Чому ми бачимо драматичні та жахливі сни. Що вони означають

Сомнолог розповів про природу яскравих переживань під час сну, а також розкрив значення деяких тривожних сновидінь.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Усі ми часом бачимо сни, через які хочеться прокинутися якнайшвидше. Приміром, про випадіння зубів, зраду партнера або падіння у прірву. Марк Благроув, провідний британський експерт зі снів, професор психології Університету Суонсі та директор Лабораторії сну, поділився захопливою інформацією про природу цих та інших яскравих переживань.

Наші сни не випадково можуть бути складними, наповненими персонажами, емоціями та сюжетами. Причина цього, зокрема, полягає в тому, що потім ми можемо розповідати про наші сни іншим людям, вважає професор Благроув.

Натомість деякі інші психологи вважають, що сни – це лише спосіб мозку обробляти спогади та емоції.

«Існує багато суперечливих думок щодо того, чому ми бачимо сни. Але більшість дослідників визнають, що сни мають сенс і відношення до реального життя людини, навіть якщо вони метафоричні», – зазначив експерт у подкасті Британського психологічного товариства.

dveri pered morem - Психологія - 50plus

Про що ще розповів психолог снів

На думку професора, сни не копіюють життя наяву, але часто пропонують сюжети або сцени, певною мірою пов’язані з реальним життям людини. Хоча в багатьох снах сюжети й вигадані, більшість людей ставляться до них серйозно.

Одне з пояснень драматичних снів походить від еволюційної теорії, згідно з якою в нашій свідомості формується віртуальна реальність, коли ми крутимося в ліжку та тренуємося долати погрози.

«Ми моделюємо загрози, які відбуваються в наших снах, щоб імітувати практику подолання цих загроз», – сказав пан Блаугров. Іноді ці погрози мають не фізичний, а психічний характер, націлений на нашу самооцінку. Це змушує нас обробляти аргументи та способи сперечатися з людьми.

zhah u sni - Психологія - 50plus

Вважається, що сни допомагають консолідувати наші спогади та робити їх постійнішими. Дехто вважає, що цей процес може спричинити такі собі усвідомлені сновидіння.

За словами сомнолога, «уві сні ми консолідуємо наші емоційні спогади, робимо їх більш постійними, а також пов’язуємо їх з попередніми спогадами в нашій довготривалій пам’яті».

Чому переповідання своїх снів є важливим

Професор Благроув вважає, що переповідання своїх снів одне одному допомагає людям зблизитися. Коли ми розповідаємо сни іншим, ми розкриваємося перед ними.

«Причина, через яку сни такі складні, полягає в тому, що завдяки цій складності людина може метафорично виражати себе в очах інших людей», – вважає експерт. Мистецтво розповідання історій у людей історично було важливим, а сновидіння збагачує ці навички.

ruka z noutbuka - Психологія - 50plus

В одному з експериментів, проведеному професором та опублікованому в журналі Frontiers, одні люди розповідали іншим свої сни. Дослідження показало, що слухання та розповідь снів посилюють емпатію.

Зрозуміло, що про таку користь від сновидінь можна говорити, лише коли ми їх запам’ятали. З огляду на це особливо важливою є стадія швидкого сну. Вона починається приблизно за півтори години після засинання та становить близько чверті всього нашого сну. Саме ця стадія відіграє ключову роль в запам’ятовуванні та емоційній обробці сновидінь. Більшість найяскравіших снів ми бачимо саме на цій стадії. А якщо ми під час неї прокидаємося, в нас більше шансів запам’ятати сон.

Описуючи нічне жахіття як «тривожний сон з негативними емоціями», професор Благроув пояснює, що кошмари свідчать про здатність мозку долати страхи та погрози. І насправді вони функціональніші за інші сни.

А тим часом деякі дослідники стверджують, що нічні жахи вказують на збій у функції сну.

Що означають поширені сюжети жахливих снів

Випадають зуби

Зигмунд Фрейд вважав, що сни про зуби мають сексуальне підґрунтя. На думку сомнологів, вони можуть означати, що людина чимось стурбована, наприклад, старінням.

Також ці сни може спричинити напруга зубів, ясен та щелеп під час сну, пише Daily Mail.

Секс та зрада

Експерти стверджують, що сни про секс та зраду бачать понад 70 відсотків людей. Деякі дослідження показують, що ці сни можуть бути пов’язані, відповідно, з браком сексуальних контактів та ревнощами.

Стихійні лиха

Сни про стихійні лиха можуть означати, що людина втрачає контроль над своїм життям. Деякі експерти припускають, що вода символізує сльози чи страх, вогонь – розчарування або гнів. Такі видіння також бувають відповіддю на травмуючи події, які були пережиті в реальності.

Падіння

Часто люди уві сні падають, перш ніж роблять необхідний для цього ривок. Вважається, що такі сни свідчать про втрату контролю над своїм особистим життям.

zhinka padaye zv skeli - Психологія - 50plus

Переслідування

Сон про гонитву може бути ознакою того, що у своєму житті людина відчуває реальну загрозу або відчайдушно намагається уникнути чогось неприємного.

Неспроможність говорити

Неможливість вимовити слова або закричати уві сні може свідчити про невпевненість в собі або те, що людина страждає на синдром самозванця. Тобто вважає, що не заслуговує на власні життєві успіхи та досягнення.

Автомобіль вийшов з-під контролю

Сни на цю тему нерідко бачать навіть ті, хто не водить машину. Вони натякають на втрату людиною контролю над собою. А ще можуть свідчити про страх перегоряння або невпевненість у завтрашньому дні.

Бути голим

Якщо людині наснилося, що вона оголена, це може означати, що вона невпевнена в собі або її опанував страх викриття. Деякі експерти кажуть, що оголеність уві сні навпаки може вказувати на те, що людина вільна і не під кого не підлаштовується.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

Квадратний рекламний банер 50 plus.

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша пристрасть – надавати корисну інформацію нашим читачам та надихати їх на цьому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU