У генах сучасних птахів виявили відлуння вимирання динозаврів 

Завдяки катастрофі, що призвела до вимирання динозаврів, птахи урізноманітнилися та перетворилися на неймовірно успішний клас фауни.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

«Вивчаючи ДНК сучасних птахів, ми можемо виявити закономірності генетичних послідовностей, які змінилися відразу після однієї з найважливіших подій в історії Землі», – розповів орнітолог Джейк Берв з Мічиганського університету (США), провідний автор нового дослідження.

Масивний астероїд, що врізався в нашу планету близько 66 мільйонів років тому, змінив перебіг життя на Землі. Спричинене падінням космічного каменя, крейдово-палеогенове вимирання знищило, за оцінками вчених, 76 відсотків всього тваринного життя на Землі.

Ланцюгова реакція змін по всьому світу ознаменувала кінець нептахових динозаврів. Однак їхня загибель відкрила шляхи для інших форм життя, які згодом розвинулися та процвітали.

Незабаром після падіння астероїда з’явилися ранні предки сучасних птахів. І тепер американські та британські вчені виявили сліди катастрофи в пташиних геномах птахів – драматичні зміни, зумовлені масовим вимиранням, які дозволили птахам урізноманітнитись та перетворитись на неймовірно успішний клас фауни.

птах у траві

Про що дізналися науковці

Отже, удар величезного каменя, що наприкінці крейдового періоду врізався в те, що нині є мексиканським півостровом Юкатан, залишив по собі певний вакуум. Однак він досить швидко заповнився новим життям, що розвивалося, диверсифікувалося та врешті зайняло своє місце у відродженому світі.

Пташині динозаври кардинально змінилися, перетворившись на близько 10 000 тих видів птахів, які нині живуть на Землі.

Коли тварина змінюється під час еволюції, у складі ДНК його геному можуть відбуватися зрушення. Основні будівельні блоки ДНК – нуклеотиди – складаються з чотирьох різних основ, позначених літерами A, C, G і T. Співвідношення цих нуклеотидних основ у геномі можуть варіюватися, спричиняючи зміни в розвитку істоти.

Попередні дослідження еволюції птахів передбачали фіксований склад ДНК, що міг змінитися. Використовуючи новітнє програмне забезпечення, дослідники послабили це припущення, працюючи в парадигмі, що допускала зрушення співвідношення нуклеотидів та основ.

Джейк Берв та його колеги скористувалися цим програмним забезпеченням для аналізу відмінностей у геномі між усіма основними групами птахів. Завдяки цьому науковці виявили зрушення у складі геному від часів крейдяно-пермського вимирання, повідомило видання Science Alert.

Команда зосередила увагу на періоді тривалістю 5 мільйонів років, що настав одразу після падіння астероїда. Вчені дізналися, що це вимирання призводило до кількох значних зрушень у геномі птахів протягом 3-5 мільйонів років. Зміни були пов’язані, зокрема, з розміром дорослого птаха, його метаболізмом і тим, як він розвивався на стадії дитинчати.

Наприклад, дорослі птахи зрештою стали значно меншими за дорослих птахоподібних динозаврів. Також відбулося зрушення у бік дрібніших, слабших дитинчат, що народжуються без пір’я та потребують періоду інтенсивного батьківського піклування. Нині є деякі птахи, яким така турбота не потрібна, наприклад, каченята і курчата. Ця риса, відома як раннє дозрівання, була властива птахоподібним динозаврам.

курча

«Розмір тіла дорослої особини та закономірності розвитку до вилуплення – це дві важливі особливості біології птахів, які ми можемо пов’язати з виявленими генетичними змінами», – зазначив пан Берв.

Раніше композиційні зміни до ДНК не були докладно вивчені в контексті масового вимирання. Але вченим відомо, що масові вимирання можуть мати драматичні наслідки для світу, Вони змінюють цілі екосистеми, а також взаємини між організмами всередині них.

 «Ця робота розширила наше розуміння драматичних біологічних наслідків масових вимирань і показала, що масове вимирання, яке знищило гігантських динозаврів, було однією з найбільш біологічно значущих подій за всю історію нашої планети», – зауважив палеонтолог Деніел Філд з Кембридзького університету (Велика Британія).

Результати дослідження опублікував журнал Science Advances.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU