Споглядання красот природи полегшує біль: вчені

Австрійські та британські дослідники засвідчили, що гарні краєвиди у вікні та на світлинах мають чарівну силу: вони сприяють зменшенню болю.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Позитивний вплив природи на здоров’я‘ людини науковці помічали давно. А нещодавно команда Віденського університету (Австрія) та Ексетерського університету (Велика Британія) довела, що споглядання живої природи або перегляд фотографій із краєвидами допомагає полегшити біль.

«Однак основні причини цього ефекту незрозумілі», – зазначив австрійський нейробіолог Максиміліан Штайнінгер, провідний автор дослідження.

Оскільки люди люблять природу, знеболювання могло пояснюватися ефектом плацебо. Дослідники також припускали: а що як не природа зменшує біль, а міське життя її посилює?

Про що дізналися науковці?

У ході дослідження вчені реєстрували активність мозку 49 добровольців за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії (фМРТ).

мозок, знімок МРТ

Під час експерименту учасники дивилися різні відеоролики та паралельно отримували серію ударів електричним струмом (деякі були більш болючими, ніж інші) по тильному боку лівої руки.

У першому відео можна було побачити озеро, оточене деревами, що хитаються, а на задньому плані чувся шелест листя та спів птахів.

У другій сцені, окрім кадрів із зеленню, фігурували урбаністичні елементи, як-от будівлі, лавки, провулки на тлі міського шуму.

Третє відео пропонувало учасникам дивитися на офіс із похмурими меблями та слухати звуки, що відповідали обстановці.

Учасники повідомили, що відчували менший біль, коли дивилися на природні ландшафти. Ба більше: результати фМРТ показали, що при цьому в їхньому мозку відбувалися зміни.

«Наше дослідження є першим, яке надало докази за допомогою сканування мозку, що йдеться не про ефект плацебо», – заявив пан Штайнінгер.

Сцени природи спровокували зниження активності в ноціцепції – ділянці мозку, що бере участь у сприйнятті болю. Проте інші області, пов’язані з регулюванням болю, не були істотно залучені, розповіло видання Science Alert.

«Той факт, що знеболювального ефекту можна досягти за допомогою віртуального впливу природи, має важливі практичні наслідки», – сказав співавтор дослідження Алекс Смоллі з Ексетерського університету.

Він також додав, що результати роботи відкривають «нові можливості для досліджень, які допоможуть краще зрозуміти, як природа впливає на наш розум».

Висновки з дослідження опублікував журнал Nature Communications.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU