Святковий переполох: як уникнути Новорічного синдрому?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Фізична знемога та нервове виснаження наприкінці грудневого марафону заважають насолодитися моментом, як він того вартий. Чи треба планувати радість, як позбавитися метушні і чому найкращі очікування змінюються розчаруванням? Психологи пояснили причини поганого настрою напередодні Нового року і дали поради, як не нажити святкової депресії.

Щоб не повіситися на гірлянді

Помічаєте підвищену знервованість в останній місяць року? Для багатьох людей підготовка до новорічних свят стає непростим випробуванням. Підрахунок днів, що залишилися до Нового року, викликає напругу. Прагнення завершити купу справ у стислий термін породжує стрес та емоційне вигоряння, посилюючи тривогу через побоювання не встигнути реалізувати все намічене. Загальна метушня змушує прискорюватися, витрачатися на подарунки та хвилюватися з приводу надмірних витрат. Замість наснаги від очікування радісної події люди заганяють себе в тугу: немає сил для останніх приготувань та радісного спілкування, найкращим рішенням здається – втекти від усіх та провести свято без зобов’язань.

Додає градус безсилля розчарування від підбиття підсумків. До Нового року люди звалюють на себе цей тягар і в роботі, і в осмисленні підсумків прожитого року, і у глобальному аналізі життя. Посилити сум на тлі передсвяткового стресу можуть переживання непростого життєвого етапу: трагедій війни, втрати близьких людей, проблем у стосунках, зміни місця проживання чи вікової кризи.

Пригніченість у новорічний період – психологічний феномен за умов підвищення навантажень у несприятливий сезон нестачі сонця. Похмурі дні і короткий світловий день погіршують вироблення гормону гарного настрою серотоніну, що позначається на погіршенні самопочуття: зниженні емоційного тонусу і фізичному відчутті накопиченої втоми. Розвиваються умови для апатії та зникнення бажання щось робити. Цей стан психологи називають новорічною депресією. Особливо чутливі до неї люди з пережитим у минулому неприємним досвідом, пов’язаним із цим святом. У такому разі запуск негативної реакції відбувається рефлекторно, і хворобливе переживання потребує терапевтичної корекції. Психолог допоможе переосмислити ситуацію і знайти інше пристосування, відмінне від зневіри. Це тема для індивідуальної консультації, але загальні інструкції можна використовувати всім, хто страждає на новорічний синдром.

zhinka robyt girlyandy - Психологія - 50Plus

Зниження очікувань

Поради психолога, як вийти з депресії на Новий рік, починаються з рекомендації зменшити цінність очікувань. Нехай на першому плані будуть не ідеї, а цікавість і творчість. Ця «дитяча тактика» найкращим чином працює й у дорослому житті. Є сенс позбавитися практичності і проігнорувати попередньо складений список справ для виконання до 31 грудня, подарунків до Різдва та Нового року, продуктів до святкового столу або зобов’язань щодо переходу до нового життя з 1 січня. Знайти роботу, схуднути, вирішити питання в інстанціях, відвідати родичів тощо можна і після Нового року, а у святкових покупках, подарунках і привітаннях можлива імпровізація.

Якщо цьогоріч виповнилися не всі плани та мрії, на які робилися високі ставки, це може стати тригером для депресії на Новий рік. Але чи варто бути рабом власного честолюбства, відповідати чиїмось уявленням про успіх і переживати за те, що ви не можете змінити? Відокремтеся від нав’язаних уявлень, як має бути. Обирайте власний спосіб життя, в якому вам комфортно. Дозвольте собі свободу отримувати задоволення від того, що відбувається «тут і зараз», адже ейфорію дарує передчуття свята, а не саме святкування.

Багато хто боїться дозволяти собі святкувати, доки не досягнуть стану втоми. Сприймаючи свято як нагороду за справи, ми витрачаємо всі сили на підготовку до того, що треба заслужити, і не залишаємо енергії на свято. А тим часом радість теж потребує ресурсу, а він вичерпується на підході. Уникнути цього допоможе дбайливе ставлення до себе, екологія емоційного та фізичного стану. Важливо зменшити завищені очікування свята. Сприймайте Новий рік не як етапний «вододіл» в природному потоці життя, а як черговий день у календарі. Ви самі вирішуєте, чи наділяти його особливою важливістю, чи ні. Якщо пов’язувати з цією подією зміни в житті вас не змушують непереборні зобов’язання, дайте собі час.

kalendar - Психологія - 50Plus

Уповільнення та відділення

Важливо відокремитися від загальної метушні, сповільнитися та оточити себе турботою. Настав час прислухатися до себе: чого хочеться саме вам? Чи отримуєте ви задоволення від покупок подарунків, чи подобається вам вбирати ялинку (а через кілька днів розбирати новорічні декорації у зворотному порядку) – чи вам краще жилося б без цієї мороки? А якими ви бачите ідеальні новорічні канікули та бажаний відпочинок: у компанії чи на самоті? Ось про що треба замислитися насамперед.

Фахівці звертають увагу, що у грудні люди самі себе підганяють, намагаючись до кінця місяця зробити те, на що в інший час термінів не ставлять і не засмучуються, якщо плани не виконуються. У зоні ризику – перфекціоністи, які намагаються робити все найліпшим чином: таким людям складніше впоратися з «недосконалістю» ситуації. У підвищеному темпі плани можуть зриватися, а справи буксувати і не приносити очікуваних результатів: це лише посилює напругу і накопичує роздратування.

Якщо ви піддаєтеся загальному передноворічному ажіотажу, спробуйте свідомо сповільнюватися. Це уповільнення має бути контрольованим, тобто фізичним. Виділіть час для себе: на неспішний ранковий підйом, насолоду пробудженням, споглядання. Зверніть увагу на своє тіло: міцне здоров’я – то є ваш головний помічник у будь-якій справі, адже це джерело бадьорості й умова гарного самопочуття. Треба пестити себе достатнім сном, смачною їжею, приємною прогулянкою та світлими емоціями. Багатьом допомагає подолати новорічну депресію перехід до активної позиції. Краще не чекати подарунків від інших, а самому дарувати їх тим, хто цього потребує. Будь-якою активною діяльністю ми зміщуємо фокус уваги з важких особистих переживань. Насолода творчістю та отримання задоволення від доставленої комусь радості сприяють психологічному перемиканню.

podarunky - Психологія - 50Plus

Новорічний смуток є переборним

Не запустити сум допоможе знання симптомів депресії. Про неї можна говорити, коли настрій є стало зниженим упродовж двох тижнів. У стійкому пригніченому стані люди уповільнюються мимоволі, без таких намірів зі свого боку. Активність падає, людина не може працювати і виконувати звичні справи. Якщо ви стаєте тугодумом, не можете зосередитися, втрачаєте ясність думок і важко спілкуєтеся – треба вживати заходів.

Ознаки клінічної депресії:

  • відсутність радості,
  • сильна туга (сум),
  • душевний біль,
  • безпредметна тривога,
  • втрата інтересу до захоплень,
  • відсутність збудження та бажання в сексі,
  • відчуття втоми,
  • порушення апетиту,
  • безсоння,
  • почуття провини за власне безсилля,
  • думки про суїцид.

Такий стан не дозволяє вести звичне життя, людина не може підвестися з ліжка. Це привід звернутися за консультацією до фахівця, який запропонує курс психотерапії чи медикаментозне вирішення проблеми (зазвичай призначається комбіноване лікування).

Вихід із новорічної депресії

За спостереженням психологів, синдром Нового року частіше наздоганяє людей, які живуть у передчутті якихось подій: в очікуванні вихідних, відпустки, канікул, заміжжя, побутового облаштування тощо. Іншими словами, це люди, які пов’язують своє благополуччя з якимось дивом, правильним моментом та недосяжними обставинами. Вимотатися у приготуванні до «важливої ​​події» для них – умова «нагороди» у вигляді свята. Виправіть сценарій і відмовтеся від «трафаретних» уявлень: зустріньте Новий рік без втоми й отримайте подарунки, на які не «заслужили».

Для цього відмовтеся від клопоту щодо організації застілля, полегшивши приготування святкуванням у кафе, доставкою замовлення або «колективною кулінарною творчістю». Креативний підхід дозволить знайти мінімально витратний варіант проведення дня у святковій обстановці. Виходом можуть стати сертифікати на покупки та лотерея. Буває виправдано визначити суму подарунка, прийнятну для всіх. У сім’ї чи компанії подарунки можна розіграти між присутніми таким чином, що кожен обдарує когось одного, а в цілому подарунки отримають усі.

Не навантажуйтеся підбиттям підсумків та складанням нових планів. Нереальні плани потрібно виправляти: краще синиця у руці, ніж журавель у небі. Маленькі перемоги дають більше енергії, ніж нездійсненні великі забаганки. Правильні рішення щодо власного майбутнього краще приймати виважено та спокійно, а не у новорічному ритуалі загадування бажань. Не прагніть відповідати чужим очікуванням, адже лише ви самі знаєте свій ресурс і не повинні за нього ні перед ким звітувати: це стосується і фінансових можливостей, і працездатності, і здоров’я, і особистих цілей.

zhinka v snigu - Психологія - 50Plus

Незапланована радість

Фокусуйтеся на тому, що є добрим для вас зараз, і насолоджуйтесь тим, що приносить радість. Шукайте її там, де вона на вас завжди чекає: у коханні, захопленнях, творчості, естетиці, спілкуванні з природою та тваринами. І тоді ви уникнете післяноворічної спустошеності і розчарування через «диво, якого не сталося». Навіть у стані Попелюшки після балу, коли опівночі карета знову перетвориться на гарбуз, розкішна сукня – на лахміття, а кучер – на щура, образно кажучи, можна побачити хороше – зокрема, мотивацію до роботи. До того ж гарбуз – корисна їжа, а ручний щур – чудова домашня тварина-компаньйон, яка може ощасливити того, хто її любить.

Якщо після святкування ви потрапите до серотонінової ями (що краще вчора, то гірше сьогодні), повернутися до норми при новорічній депресії допоможуть солі калію, натрію та магнію: просто пийте мінеральну воду з необхідним складом. Відновлять баланс речовин також класичний розсіл, журавлинний морс, неміцна кава, какао, молоко чи трав’яний чай. А найкращими ліками від депресії Нового року є сон. Він запускає вироблення необхідних для гарного самопочуття гормонів. За прикладом спортсменів, яким перед змаганнями потрібна розминка, не плануйте на перший новорічний тиждень надмірних досягнень: входити у Новий рік потрібно поступово.

Коли життя налагодиться, обміркуйте план дій на майбутнє. До початку повноцінної ділової активності підтягніть «хвости», на які не вистачило сил наприкінці року. Впоратися з ними важливо для того, щоб невирішені завдання не забирали енергію, яка знадобиться для нових справ. І не відмовляйте собі в приємному: сні, рукоділлі, перегляді позитивного контенту, прогулянках тощо. Новий рік – це слушний час для радості, яку не потрібно планувати.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU