Причину повторення неприємних ситуацій та однотипних проблем слід шукати в психологічній незрілості та інфантилізмі – стані психіки дорослих людей із набором дитячих способів поведінки: відсутністю самостійності, уникненням відповідальності, страхом конфліктів та егоцентричною позицією. Зійти з орбіти повторюваних сценаріїв допомагають психотерапевтичні техніки, що запобігають травматичному досвіду на стадії сумнівів.
Гальма для розвитку
Чи траплялося вам братися за «згубну справу», заздалегідь знаючи, що йдете неправильним шляхом? Розумієте, що буде погано, і все одно повертаєтеся до токсичних стосунків чи погоджуєтеся на безперспективну роботу, берете кредит або вплутуєтеся в авантюру… Кожна помилка – це негативний досвід, який травмує нас самих і оточуючих. Багаторазове повторення помилкових моделей здатне підірвати віру у себе, нашкодити здоров’ю та знизити якість життя. Усвідомлювати і не повторювати помилки заважає страх їх допустити. Побоювання зробити щось не так гальмує наш розвиток.
Ризик сприймається мозком як небезпека, натомість уже прожитий сценарій визначається психікою як знайомий і зрозумілий. Навіть якщо це був досвід помилок, нам він здається перевіреним і прийнятним, а попередня невдача здається випадковістю, яка наступного разу виправиться сама по собі. Однак у повторених помилок виявляються ті самі наслідки. Люди не хочуть і не вміють рефлексувати – аналізувати допущені промахи. До них можуть призвести незнання закономірностей і правил або легковажність та інфантильне очікування, що «все саме владнається».
Робота над помилками
Як змінити у собі те, що руйнує наше життя? Психологи дають наступні поради.
Переглядаємо звички
Проаналізувавши причинно-наслідкові зв’язки, кожен може зрозуміти, де і коли «напартачив». Якщо до цього підвели вади характеру чи погані звички, починаємо виправлятися. Робота над собою пов’язана з дискомфортом і потребує докладання зусиль, але трансформація має ціну, яку треба заплатити.
Беремо відповідальність на себе
Людям властиво звинувачувати у своїх невдачах обставини та інших людей. Але навіть за наявності причетних до наших страждань винуватців неправильне рішення ухвалюємо все-таки ми самі. Наші провали найчастіше є наслідком власних дій чи бездіяльності. І за них потрібно відповідати. Це умова усвідомлення помилки. Без аналізу та оцінки змін не чекайте –знову наступатимете на ті самі граблі.
Боремося з упередженнями
Поки ми перебуваємо у владі деструктивних установок, змін на краще не буде. Налаштовувати себе потрібно на успіх, а занижена самооцінка є шляхом до сумнівів та застою. Якими людина бачить себе та своє життя – так це й реалізується.
Не обманюємо себе та інших
Важливо бути чесними і робити лише те, що вважаєте за правильне. Коли не знаєте, який вибір зробити, слухайте серце – це ваш камертон. Прямота є здоровішою за вдавання. Лише через чесність можна зрозуміти свої справжні бажання, скоригувати цілі, скласти собі ціну, визнати проблеми та навчитися їх долати.
Розширюємо можливості
Тренери особистісного зростання радять не зациклюватися на одному шляху, а пробувати різні сценарії. Просто перестаньте витрачати порох на те, що не дає бажаного результату. Не варто відмовлятися від варіантів, які лякають своєю непередбачуваністю та виглядають нездійсненними. Кожен переможець колись переміг передусім себе: ризикнув, переступив через страх і виграв.
Набуваємо досвіду
Не поспішайте відмовлятися від нових ідей, вважаючи їх «не робочими». Ви не зрозумієте, чи працює метод, доки не спробуєте. Не варто відкидати чужий досвід. Напевно, ваші помилки не є унікальними, їх робили так само й інші люди, тож придумані вже і способи їх обійти. Психологи закликають навчатися не у того, хто не знав випробувань, а у того, хто піднімався після поразки. Наука не наступати на граблі двічі полягає у винесенні уроків. Як жартують дотепники, безглуздо повторювати старі помилки, коли можна зробити стільки нових.
Фото: pixabay.com, pexels.com