У Намібії в пустелі знайшли корабель зі скарбами. Звідки він там узявся?

Посеред намібійської пустелі було виявлено рештки португальського судна з цінними артефактами, що затонуло близько 500 років тому.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Корабель «Bom Jesus» («Добрий Ісус»), що відплив із Лісабона 7 березня 1533 року, загубився в океані під час сильного шторму на шляху до Індії. Сліди корабельної аварії були приховані в пісках протягом століть.

Першими на рештки судна натрапили у 2008 році добувачі алмазів, котрі проводили геологічні розвідки поблизу південно-західного узбережжя Африки, неподалік від шахтарського міста Ораньємунд.

Археологи, які досліджували дивовижну знахідку, виявили на кораблі понад 2000 золотих і срібних монет, численні мідні злитки та інші цінні артефакти. Усі скарби напрочуд добре збереглися. Це відкриття пролило світло на морську історію тієї епохи, а також торгові шляхи, які були життєво важливими для Португальської імперії.

Тож як судно опинилося в пустелі?

Як вважають дослідники, корабель «Bom Jesus» затонув, коли надто близько підійшов до берега. Внаслідок цього він зіштовхнувся зі скелею та перекинувся. А оскільки берегова лінія відступала протягом століть, корабель опинився в пісках серед пустелі, де його зрештою й виявили.

А те, що судно та його вантаж добре збереглися, пояснюється унікальними умовами довкілля пустелі Намібії, які захистили артефакти від руйнівного впливу часу.

Дітер Нолі, головний археолог Південноафриканського інституту морських археологічних досліджень, зазначив, що це узбережжя сумно відоме своїми штормами. Тож корабель, що потрапив тут у смертельну аварію, не є дивиною. Однак ця знахідка є безумовно значущою, зокрема й тому, що на борту судна близько 500 років зберігалися золоті та срібні монети, які допомогли вченим ідентифікувати корабель «Bom Jesus». Монети, датовані початком XVI століття, надали археологам цінну інформацію про економічні умови та торгівельні практики того часу.

На думку доктора Нолі, ідеальний стан монет зумовлений тим, що скриня з ними була зарита під величезною конструкцією корабля.

Подальші розкопки виявили безліч артефактів, зокрема бронзові чаші, гармати, мечі, мушкет, навігаційні прилади, кераміку, текстиль. Окрім монет, найважливішими знахідками були 1845 мідних злитків вагою близько 17 тонн та 105 слонячих бивнів. Усі ці раритети вказують на розвиненість та розгалуженість тогочасних торгових шляхів.

Судно та його вантаж класифікували як «державний корабель, що належить королю Португалії». Проте португальський уряд великодушно дозволив Намібії залишити скарб собі. Це рішення відображає дух співпраці та взаємної поваги між двома країнами, пише Arkeonews.

А тим часом «Bom Jesus» є найстарішим та найціннішим свідченням про аварію корабля, що сталася біля західного узбережжя Африки на південь від Сахари. Нині ведуться дискусії про можливе створення музею для демонстрації чудових артефактів, вилучених під час розкопок. Такий музей може стати освітнім ресурсом для майбутніх поколінь, які цікавитимуться багатою морською історією регіону.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU