Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Літня небезпека: кусюче плем’я

Як надати першу допомогу при укусах комах, тварин та змій?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Лікарі попереджають, що у спекотний сезон на нас полює чимало невидимих мисливців. Аби не стати легкою здобиччю і чиїмось «трофеєм», дачникам і відпускникам не варто втрачати пильності в саду, городі та на природі.

чоловік лежить на луці

Що робити, якщо вкусив кліщ

Якщо немає можливості відразу звернутися до лікаря, кліща потрібно видалити з власного тіла самостійно або зі сторонньою допомогою, зафіксувавши дату укусу. Важливо не роздавити і не пошкодити кліща пальцями: потрапивши до рани, вміст черевця кровососа здатний інфікувати постраждалу людину або забруднити шкіру у того, хто допомагає вилучити небезпечну комаху. Не можна застосовувати для видалення кліща нашатирний спирт, лак для нігтів, олію чи вазелін: через задуху кліщ виплесне у ранку слину, яка може містити вірус кліщового енцефаліту.

Видаляти кліща треба петлею з нитки, закріпленою впритул до шкіри постраждалого. Виручить і гострий пінцет: захопіть кровососа якомога ближче до шкіри і витягуйте його вгору впевнено, проте плавно. Комаху не можна різко висмикувати або прокручувати, бо вона має вціліти, щоб видалитися повністю. Після видалення кліща можна позбутися, а руки та місце укусу треба обробити мильною водою чи антисептиком.

кусає кліщ

Якщо розмір кліща перевищує 5 мм, для профілактики кліщового бореліозу (т. зв. хвороби Лайма) дорослим і дітям старше 8 років лікарі призначають одноразову дозу доксицикліну. Антибіотик є показаним протягом 1-3 діб від моменту присмоктування кліща. Здавати аналізи доведеться двічі, з двотижневим інтервалом, якщо після першого помилково-негативного результату з’являться симптоми, схожі на застуду: підвищення температури, висипання на шкірі, біль у суглобах і м’язах. Це пов’язано з тим, що одні імуноглобуліни визначаються з десятого дня після укусу, інші – з третього тижня.

Що робити, якщо вкусив павук чи скорпіон

На отруйних комах, що повзають, можна натрапити на півдні Криму, на Кавказі та у Середній Азії. Неагресивні за своєю природою скорпіони становлять небезпеку для туристів, тому що можуть ужалити ненавмисно (під час сну, складання речей або при одяганні), адже комахи часто заповзають в рюкзак, спальний мішок, залишені на землі предмети одягу та взуття. У момент укусу людина відчує пекучий біль, а на місці ранки з’явиться почервоніння та припухлість із подальшим утворенням прозорих бульбашок.

тримає за хвіст скорпіона

Організм реагує на укус скорпіона підвищенням температури тіла (до 38°С), головним болем, запамороченням, слабкістю та судомами. Постраждалу особу треба негайно доставити до лікарні для введення необхідної сироватки, що запобіжить ускладненням. Жертві укусу потрібно забезпечити тепло і зняти біль двома таблетками анальгіну. Ні джгут, ні обробка рани нашатирним спиртом очікуваного ефекту не дадуть.

До отруйних павуків належать тарантул і каракурт («чорна вдова»). Кусають вони так само не навмисно, а біль від укусу наростає з часом і поширюється по тілу. Симптомами отруєння є синюшність обличчя, біль при щонайменшій напрузі, неможливість самостійного пересування, нудота й задуха. При легеневих або серцевих захворюваннях смерть може настати в перший-другий день після укусу (її ймовірність – 2%). Оскільки отрута стискає кровоносні судини, перша допомога полягає у знятті болю, зігріванні та масажі тіла. У лікарні пацієнтові вводять спеціальну сироватку.

pavuk - Здоров'я - 50Plus

Як допомогти при укусах комах

Треба уявляти можливі наслідки прихованої загрози. Маленькі істоти можуть завдати великих неприємностей: від лихоманки та больового шоку до втрати свідомості, паралічу дихання і зупинки серця. Причому остерігатися варто не лише скорпіонів, павуків і кліщів. Індивідуальний відгук організму на контакт із подразником може становити не меншу небезпеку, ніж отруйний токсин. Алергічну реакцію найчастіше за все викликають укуси бджіл, ос, шершнів і червоних мурах.

пухирі на шкірі

Симптоми алергії на укус комахи:

  • кропив’янка (поява на місці укусу сверблячих червоних плям, як від опіку кропиви, і поширення шкірного висипу по всьому тілу);
  • тривога та паніка;
  • ускладнення дихання і поява задишки;
  • почастішання пульсу;
  • набрякання обличчя, рота чи горла;
  • різке зниження артеріального тиску, запаморочення;
  • втрата свідомості, шок і зупинка серця.

Час розвитку алергічної реакції із загрозою для життя – 2-5 хвилин. Лікарська допомога у такому разі є потрібною негайно після появи тривожних симптомів. Врятувати постраждалу людину може своєчасна ін’єкція адреналіну, крапельниця та киснева маска. Повторна алергічна реакція на укус комахи може статися у 60% випадків.

Що робити, якщо вкусила бджола

Аби запобігти алергічній реакції, залишений у тілі мішечок із жалом і отрутою потрібно видалити протягом 30 секунд. Водночас не можна той мішечок стискати, видавлюючи жало, бо отрута розіллється в шкіру. Витягувати потрібно весь мішечок з отрутою, а не саме лише жало: зробити це можна нігтем або за допомогою пластикової банківської картки, яку зазвичай люди мають під рукою. До бджолиного укусу треба поставитися з усією серйозністю, адже у важкому випадку жертві можуть знадобитися термінові реанімаційні процедури й інтенсивна терапія в умовах медичного стаціонару.

бджоляр, бджоли, вулик

Перша допомога при укусі бджоли залежить від стану потерпілої особи. Не чекаючи набрякання пальців і рук, відразу зніміть кільця та браслети. Промийте місце укусу мильною водою і обробіть шкіру заспокійливим або антисептичним засобом – гідрокортизоновим кремом чи каламіновим лосьйоном на сухій стерильній пов’язці. Припухлість усувається холодним компресом або льодом. А біль знімається нестероїдними протизапальними препаратами: випийте одну-дві пігулки ібупрофену.

Алергічна реакція на укус бджоли блокується андреналіном чи епінефріном. При цьому важливо мати на увазі, що останній препарат має побічну дію, не є сумісним із іншими лікарськими засобами і може мати протипоказання при деяких захворюваннях (зокрема, серцево-судинних). Алергікам потрібно завжди мати при собі антигістамінний препарат – засіб проти алергії усуне набряк, свербіж та висипання. При вагітності та у молодшому дитячому віці (до двох рочків) ці ліки застосовуються за життєвими показаннями.

лікар зі шприцем

Що робити, якщо вкусила оса

Алергічна реакція на укус оси виникає в одному випадку із трьохсот. Симптомами алергії є прискорене серцебиття, запаморочення, головний біль, нудота, висип, свербіж і судоми. Укус оси в ротову порожнину чи горло загрожує задухою через набряк гортані. Це може мати фатальні наслідки. Постраждалу людину необхідно терміново доставити до лікарні! В очікуванні екстреної медичної допомоги слід уповільнити розвиток набряку полосканням горла холодною водою. Дайте жертві укусу лід чи морозиво.

Коли оса жалить дитину, це підвищує ймовірність алергічної реакції, яка може виявитися не відразу. Потрібно тримати напоготові ампулу преднізолону, ефедрину або димедролу. Укол гормону не скасовує необхідності термінового виклику лікаря. До його прибуття потрібно вжити заходів для швидкого зняття набряку: якщо місце укусу є доступним, прикладіть до нього холодну примочку або лід, постарайтеся дістати жало і продезінфікуйте місце укусу антисептиком – перекисом водню, нашатирним спиртом або горілкою.

дитина серед одуванчиків

Біль від укусу оси може відчуватися протягом 20 годин, і щогодини доведеться змащувати ранку настоянкою календули й охолодженою оливковою олією. Змащуйте місце укусу оси соком сирої картоплі, м’яти, подорожника, петрушки, манжетки чи кульбаби. Подрібнене листя лікарських трав із протизапальним ефектом можна використовувати у компресі. До місця укусу оси можна на 15 хвилин прикласти розрізаний зубчик часнику або компрес із часниковою чи цибульною кашкою.

Що робити, якщо вкусив шершень

Шершнева оса має на задньому кінці черевця порожнисте і гостре жало, що нагадує голку шприца. Встромляючи цю частину тіла в шкіру людини, комаха впорскує через такий «інструмент» отруту. Як і звичайна оса, її більш крупний родич нападає лише при загрозі, але одним укусом може не обмежитися. Гладке жало шершня не залишається в рані, тому уколоти ця комаха здатна кілька разів поспіль. Небезпеку багаторазових укусів відбито у народному повір’ї, що дев’ятого жала людині не винести.

шершень на рушнику

Насправді смертельним може стати навіть єдиний укус шершня у разі розвитку анафілактичного шоку. Укус в язик, ясна або піднебіння у алергіків викликає місцевий набряк Квінке, що загрожує удушенням. Як і при укусі оси, у такому разі потрібно охолодити вражене місце для блокування розвитку набряку і викликати швидку допомогу. Проти запалення, свербіжу та болю допоможе компрес на ранку із суміші харчової соди і потовчених у порошок вологих таблеток активованого вугілля, валідолу й аспірину.

Особливо небезпечним вважається шершень із 6-міліметровим жалом та високотоксичною отрутою Vespa mandarinia. При його атаці треба видавити з ранки якнайбільше отрути, після чого обробити місце укусу нашатирним спиртом або йодом. Якщо вам є властивими гострі алергічні реакції, уникайте місць, де можуть бути комахи, що жалять, і не перебувайте на природі наодинці. Осині гнізда знаходяться у земляних насипах, на старих стінах і колодах. Шершні живуть на будинках, у чагарниках та на стовбурах дерев. Такі місця краще оминати – цілішими будете.

осине гніздо

Що робити, якщо вкусив джміль

Пухнастий красень є більшим за бджолу і займає проміжну ланку між сімейною (медоносною) й одиночною бджолою. Потужні щелепи-жули комаха використовує в мирних цілях: перегризає ними рослинні волокна і формує стільники. Для самозахисту джміль використовує жало, укол якого є менш болісним, порівняно з бджолою. На людину ця комаха нападає лише з метою захисту гнізда.

Майте на увазі, що джмелів приваблюють солодкі запахи й яскраві кольори. Не провокуйте їх на агресію різнокольоровим вбранням (особливо джмеля чомусь турбує синій колір) і запахом алкоголю. Не пийте просто неба солодкі напої, вино чи пиво. Не варто використовувати парфуми на природі. Щоб уникнути укусів комах, намагайтеся не опинятися поблизу рослин, котрі їх приваблюють. Не ходіть по літній траві босоніж, хоч би як це здавалося романтичним: гуляти на лузі та в лісі потрібно в шкарпетках і закритому взутті, а одяг треба обирати з довгим рукавом.

джміль

Перша допомога при укусі джмеля має бути спрямована на профілактику алергічної реакції. Видаливши з рани жало, промийте місце укусу холодною водою і прийміть антигістамінний препарат (супрастин, димедрол тощо). На випадок виникнення гострих симптомів алергії завжди потрібно мати при собі набір самодопомоги. Алергічну реакцію на укус комахи попередить щеплення проти алергії, коли алергіку щодня вводять збільшену дозу отрути комахи, щоб імунна система перестала реагувати на алерген.

Засоби проти укусів комах

  • У приміщенні від «атак з повітря» захистять москітні сітки, встановлені на вікна та двері.
  • Перед сном у спальні можна увімкнути фумігатор або розпорошити аерозоль від комах.
  • При укусах комарів, оводів і мух достатньо обробити шкіру нашатирним спиртом або мильним розчином. Великий лист алое звільніть від верхнього шару і прикладайте м’якоттю до місця укусу.
  • Для примочок можна використовувати відвар квіток пижми. Залийте 3 ст. ложки суцвіть склянкою води, прокип’ятіть упродовж 15 хвилин на тихому вогні, охолоньте і процідіть. Намочіть у відварі бинт чи марлю і прикладіть до місця укусу.
  • Сверблячку та набряк від укусу комахи знімає відвар дубової кори, м’яти та звіробою. Змішайте інгредієнти у рівних частинах, залийте 1 ст. ложку лікарської суміші склянкою води, прокип’ятіть і дайте настоятися протягом години. Остудіть відвар, процідіть і використовуйте для накладання компресу на місце укусу.
  • Алергічні прояви лікує настій кореня петрушки. Залийте 2 ст. ложки подрібненого кореня петрушки окропом (0,5 л води) та нехай питво настоїться в термосі протягом 8 годин. Склянку народного засобу потрібно пити протягом дня рівними порціями.

бинт, плячшка з ліками в руці

Що робити, якщо вкусила змія

Щороку від укусів змій страждають понад 2 мільйони людей. Укуси неотруйних змій залишають на тілі лише дрібні подряпини, тож перша допомога тоді зводиться до мінімуму: можна просто промити рану проточною водою і прикласти подорожник чи обробити місце укусу йодом або перекисом водню. Про небезпечний укус свідчать проколи на кінцях подряпин. Якщо рана виглядає як пара кривавих точок, це говорить про напад отруйної змії. Встромляючись у тіло жертви двома передніми зубами, хижачка прокушує шкіру і впорскує в кров смертельно небезпечну отруту.

рана, кров на руці

Зміїна отрута діє на організм подвійно: вона може паралізувати дихальні органи, внаслідок чого людина швидко загине від задухи, або спровокувати судинний спазм із набряком тканин, руйнуючи клітини крові. Однією з найпоширеніших отруйних змій у нашій місцевості вважається гадюка – 30-80-сантиметрова змія з чорним або сірим кольором луски та характерним зигзагоподібним візерунком. Якщо у вас відбулася зустріч із такою змією, діяти потрібно швидко та холоднокровно.

Гадюка звичайна

Коли змія вкусила через одяг, зніміть цю річ із тіла, щоб не додавати в рану отрути. Зняти потрібно так само наручний годинник, браслети, кільця та інші прикраси: при утворенні набряку все це може перешкодити кровообігу. Якщо змія вкусила в руку, зігніть її в лікті і зафіксуйте пов’язкою в такому стані. Коли укус припав у ногу, прив’яжіть поранену кінцівку до іншої ноги, щоб у лежачому стані транспортувати постраждалу людину до найближчого медичного закладу. Лежати після укусу доведеться у будь-якому випадку: через головний біль, запаморочення, нудоту і непритомність.

людина на ношах

Перша допомога при укусах змій

Насамперед жертву зміїного укусу треба покласти і знерухомити. Ходити і сидіти їй не можна, адже зміїна отрута поширюється лімфатичними шляхами. Краплі отрути треба акуратно видалити зі шкіри, щоб вони не затекли в рану. Обхопіть місце укусу і злегка натисніть, щоб отрута витекла назовні. Досвідчені рятувальники навіть відсмоктують отруту ротом, але це небезпечно робити при кровоточивих яснах і ушкодженнях слизової оболонки. До того ж такий захід може бути ефективним лише протягом 15 хвилин після укусу. Наважуватися на відсмоктування отрути має сенс тоді, коли діставатися лікаря доведеться понад годину.

бинтує руку

Альтернативний варіант – хрестоподібно надрізати біля рани шкіру, щоб швидше витекла кров із отрутою. Всупереч поширеним порадам накладати джгут вище за рану, медики цього робити не радять. Якщо припинити відтік венозної й артеріальної крові, отрута всмоктуватиметься через глибокі кісткові вени, що сприятиме посиленню інтоксикації через з’єднання отрути з продуктами метаболізму тканин. Зрештою, стан постраждалого після зняття джгута різко погіршиться. Позаяк швидкість всмоктування отрути і силу отруєння збільшує алкоголь, вживати спиртні напої при зміїному укусі категорично заборонено. Натомість рясне питво води, навпаки, інтоксикацію зменшить.

На місце укусу можна покласти припарку, що витягує отруту. Робиться вона з двох подрібнених цибулин і кількох крапель гасу. Іншим народним засобом є накладання на місце укусу змоченого водою чи слиною тютюну. Від отрути павука або гадюки допомагають припарки з настоєм вероніки колосистої (на літр води потрібно взяти чотири стебла цієї лікарської рослини). Прикладати трав’яний компрес треба тричі на день протягом місяця.

Що робити, якщо вкусив собака

Під час прогулянки лісом або парком можна зазнати нападу чужого пса, якщо той вважатиме вас загрозою для свого господаря. Укус домашньої тварини зазвичай не становить небезпеки зараження сказом, але це не означає, що такі рани є безпечними. Місце укусу завжди інфікується мікробами, через які виникають серйозні ускладнення. Відомо, що укушені рани загоюються складніше за інші, тож обробляти їх варто з особливою ретельністю.

демонструє зуби собаки

Як дезінфікуючий засіб можна використовувати перекис водню, спирт, йод або зеленку. Змочіть ними стерильний бинт, марлю чи будь-яку доступну чисту тканину з натуральних волокон і кілька разів протріть шкіру навколо місця укусу, залишивши обробку відкритих внутрішніх тканин лікареві. Наклавши на рану пов’язку, доставте потерпілу особу до травмпункту. Там поцікавляться щепленнями кусючого кривдника і зроблять при необхідності щеплення від сказу потерпілому. Сорок уколів у разі укусу агресивної тварини (зокрема, собаки чи кішки) жертві гарантовані, як і при укусі лисиці, бобра, нутрії, вовка або кажана.

Прояв агресії дикими, свійськими і домашніми тваринами може бути знаком їхнього ймовірного захворювання. Інфікування на сказ виключає порятунок постраждалої особи без щеплень: лікарі говорять про 100-відсоткову смертність навіть на сучасному етапі розвитку медицини. Перша допомога при укусі скаженої тварини полягає у промиванні ураженого місця впродовж 10 хвилин мильним розчином і проточною водою та видаленні залишків слини агресора. Єдиним способом запобігання зараженню є вакцинація. Курс імунізації призначають як відразу після укусу, так і через кілька місяців після контакту з підозрілою твариною. Тож не нехтуйте небезпекою і бережіть своє здоров’я!

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU