Нідерландські археологи виявили релігійне місце, якому близько 4 000 років. Місцеві ЗМІ охрестили його «голландським Стоунгенджем». На цьому місці знаходиться курган, що свого часу виконував роль сонячного календаря. На могильному пагорбі, який містив останки близько 60 чоловіків, жінок і дітей, було кілька проходів, через які в найдовший і найкоротший дні року пробивалося сонячне проміння.
«Яке вражаюче археологічне відкриття! Археологи прямо у промисловій зоні віднайшли релігійне святилище, чий вік налічує 4 000 років», – повідомила влада міста Тіль на своїй фейсбук-сторінці. «Це вперше подібне місце було виявлено в Нідерландах», – додається в заяві.
Розкопки навколо так званого «святилища під відкритим небом» розпочалися ще в 2017 році в невеличкому селищі на відстані приблизно в 50 кілометрів (31 миля) на південний схід від Утрехта. Вивчаючи різницю в складі і кольорі глини, вчені визначили на розкопках місцерозташування трьох курганів за кілька кілометрів від берегів річки Вааль.
Як повідомляє видання ScienceАlert, діаметр головного кургану становить приблизно 20 метрів (65 футів). Його проходи розташовані в ряд, щоб виконувати функцію сонячного календаря. Археологи кажуть, що люди використовували цей календар для визначення важливих моментів, у тому числі різних свят та днів збору врожаю. «Цей пагорб нагадував Стоунгендж – добре відомий таємничий древній пам’ятник у Британії, де також є подібне явище», – додав NOS, нідерландський суспільний мовник.
Вчені також виявили ще два менших за розміром кургани. За словами археологів, ці три могильні пагорби використовувалися в якості місць поховання впродовж близько 800 років. Вони зробили ще одне захоплююче відкриття: знайшли скляну намистину в могилі, що, як виявилося після аналізу, походить з Месопотамії, території сучасного Іраку. «Чотири тисячоліття тому ця намистина подолала відстань в близько 5 000 кілометрів», – сказав головний дослідник Крістіан ван дер Лінде. «Тут не виготовляли скла, тому намистина, мабуть, була вражаючим предметом, оскільки людям тоді ще не був відомий цей матеріал», – додав Стейн Арнольдуссен, професор Університету Гронінгена.
Він повідомив NOS, що, цілком можливо, месопотамська намистина десь знаходилася протягом тривалого часу, перш ніж вона врешті-решт опинилася в районі навколо Тіля, який голландською зветься Betuwe. Арнольдуссен сказав, що в ті часи люди вже добре знали, що таке бартер. Бусина могла десь лежати сотнями років, перш ніж вона опинилася в Тілі, але, звісно, це лише його припущення.