Скільки чашок кави не зашкодять здоров’ю: свіжий погляд

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Щоденна доза кофеїну – улюблена тема наукових суперечок та досліджень. Згідно з офіційними рекомендаціями Управління з контролю якості харчових продуктів та медикаментів США (FDA), ця доза становить не більше 400 міліграмів на день. Вона відповідає чотирьом філіжанкам кави.

Нещодавно міжнародна команда експертів оприлюднила результати нового дослідження, відповідно до якого денна норма може бути значно меншою. Однак її цілком достатньо, щоб остаточно прокинутися та зберігати бадьорість протягом тривалого часу. Водночас вона не призведе організм до збою.

Про що розповіли вчені   

За словами дослідників, багато людей вживають кофеїн, аби бути активними протягом дня. Однак його надмірні дози спричиняють нервування та безсоння.

Отже, як можна оптимізувати споживання кофеїну, щоб отримати від нього максимальну користь та не погіршити стан свого здоров’я?

Виявляється, для підтримування бадьорості цілком достатньо вживати від 100 до 150 міліграмів кофеїну, що еквівалентно 1-1,5 чашки кави. «Це та доза, що забезпечить здоровий заряд енергії», – запевнила Астрід Неліг, почесна директорка з досліджень Французького національного інституту охорони здоров’я.

За її словами, ми почуваємося бадьорішими вже за п’ять хвилин після того, як випили каву. Але, що цікаво, ефект посилюється та сягає свого піка приблизно за 15 хвилин. У залежності від спожитої їжі та швидкості метаболізму, цей час може варіюватися: навіть розтягуватися до двох годин.

kava zhurnal - Їжа - 50Plus

Ложка дьогтю в чашці кави

Попри те, що вчені розуміють корисність кофеїну, вони наполягають на тому, що великі його кількості загрожують негативними наслідками. Передусім, руйнують сон, а це своєю чергою призводить до численних проблем зі здоров’ям.

Вплив кофеїну на сон залежить від того, наскільки швидко ми засвоюємо кофеїн, пояснив Грегорі Маркус, професор медицини Каліфорнійського університету в Сан-Франциско. Він додав, що після кавопиття люди з повільним метаболізмом сплять майже на годину менше, ніж зазвичай. Тоді як сон людей зі швидким метаболізмом зазвичай не змінюється, розповіло видання Daily Mail.

kava kardiograma - Їжа - 50Plus

Коли пити першу каву дня?

Автори нового дослідження радять зачекати з першою філіжанкою кави принаймні до 9:30 ранку. Тоді ефект від напою не лише буде максимальним, а й безпечним.

Науковці зауважили, що рівень кортизолу (гормону стресу) є найвищим під час нашого пробудження. Але дуже рання кава підвищує його ще більше, наражаючи нас на ризик зайвого нервування.

Одне з попередніх досліджень показало, що рівень кортизолу падає протягом дня. Причому два основні падіння спостерігаються приблизно о 9:30 та 13:00.

Якщо поєднати вже підвищений рівень кортизолу з кавопиттям, можна створити в організмі непотрібну стресову реакцію. На цьому наголосила спортивна дієтологиня Аманда Мосер. Таку реакцію можна пом’якшити, якщо випити першу каву бодай на годину пізніше.

Коли пити останню каву дня?

Експерти стверджують, що час крайньої кави дня – за шість годин до сну. Тобто, якщо ви лягаєте спати о 22:00, то останній ковток кави слід зробити о 16:00.

kava telefon - Їжа - 50Plus

Натомість деякі дослідницькі команди не погоджуються з такою думкою. Вони рекомендують припиняти пиття кави ще раніше – за 8 годин до сну, аби він був міцним. Так, наприклад, вважає доктор Дьєрдре Конрой, сомнологиня з Мічиганського університету. За її словами, люди мають вельми різну чутливість до кофеїну. І ті, хто вживає його частіше, можуть реагувати на нього інакше, ніж ті, хто його зазвичай оминає.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU