Про це незадовго до Літніх Олімпійських ігор у Парижі заявила команда науковців з Університету Ноттінгем Трент (NTU, Велика Британія). За твердженням дослідників, для перемоги на змаганнях спортсмени повинні бути егоцентричними, безжальними маніпуляторами.
Це саме ті риси, які суспільство зазвичай засуджує. І мало хто в повсякденному житті бажає собі зустрічі з особами, що наділені такими характеристиками. Однак у спорті все інакше. Зациклені на собі, неспівчутливі особи, що вдаються до маніпуляцій, мають більше шансів отримати жадані медалі.
Провідний автор дослідження Джозеф Стенфорд з цього приводу зауважив: «Особливі характеристики, які в соціумі вважають негативними, вельми актуальні на спортивних змаганнях. Це середовище часто залучає людей, котрі відчувають свою перевагу, є безжальними у прагненні перемогти та мають підвищену віру в те, що вони спроможні впливати на інших заради власного успіху».
Про що дізналися дослідники
Команда вивчила особистісні профілі та характер комунікацій більш ніж 300 найкращих тріатлоністів та велосипедистів світу, а також їхніх тренерів, розповіло видання Daily Mail. Особливу увагу вчені приділили якостям так званої «темної тріади»: нарцисизму, психопатії та макіавеллізму (стратегічній експлуатації та обману).
І хоча ці риси сприймаються суспільством як непривабливі, виявилося, що вони допомагають перемагати в таких високопродуктивних галузях, як великий спорт.
З другого боку, досі не було відомо, як ці риси можуть впливати на стосунки між спортсменами та тренерами.
Докторка Лора Гілі з NTU, старша авторка роботи, зазначила: «Наше дослідження показало, чому деяким тренерам та спортсменам важко працювати разом. Унікальні особистісні риси ускладнюють побудову позитивних відносин між тренером та спортсменом».
Вчені виявили: що більш егоцентричним був тренер (або що вищим був рівень його нарцисизму), то менш чуйним він був до потреб свого спортсмена.
Водночас науковці помітили, що тренер та спортсмен відчували менше довіри одне до одного, якщо були егоцентричні однаковою мірою.
Коли тренери повідомляли науковцям про високий рівень своєї безжалісності (чи психопатії), виявлялося, що вони менше любили своїх спортсменів, були менш віддані їм і були менш готові зробити для них усе можливе.
А тим часом спортсмени з високим рівнем безжалісності почувалися менш комфортно під час роботи зі своїм тренером та менше його шанували.
Коли ж тренери повідомляли вченим про свою високу здатність до маніпулювання (або про вищий рівень макіавеллізму), з’ясовувалося, що вони зазвичай рідше хвалили своїх спортсменів.
Також стало відомо, що спортсмени-маніпулятори показували себе більш відстороненими та часто відмовлялися співпрацювати.
У звітній статті вчені написали: «Щоб перемогти, спортсмени та тренери мають діяти разом під великим тиском, часто у складних та стресових ситуаціях».
Тож науковці мають врахувати висновки з дослідження та розробити нові рекомендації з підтримки тренерів, що допоможуть їм створювати ефективні та результативні стосунки зі спортсменами.
Результати дослідження опублікував журнал Personality and Individual Differences.
Нагадаємо, що XXXIII Олімпійські ігри в Парижі триватимуть з 26 липня до 11 серпня 2024. Востаннє французька столиця приймала Олімпіаду сто років тому. Тоді на ігри прибули 3089 учасників, що змагалися в 17 видах спорту за 126 медалей. А цього року Франція чекає на 10 500 учасників, що змагатимуться у 32 видах за 329 медалей.
Фото: pixabay.com