Шок: у Світовому океані плаває 4,9 млн тонн пластикового сміття 

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда дослідників з Інституту 5 Gyres (США) попередила: до 2040 року швидкість потрапляння пластику у Світовий океан збільшиться у 2,6 раза. Такого може не статися, якщо населення планети перешкоджатиме цьому процесу у глобальному масштабі.

5 Gyres – наукова організація, діяльність якої присвячена боротьбі із пластиковим забрудненням; має спеціальний консультативний статус при ООН.

У ході нового дослідження науковці із 5 Gyres виявили, що у наших океанах плаває 4,9 мільйона тонн пластикового сміття.

Як вони про це дізналися

Команда проаналізувала глобальний набір даних про забруднення океану пластиком за 40-річний період: з 1979 по 2019 рік. Дані були отримані з 11 777 станцій у шести ключових морських регіонах Північної Атлантики, Південної Атлантики, північної частини Тихого океану, південної частини Тихого океану, Індії та Середземномор’я.

Аналіз даних виявив значне та стрімке зростання як кількості, так і поширення пластику з 2005 року.

За оцінками науковців, у 2019 році в наших океанах плавало близько 358 трильйонів пластикових частинок. Їх сукупна вага становила близько 4,9 мільйона тонн, повідомило видання Daily Mail.

Маркус Еріксен, співзасновник та провідний дослідник Інституту 5 Gyres, вважає результати аналізу серйозним сигналом до дій у глобальному масштабі.

На думку вченого, особливу тривогу спричинила тенденція до експоненційного забруднення мікропластиком Світового океану на початку тисячоліття. Проте причина такого сплеску залишається не до кінця зрозумілою. У підсумковій статті для журналу PLOS ONE вчені зазначили, що на цей процес могли вплинути політичні втручання, виробництво пластику, фрагментація пластику, наявного у воді, та/або якість управління відходами й торгівля ними.

На жаль, як попередили дослідники, ситуація може значно погіршитися, якщо не вжити негайних заходів.

Поширення пластику в поверхневому шарі океану (OSL), яке прискорюється, вимагає термінового втручання міжнародної політичної еліти. А інакше не вдасться звести до мінімуму екологічні, соціальні та економічні збитки від пластикового забруднення, підсумувала команда.

***

Минулого року близько 200 країн світу, включаючи США та Китай, схвалили нову угоду Організації Об’єднаних Націй, що вимагає скорочення виробництва пластику до 2024 року.

Пластикове забруднення переросло в епідемію, зауважив тоді Еспен Барт Ейде, президент Асамблеї ООН з навколишнього середовища (UNEA). Разом з ним багато хто сприйняв схвалення нового документу як вихід на шлях одужання.

Історична угода покликана врятувати екосистему планети від колапсу, що насувається разом з поширенням пластику та частинок мікропластику усією планетою.

Це найвагоміший екологічний документ такого рівня від часів Паризької угоди стосовно клімату 2015 року, що зобов’язала уряди обмежити викиди парникових газів.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU