Східні шершні тиждень п’ють надміцний алкоголь і не п’яніють

Ізраїльські дослідники знайшли істот, найстійкіших до вживання алкоголю: це – східні шершні. Вчені були надзвичайно вражені побаченим.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Згідно з новим дослідженням, цим комахам властива дуже висока толерантність до алкоголю. І рівних їм щодо цього у тваринному світі немає.
Команда дослідників з Тель-Авівського університету протягом тижня поїла групу східних шершнів алкоголем, зокрема, 80-відсоткової міцності. А ті почувалися тверезими та бадьорими. У чому причина такої витривалості організму цих маленьких істот?

Східний шершень (Vespa orientalis) – комаха завдовжки 19-32 см (в дорослому віці), що має іржаво-червоне із сіро-жовтими відмітинами забарвлення. Мешкає в напівсухих субтропіках Азії, на Кавказі, півдні Європи та в Північній Африці. Відловлюючи медоносних бджіл, завдає шкоди бджолярству.

Про що розповіли дослідники?

Споживання алкоголю насправді є цілком нормальним у тваринному світі. Найчастіше, щоправда, доводиться чути про ведмедів або білок, що хильнули зайвого. Зазвичай тварини добувають алкоголь у ферментованих стиглих фруктах або нектарі, що виробляють етанол.

Учені зазначили, що переважна більшість представників фауни, навіть добре адаптованих до етанолу, п’янішають під впливом навіть 4-відсоткового алкоголю. Ба більше: його вживання погіршує самопочуття тварини та часом навіть загрожує її життю.

Однак східні шершні можуть витримувати концентрацію етанолу до 80 відсотків без будь-яких змін у своїй поведінці або негативних наслідків для здоров’я. Навіть якщо це все, що вони споживали щодня протягом усього тижня.

шершень на квітці

Як проходив експеримент і що він показав?

Команда залучила до дослідження групу самців шершнів, аби дізнатися, як їм вдається метаболізувати етанол. Комах помістили на тиждень в коробки та годували лише розчинами цукру, концентрація спирту в яких коливалася від 0 до 80 відсотків. Під час експериментів науковці спостерігали за поведінкою піддослідних. Зокрема, за їхньою спроможністю будувати щось із ґрунту та паперу під дією етанолу. А також за тим, чи довго вони живуть після «зловживань».

Незалежно від концентрації етанолу, який давали шершням, дослідники виявили, що він не впливав на поведінку комах та їхню смертність.

«Спочатку ми проводили експеримент тільки з 20-відсотковим етанолом і вже були вражені», – розповів співавтор дослідження Еран Левін. У те, що комахам під силу пити 80-відсотковий спирт, ученим було важко повірити, розповіло видання IFLScience.

Розгадка криється в гарній генетиці

Автори дослідження пояснили, що здатність східних шершнів споживати багато міцного алкоголю без будь-яких побічних ефектів зумовлена їхньою генетикою.

«Ця чудова толерантність шершнів до алкоголю є результатом високої швидкості метаболізму етанолу, яка, ймовірно, забезпечується множинними копіями гена алкогольдегідрогенази (NADP+)», – вирішили вчені.

Хоча східні шершні й показали себе переможцями конкурсу з випивки, це не означає, що інші тварини не ладні добряче випити. Наприклад, кажани та примати вважаються найстійкішими до алкоголю з-поміж ссавців. А тим часом, якщо хом’якам доведеться вибирати між водою та алкоголем, вони з більшою ймовірністю зупиняться на тому, що міцніше.

Результати дослідження опублікував журнал PNAS.

Фото: wikipedia.org

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.