Сміх: найдешевші та найприємніші ліки для хворого суспільства

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Чи зустрічали ви людей, які ніколи не сміються? Якщо і так, то, впевнені, ви намагались якнайшвидше попрощатись з такими суб’єктами. Чому? Бо ми інтуїтивно тягнемось до веселих, усміхнених людей, з якими приємно і корисно проводити час. Не вірите, що корисно? Дарма, адже вже доведено, що сміх лікує не лише душу, й а тіло. Мабуть, тому в часи, коли суспільство дуже хворе, з’являється якнайбільше гумористів.

Сміхотерапія – один із напрямків психології

Сміх допомагає людині жити. Це дуже важливо зрозуміти тим, хто хворіє і перебуває у постійних стресах. Більш того, цей напрямок психологічного впливу буде корисним і в плані превентивних дій – просто, щоб мати гарний настрій у повсякденні, в результаті чого неодмінно підвищується імунітет.

Така терапія (гелотологія) стала можливою завдяки Уїльяму Фраєму зі Стенфордського університету, спеціалісту зі сфери психіатрії. Саме він заклав основи сміхотерапії у 60-х роках минулого століття, присвятивши своїй теорії цілу наукову працю. А першим з тих, хто спробував цю теорію на практиці, став журналіст Норман Казинс, який хворів на запалення хребта. Будучи по життю оптимістом, він вважав, що позитивна емоція визначає стан здоров’я людини. Зі своїми болями в спині він боровся великим дозами вітаміну С і переглядом гумористичних передач. І врешті це йому дійсно допомогло!

zhinka smiyetsya bilya noutbuka - Спосіб життя - 50Plus

В наші дні вивченням гумору на повному серйозі займається багато наукових організацій. Одна з них – Асоціація практичного та терапевтичного гумору (Association for Applied and Therapeutic Humor, AATH).

Загалом, за твердженням спеціалістів, сміхотерапія має декілька базових напрямків:

  • Класичний – це кінокомедії, анекдоти, смішні історії. Цей матеріал є базовим на сеансах гелотології.
  • Один з прийомів у складі самостійного методу, або напрям авторської техніки. У цих випадках використовуються рефлекторний сміх, мімічні вправи, заняття з розвитку креативності та інше.
  • Лікарняна клоунада – її ціль полягає у відволіканні уваги хворих (переважно, дітей), та їх батьків від сумних реалій повсякдення.

Звичайно, що сміхомедитація не може замінити призначене загальне лікування. Проте вона має потужний вплив на настрій, у результаті чого здоровий організм починає працювати з новою силою. У зв’язку з цим гелотологи виділяють ще два напрямки – лікарняну терапію та сміхойогу. Перший формат застосовується уже для тих, хто хворіє. Другий – як превентивний засіб.

Заразливий, гумористичний соціальний – який буває сміх?

Гумор, сарказм, в’їдливі шпильки – як і будь-які інші ліки, сміх не завжди лікує. Інколи буває так, що груба насмішка може призвести до зовсім протилежного стану. Тому у цьому випадку варто звернути увагу на теорію Зіґмунда Фрейда, який вважав, що далеко не кожен гумор здатний зцілювати, розробивши при цьому своєрідний список із семи видів сміху:

Злий гумор

Його Фрейд визначив як наслідуваний. Це сміх над людиною у тому випадку, коли хтось вважає її гіршою за себе. Досить часто він зумовлений забобонами і нетерпимістю до недоліків інших.

Хіхікання

Він часто зустрічається у дітей, проте дорослі теж не відмовляються «заразитися» таким сміхом. Інколи людина навіть не розуміє, що є причиною його, але сміється тому, що просто смішно. Користь такого сміху полягає в тому, що таким чином можна зняти стрес і напругу.

Жарти

Сюди може входити і так званий «чорний» гумор. Жарти дозволяють знімати бар’єри дозволеного, ламати стереотипи.

Самоіронія

Нерідко люди спеціально виставляють себе об’єктом для насмішок. Для цього вони можуть сказати щось невлад, показати себе незграбним тощо. Фрейд пов’язує це з браком уваги.

Сатира

Це найвища форма іронії, дошкульне висміювання. Досконало сатирою володіли Шекспір та Гоголь. Вона дійсно лікує, але «хірургічними» методами, і дає можливість сказати правду прямо в очі кривднику.

Улесливий сміх

Зазвичай він використовується, коли людина хоче улестити кого-небудь. Як правило, такий тип сміху вважається маніпулятивним, а тому він не сприяє вияву емоцій.

Зцілюючий сміх

Фрейд називає його комічним. У такому випадку сміються не з когось, а разом з усіма. Саме такий щирий сміх і є найбільш дієвим у плані лікування.

lyudy smiyutsya - Спосіб життя - 50Plus

Чим корисний сміх?

На жаль, багатьом людям у житті елементарно не вистачає сміху. І якщо діти сміються протягом дня біля 400 раз, то дорослі – не більше 15. А між тим, гелотологи відзначають такі корисні аспекти цього явища:

  • зниження рівня гормонів стресу, підвищення рівня ендорфінів, що поліпшує роботу імунної системи;
  • тренування діафрагми, серцевої системи, скорочення пресу;
  • відволікання від негативних емоцій;
  • соціальна вигода – сміх єднає з іншими людьми;
  • короткий відпочинок – після «гумористичної» паузи працюється набагато продуктивніше.

Позитивний ефект від усмішки проявляється незалежно від того, яка її фізіологія – справжня чи штучна. Тому намагайтеся завжди знаходити привід для сміху – замість того, щоб жалітися на життєві негаразди, просто смійтеся з них. Від цього буде легше не лише вам, а й тим, хто вас оточує. Посміхайтеся завжди – на вулиці, вдома, на роботі, під час відпочинку з рідними. Адже посмішка – це те, що має викликати довіру і позитив, і насправді єднає людей.

zhinka z kulkoyu - Спосіб життя - 50Plus

Цікаві факти про сміх

Традиційно щороку 1 квітня відзначається День сміху. Зазвичай цього дня звучить багато жартів, влаштовуються розіграші – для того щоб по-доброму посміятися один з одного. У зв’язку з цією датою можна навести декілька цікавих фактів, пов’язаних зі сміхом:

  • окрім людей, сміятися можуть шимпанзе і щури – від лоскоту;
  • при усмішці задіюється 17 груп м’язів, під час сміху – понад 300, у тому числі й м’язи спини, живота, рук і ніг;
  • найчастіше усміхаються бразильці і кубинці, найрідше – жителі Скандинавії;
  • жінки сміються частіше, ніж чоловіки – через те, що у них дещо інше почуття гумору.
  • коміки живуть набагато довше, аніж сатирики. До такого висновку прийшли вчені, які перевірили тривалість життя різних акторів протягом трьох минулих століть.
  • сміхом можна досить таки непогано заробити – наприклад, всього лише одна усмішка американця Тода Гордона коштує у рекламному ролику 4 тисячі доларів, а статки відомого комедійного актора Джима Керрі налічують понад 180 млн доларів.
  • офіціанти, які завжди усміхаються своїм клієнтам, мають удвічі більше чайових.

Посміхайтесь або смійтесь на здоров’я – і хай сміх продовжує ваше життя!

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU