Як відомо, люди з роками стають менш соціалізованими. Але тепер науковці заявили, що ми в цьому не самотні. Виявляється, в житті багатьох тварин відбувається те саме. І, що цікаво, для них ця тенденція нерідко має більше плюсів, ніж мінусів.
«Загалом, схоже, що існує загальна закономірність: люди з віком стають менш товариськими. Але багато тварин з роками теж стають менш соціальними», – зазначив доктор Джош Ферт, провідний автор досліджень цієї теми в Університеті Лідса (Велика Британія).
Нещодавно одразу декілька команд науковців зробили цікаві відкриття щодо взаємозв’язку між віком та соціальними взаємодіями представників фауни.
Як редактор серії з 16 статей, опублікованих нещодавно у спеціальному випуску журналу Philosophical Transactions Королівського товариства біологічних наук, Ферт наголосив, що вивчення зміни соціальної поведінки тварин у міру старіння має певні переваги. Адже вчені можуть спостерігати за тваринами протягом усього їхнього життя та проводити експерименти, що доволі складно у випадку з людьми.
Він також нагадав, що люди похилого віку менш соціально пов’язані, оскільки їм не потрібно ділитися інформацією так, як це робить молодь. Але в наш час пом’якшити недоліки ізоляції допомагають віртуальні технології.
Про що дізналися вчені?
Автори одного з опублікованих досліджень проаналізували дані про більш ніж 150 різних видів тварин та виявили, що більш соціальні види живуть довше. Також вони більше часу приділяють розмноженню та мають триваліші репродуктивні вікна, розповіло видання The Guardian.
В іншому дослідженні науковці проаналізували шестирічні дані щодо хатніх горобців (найпоширенішого виду горобців, що живуть поруч з людьми). Вчені дізналися, що у старих птахів коло спілкування вужче. Вони менш пов’язані між собою, мабуть, тому, що їхні ровесники вмирають з вікових причин.
А тим часом модельне дослідження, зосереджене на соціальних взаємодіях макак-резусів, показало: літні тварини можуть знизити ризик розвитку захворювань, особливо серйозних для своєї вікової групи, через меншу пов’язаність у своїх соціальних мережах. До речі, вчені дійшли аналогічних висновків, коли досліджували зараження дорослих самок благородного оленя паразитарними інфекціями.
«Ми виявили, що в цілому ймовірність зараження нематодами підвищується в міру дорослішання, але цього можна уникнути, якщо обмежити коло спілкування», – зазначив доктор Ферт.