ШІ виявляє ознаки хвороби Альцгеймера за манерою мовлення

Американські вчені залучили штучний інтелект до виявлення сигналів про майбутню хворобу Альцгеймера: вони приховані в особливостях мовлення людини.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

За словами дослідників Бостонського університету (США), вчені досі остаточно не впевнені в тому, що саме спричиняє хворобу Альцгеймера. Але вони точно знають, якими є її наслідки, і дедалі краще виявляють її ранні ознаки. Зокрема й ті, що приховує мовлення людини.

Університетська команда розробила новий алгоритм штучного інтелекту, що аналізує мовні патерни осіб з легкими когнітивними порушеннями (MCI). Він може передбачити шестирічну еволюцію розумового розладу від MCI до хвороби Альцгеймера з точністю 78,5 відсотка.

Ця робота науковців є продовженням їхнього попереднього дослідження, під час якого вони навчили модель виявляти когнітивні порушення, використовуючи записи голосів понад 1000 людей.

Що показало дослідження

Новий алгоритм команди був навчений на транскрибованих аудіозаписах 166 осіб із MCI, яким було від 63 до 97 років, розповіло видання Science Alert. Оскільки вчені вже знали, в кого розвинулася хвороба Альцгеймера, підхід машинного навчання можна було використовувати для пошуку ознак в транскрибованому мовленні, які пов’язували б 90 осіб, чия когнітивна функція погіршилася б аж до хвороби Альцгеймера.

Після навчання алгоритм можна було застосувати у зворотному порядку: спробувати передбачити ризик хвороби Альцгеймера на основі розшифровок мовних зразків, які він ніколи раніше не обробляв. Для отримання остаточної оцінки були додані інші важливі фактори, як-от вік та стать.

запис голосу

«Можна розглядати оцінку як ймовірність того, що стан людини залишиться стабільним або в неї розвинеться деменція», – зазначив провідний автор дослідження, фахівець з інформатики Іоанніс Пасхалідіс.

«Бажаючи передбачити, що відбудеться у найближчі шість років, ми зрозуміли, що можемо зробити такий прогноз із відносно гарною впевненістю та точністю. Це свідчить про силу ШІ», – додав він.

Чому це важливо

Нині хвороба Альцгеймера невиліковна. Тож напрошується запитання: а в чому користь раннього виявлення захворювання, якщо кінцевий результат буде той самий? На це дослідники відповіли, що деякі методи лікування можуть певною мірою допомогти контролювати хворобу Альцгеймера. І тепер розпочинати цей контроль можна раніше.

Ба більше: раннє виявлення дає більше можливостей вивчити хворобу та її прогресування, а потім розробити ефективне лікування. При цьому люди, схильні до розвитку хвороби Альцгеймера, заздалегідь можуть взяти участь у клінічних випробуваннях.

мозок людини

Команда впевнена, що виявлення ознак майбутньої хвороби Альцгеймера за допомогою штучного інтелекту матиме подальший розвиток. Це той тип тесту, який можна провести швидко та недорого навіть вдома – без будь-якого спеціального обладнання. Для нього потрібні не ін’єкції чи біологічні зразки, а лише запис голосу. А в майбутньому, ймовірно, тест можна буде використовувати у вигляді додатка до смартфона.

«Якщо ви можете передбачити, що станеться, у вас більше можливостей і часу для втручання за допомогою ліків; принаймні можна спробувати зберегти стабільність стану та запобігти переходу до важчих форм деменції», – зауважив пан Пасхалідіс.

Новий метод виявлення ознак хвороби Альцгеймера допоможе краще зрозуміти, як вона впливає на людину на ранніх стадіях і чому інколи розвивається через легкі когнітивні порушення, а інколи – ні.

Результати дослідження опублікував журнал Alzheimer’s & Dementia.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU