Суїцид, рак, аварії: експерти назвали загрози переходу на літній час

Посилаючись на дані новітніх досліджень, чимало науковців стверджують, що людство повинно відмовитися від переходу на літній час.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

У ніч із суботи на неділю (з 29 на 30 березня) жителі близько 60 країн світу переведуть стрілки годинників на годину вперед. Вважається, що перехід на літній час передусім допомагає заощадити енергетичні ресурси.

З цією практикою першими зіткнулися громадяни Німеччини та Австро-Угорщини ще 1916 року. Невдовзі до них доєдналися й інші країни Європи. Перехід на літній час запровадили тоді для підвищення продуктивності праці за допомогою максимального використання світлового дня в літні місяці.

Серед науковців планети десятиліттями не вщухають суперечки стосовно корисності цієї практики. Ба більше, чимало провідних учених стверджують, що користі від неї менше, ніж шкоди. Вони закликають покласти край переходу на літній час, бо переведення годинника сприяє зростанню захворюваності на рак, а також кількості дорожньо-транспортних пригод та самогубств.

«Перехід на літній час вже зовсім близько, а разом з ним і порушення нашого сну та інших добових ритмів через необхідність вставати на годину раніше протягом наступних семи місяців», – зазначили докторка Єва Віннебек, викладачка хронобіології, та доктор Віккі Ревелл, доцент кафедри трансляційної фізіології сну в Університеті Суррея (Велика Британія).

«Хоча багато хто вважає, що довші вечори – це перевага, наукові дані наполегливо рекомендують дотримуватися поясного часу протягом усього року. Це не просто питання переваг, а важливе рішення, що піде на користь нашому сну та циркадному здоров’ю», – додали вони.

З ученими не згоден Фінн Беррідж, науковий комунікатор Королівської обсерваторії в Гринвічі, який, зокрема, вважає, що переведення стрілки годинника вперед «знижує навантаження на енергосистему, оскільки потреба у штучному освітленні навесні та влітку знижується».

Будильник у траві

Але чому багато дослідників вважають цю практику хибною?

Нещодавно Британське товариство сну виступило із заявою, в якій наголосило на тривожних побічних ефектах від переведення годинника. Експерти попередили. що втрата години сну може призвести до того, що люди почуватимуться втомленішими.

Деякі дослідження засвідчили, що після весняного переходу на літній час ризик смертельних дорожньо-транспортних пригод зростає приблизно на 6 відсотків. Учені також мають підтверджені дані про підвищений ризик серцево-судинних захворювань, суїцидальної поведінки та смертності внаслідок переведення годинника.

Тим часом наш організм залежить від яскравого ранкового сонця, яке підтримує роботу наших біологічних годинників відповідно до нормального добового сонячного циклу. Деякі науковці запевняють, що невідповідність між сонцем і нашим організмом може мати серйозні довгострокові наслідки для здоров’я, пише Daily Mail.

Дослідження показали, що в людей, які живуть на заході часового поясу, де невідповідність між сонячним часом і біологічним годинником найбільша, вищий ризик лейкемії, раку шлунка, легень та молочної залози. Оскільки ця невідповідність дуже схожа на те, що спостерігається при переході на літній час, учені застерігають, що він може мати схожий ефект.

На думку Британського товариства сну, нічний відпочинок має вирішальне значення для здоров’я та добробуту, а вимушені зміни негативно впливають на нашу здатність регулювати сон.

«Перехід на літній час змінює наші розклади дня, зрушуючи їх на одну годину вперед, тоді як тривалість денного світла залишається незмінною. Цей перехід змушує нас усіх вставати та йти на роботу чи до школи на годину раніше. У сезони з меншою кількістю світлових годин це означає, що більшості з нас доводиться вставати та їхати на роботу в темряві», – зауважила докторка Віннебек.

Професор Малкольм фон Шанц з Нортумбрійського університету (Велика Британія), який теж вважає перехід на літній час помилковою ідеєю, зазначив: «Ранком нашим біологічним годинникам найбільше потрібне світло для синхронізації. У нас немає запасу денного світла, яке можна було б заощадити в зимові місяці. І якщо вибирати між природним освітленням вранці та природним освітленням вдень, наукові дані свідчать на користь ранкового освітлення».

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU