Світовий океан нагрівається в чотири рази швидше, ніж у 1980-х

Дослідники б’ють на сполох: швидкість нагрівання Світового океану виросла на 400 відсотків, порівняно з тим, якою вона була 40 років тому.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Різкий стрибок глобальної температури у 2023 році спровокував по всьому світу безперервну низку катастроф, зокрема смертоносні пожежі в Лос-Анджелесі та повені у Валенсії. Науковці кинулися шукати причини аномалії та дійшли висновку: їй сприяло істотне потепління поверхні Світового океану.

Нове дослідження Університету Редінга (Велика Британія) показало, що верхні шари океанів тепер нагріваються більш ніж у чотири рази швидше, ніж наприкінці 1980-х років.

повінь

Про що дізналися вчені?

Команда під орудою метеоролога Кріса Мерчанта запропонувала кілька теорій, які мали пролити світло на надлишкове тепло, що перевищувало очікуване нагрівання через Ель-Ніньйо та парникові викиди. Серед цих теорій, зокрема, були такі: збільшення водяної пари, що утримує тепло, через виверження вулкана Хунга-Тонга-Хунга-Хаапай у 2022 році; зменшення використання аерозолів, що охолоджують поверхню води (через зміни в правилах судноплавства), а також пікова активність у поточному сонячному циклі. Але навіть в сукупності всі ці теорії не змогли повністю пояснити температурний сплеск, що спостерігається, пише Science Alert.

Тож науковці використали супутникові дані, які були отримані з 1985 року, та розрахували динаміку потепління поверхні океанів. Команда виявила, що 40 років тому швидкість потепління становила близько 0,06 °C, але тепер вона збільшилася до 0,27 °C. Команда зазначила, що йдеться не про лінійне збільшення температури, а таке, що прискорюється.

Хоча частково надлишкове тепло справді було спричинено недавнім Ель-Ніньйо, дослідники з’ясували, що на 44 відсотки прискорення швидкості нагрівання океанів зумовлено тим, що вони поглинали тепло значно стрімкіше, ніж передбачав прогноз на останнє десятиліття.

«Якщо уявити, що океани є ванною з водою, то в 1980-х роках гарячий кран працював повільно, нагріваючи воду лише на частку градуса кожне десятиліття. Але тепер гарячий кран працює значно швидше, і потепління набирає швидкість», – сказав Кріс Мерчант.

планета Земля

Чому ця тенденція лякає?

Команда вчених стверджує, що якщо ця тенденція збережеться, то протягом наступних 20 років зростання температури Світового океану перевищить показник, що спостерігався за останні 40 років.

А тим часом глобальне потепління масово знищує дику природу, залишає мільйони людей без їжі через неотримані врожаї та руйнує здоров’я населення планети.

чоловік в протигазі

За словами команди Мерчанта, політики та суспільство мають розуміти, що темпи глобального потепління загрожують швидкими й безповоротними змінами, які, ймовірно, відбудуться у найближчі десятиліття. «Це наголошує на невідкладності радикального скорочення спалювання викопного палива», – написала команда у звітній статті.

За твердженням науковців, кожна дрібниця, яку ми можемо зробити для скорочення парникових викидів, врятує майбутні життя, незалежно від того, в якій точці цієї темної тимчасової шкали ми перебуваємо.

Результати дослідження опублікував журнал Environmental Research Letters.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU