Спитаймо в медиків, чому ми бачимо примар?

Чимало людей ночами бачать примар та спілкуються з ними. Але вчені запевняють, що цьому моторошному явищу є цілком реалістичне пояснення.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Згідно з даними наукових опитувань, кожен п’ятий житель Землі періодично бачить примари. А кожен десятий зізнається, що безпосередньо спілкується з померлими.

Проте цьому є наукове пояснення. Експерти стверджують, що нічні «візити» примар – явище доволі поширене. У медицині для нього навіть є назва: сонний параліч.

За визначенням Національної служби охорони здоров’я Великої Британії (NHS), сонний параліч – це стан, за якого людина не може рухатися чи розмовляти під час пробудження або засинання. Він припадає на стадію швидкого сну, коли мозок дуже активний, але тіло все ще спить.

Вважається, що саме за цієї стадії ми бачимо яскраві сни, але в момент пробудження може настати сонний параліч.

Що відомо про сонний параліч?

Ті, кому знайома ця проблема, повідомляють про відчуття тиску в грудях під час спілкування з привидами, духами чи примарами. Також можливі галюцинації, зокрема, у вигляді жахливих образів, розповіло видання Daily Mail.

Описи цього стану можна знайти у стародавньому фольклорі. А тим часом сучасна наука не може достеменно пояснити механізм сонного параліча. Проте відомо, що він найчастіше наздоганяє тих, хто страждає на безсоння, посттравматичні стресові розлади та тривожність.

примара

Які ще є версії?

Одна з можливих причин появи нічних примар є значно тривожнішою: чадний газ. Безбарвний газ, що не має запаху, можуть виділяти погано встановлені, несправні або неправильно використовувані прилади (котли, газові плити, грилі тощо).

Чадний газ є отруйним. Він спричиняє безліч недуг, зокрема, головний біль, сплутаність свідомості, запаморочення та нудоту. Цей газ також є причиною галюцинацій, які медичні експерти ще у 1920-х роках пов’язували з повідомленнями про привиди.

Дослідники також стверджують, що бачення примар може бути наслідком аномалій мозку.

У 2017 році один провідний медичний журнал опублікував історію 26-річного пацієнта, який страждав на епілепсію та проходив експериментальне лікування, що передбачало імплантацію електродів у мозок.

мозок

Медики Національного центру адаптивних нейротехнологій при Департаменті охорони здоров’я штату Нью-Йорк змоделювали ділянку мозку пацієнта, відому як веретеноподібна звивина (вона відповідає за розпізнавання облич). Унаслідок цього в нього почалися страшні галюцинації. Пацієнт не впізнавав дослідників, стверджуючи, що їхні обличчя геть змінилися, та описав учених як «персонажів аніме».

А стимуляція лівої півкулі мозку 22-річної пацієнтки, що страждала на епілепсію, змусила її відчути, що за спиною стоїть «людина» або «тінь», яка не рухається та мовчить.

Ці результати можуть пролити світло на те, чому близько половини людей з діагнозом неврологічного захворювання Паркінсона, що спричиняє поступальне пошкодження мозку, також стверджують, що бачать примар.

А тим часом нещодавні дослідження виявили причину, через яку кожен другий чує голос померлої близької людини. Вважається, що це пов’язано з механізмами, за допомогою яких мозок створює так звані ментальні схеми, що допомагають людині впорядковувати та інтерпретувати інформацію на основі минулого досвіду.

Отже, якщо ви помітили примару, не панікуйте, а краще подумайте, що може бути причиною цього.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU