Тварини-військові: шпигуни, сапери, бійці та камікадзе

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Славнозвісний пес Патрон – не єдиний чотирилапий герой «людського» збройного протистояння. Собак, коней, верблюдів чи слонів представники різних народів здавна робили своїми помічниками у веденні не лише господарства, а й війни. З військовою метою теплокровних тварин людство випробувало у якості ракетної, авіаційної та торпедної зброї.

Голуби

Значення військово-голубиного зв’язку в бойовій обстановці важко переоцінити. У минулу війну «голубограма» інколи була єдиною можливістю для наших розвідників передати важливу інформацію командуванню. Проте, у воєнний час птаха миру використовували не лише для доставки донесень. Під час тренувань крилатих зв’язківців навчали також поводженню із запальними бомбами.

                                           Голуб з запальним снарядом

Голуб з запальним снарядом

У школі зв’язку птахів натаскували розпізнавати майбутні цілі. Дресирування кожного голуба тривало протягом місяця. Завданням птахів був підліт в екіпіруванні до паливних цистерн та займистих споруд. Коли 130-грамовий снаряд відстібався, у голуба майже не залишалося шансів на порятунок. Після спалахування шашки виривався півметровий стовп полум’я, що пропалював стінки алюмінієвих баків і покрівельне залізо. За деякими свідченнями, з 3 000 бойових голубів дві третини птахів загинуло.

Проект "Голуб"

Проект “Голуб” (Фото: Milos Stevanovic~srwiki/wikipedia.org)

Подібні проєкти «органічного управління» були під час Другої світової війни і в американців. Це так і називалося: Project Pigeon («Голуб») і Orcon (Organic Control). Біологічну систему наведення в керованій зброї конструювали під поштового голуба. Три лінзи на носі ракети проєктували на екран перед птахом зображення об’єкта підриву. Натренований голуб клював зображення, скеровуючи снаряд на ціль.

Гризуни

З Другої світової війни в армії використовувалися бойові миші-диверсанти. Безшумні літальні апарати десантували гризунів у місця зберігання ворожої техніки. Маленькі звірята проникали в закриті ангари, перегризали дроти та псували деталі, виводячи бойову техніку з ладу.

Тварини

Щур-сапер за роботою 

А вже в наш час бельгійські військові зоологи знайшли застосування великим африканським щурам, навчивши їх пошуку протипіхотних мін.  Нюх у гризунів майже не поступається собачому, а невелика вага дозволяє не підірватися на міні. У сучасному світі щури-сапери виконують гуманітарні місії в Мозамбіку та інших країнах, що позбавляються від смертоносного металу колишніх боїв.

Коти

У 1960-х роках розвідка США поповнилася новим «співробітником»: котом-шпигуном. Це був справжній кіборг: водночас підслуховуючий пристрій і передавач. «Жучок» -мікрофон імплантували у вухо тварини, батарея розміщувалася в грудині, мікропередавач хірурги помістили біля основи черепа, а антеною служив хребет (спина та хвіст). Чотирилапий шпигун-кіборг обійшовся ЦРУ в 15 мільйонів доларів, а спеціальне дресирування розтягнулося на п’ять років.

Кіт-шпигун

На жаль, витрачені кошти та зусилля виявилися марними. На першу ж місію по підслуховуванню бесіди у посольстві чекав провал. Бідолашна тварина потрапила під колеса таксі, щойно її випустили до парку у Вашингтоні.

1967 року проєкт Acoustic Kitty закрили. Втім, у Білому домі й у цей час гуляє кіт. Чотирилапі друзі супроводжують міжурядові зустрічі у Лондоні та Москві, однак досвідчені члени дипломатичних корпусів до сторонніх вух ставляться з недовірою.

Тюлені та дельфіни

У сучасному світі є тільки два центри бойової підготовки водоплавних «бійців» спеціального призначення: в Сан-Дієго і Севастополі. Пропозиція дресирувальника Володимира Дурова готувати тюленів для пошуку підводних мін надійшла ще у 1915 році. Як показало експериментальне навчання перших двох десятків «новобранців», ссавці відмінно справлялися з виявленням підводних вибухових пристроїв і установкою на судна навчальних магнітних мін. Проте у бойових умовах тюленів першого вишколу перевірити не довелося: якось уночі всі вони були отруєні, а винуватців трагедії так і не встановили.

тюлень

 Фото: Lesli Whitecotton

Повернутися до ідеї тваринного «спецназу» в СРСР вирішили після того, як подібний проєкт з’явився в американців: морська база в Сан-Дієго стала центром підготовки бойових тюленів та дельфінів. Із кінця 1960-х років «солдат глибин» прийняла Козача бухта. У севастопольському військовому океанаріумі тварини навчалися знешкодженню диверсантів, пошуку підводних мін та затонулих торпед. За радянських часів на Чорному морі несли вахту півтори сотні дельфінів і півсотні тюленів.

Дельфіни в армії

Дельфін реагує на жести свого інструктора (Фото: commons.wikimedia.org)

Як свідчать розсекречені матеріали, традиція брати на озброєння живих істот прижилася в різних країнах.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU