стійкої консистенції.

shokoladnyj mus - Їжа - 50Plus

Підрахунок калорій

Виявляється, цифри калорійності на етикетках продуктів є далекими від істини. Ввести в оману ці дані можуть через застарілі методи підрахунку калорій.

Система підрахунку калорійності вперше була розроблена ще в XIX столітті американським хіміком Вілбуром Етуотером, який просто спалював харчові продукти і вимірював кількість енергії, що виділяється ними при горінні. Енерговитрати організму вчений оцінював аналогічним чином, підраховуючи кількість калорій у відходах життєдіяльності. Вийшло, що кожен грам білків та вуглеводів містить по 4 ккал, а кожен грам жирів – 9 ккал. Ці дані використовуються при підрахунку калорійності продуктів і досі. Але дієтологи XXI століття радять додавати до вказаної на етикетці цифри ще 25% – із корекцією на сучасні харчові технології.

Адже справа не лише в кількості потенційної енергії в їжі, а й у тому, скільки з неї ми можемо засвоїти. На результат впливає процес пережовування: оскільки при цьому працюють м’язи, витрачаються і калорії. Клітковину та білок організму переробити найважче. Швидше та повніше засвоюються продукти готової їжі. За однакової енергетичної цінності більше калорій дасть магазинна котлета, а не цільне м’ясо.

До речі, вже не обов’язково поратися з таблицями та калькуляторами: при встановленні на гаджеті спеціальної програми достатньо просто сфотографувати страву. Американські розробники вивели на ринок технологію визначення калорійності за зовнішнім виглядом їжі. Програмне забезпечення впізнає компоненти, оцінює кількість та переводить отриману інформацію в калорії. Ймовірна похибка – лише 3,7%.

pidrahunok kalorij - Їжа - 50Plus

Як схуднути в домашніх умовах

Підтримувати вагу в нормі можна і без підрахунку калорій.

Правила вибору продуктів

  1. Віддайте перевагу рослинній їжі; а якщо споживаєте м’ясо, то краще їсти тканини травоїдних тварин, вирощених у природних умовах.
  2. Перевірені продукти для схуднення – молочна сироватка, огірки, помідори, кабачки, кукурудза, кулінарні трави та прянощі.
  3. Найкращі продукти – органічні, тобто екологічно чисті, вирощені без пестицидів та хімічних добрив.
  4. Скоротіть частку «білого» у раціоні (сіль, цукор, борошно, білий рис) за рахунок «кольорового» (овочі, фрукти, цільнозерновий хліб, бурий рис).
  5. Якщо на упаковці вказано більше інгредієнтів, ніж можна порахувати на пальцях, ця їжа не є корисною.
  6. Коли у складі товару зустрілося щось незнайоме, утримайтеся від покупки. Деякі хімічні добавки можуть бути причиною алергії та раку.
  7. Що ближчим є продукт до «оригіналу», тим він корисніший: свіжі томати кращі за кетчуп, горіхи ліпші за горіхову олію, а цільне м’ясо є більш здоровим, ніж напівфабрикат.

supermarket - Їжа - 50Plus

Що знижує апетит?

Іноді для схуднення достатньо вживати продукти, що знижують апетит.

  1. Листові овочі – шпинат та капуста. Для їх переробки організму доводиться витрачати велику кількість енергії, тому такий раціон не загрожує додаванням зайвої ваги.
  2. Кедрові горіхи. Жирні кислоти, на які вони багаті, активно виробляють холецистокінін– гормон, котрий відповідає за апетит і насичення.
  3. Оливкова олія. Саме цей різновид олії знижує апетит.
  4. Гаряча їжа (і особливо гарячий суп) впливає запахом на мозок і створює відчуття насичення.

salat oliya - Їжа - 50Plus

Краще сире

Американські вчені довели, що приготована їжа багатша калоріями, ніж сира. Варені або смажені харчі містять більше енергії, ніж сумарно всі їхні сирі складники. Цю закономірність виявили дослідники Гарвардського університету, згодовуючи протягом 40 днів двом групам лабораторних мишей оброблену та сиру їжу. Отримані результати дозволили дійти висновку про невідповідність встановленого під час еволюції стилю харчування сьогоднішнім потребам людини. Свого часу зміни, пов’язані з «прирученням» вогню та переходом на оброблену їжу, надали людству потужного поштовху до розвитку. Проте сьогодні ми витрачаємо набагато менше енергії, ніж наші первісні пращури, і не потребуємо такої кількості калорій, яка була необхідна для підтримки життя раніше. Тож сенсу в обробці продуктів немає – можна знову переходити на мінімальну обробку та сироїдіння. Враховуйте цю рекомендацію, коли вибиратимете домашні методи схуднення.

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.