Учені мають нові свідчення того, що пандемія коронавірусу залишила значущі відбитки на здоров’ї жителів Землі.
Стало відомо, що внаслідок інфікування населення світу вірусом SARS-CoV-2 кількість випадків синдрому міалгічного енцефаломієліту, більш відомого як синдром хронічної втоми (ME/CFS), різко зросла.
Як показало нове дослідження Центру Бейтмана Горна, ті, хто був інфікований вірусом, за пів року після хвороби демонстрували симптоми хронічної втоми в 7,5 раза частіше, ніж ті, хто не хворів.
«Наші результати свідчать про те, що частота та ризик розвитку ME/CFS після зараження SARS-CoV-2 значно збільшуються», – написала команда дослідників, яку очолювала Сюзанна Вернон.
Віруси та втома
Хоча ніхто остаточно не знає, що саме спричиняє ME/CFS, учені давно помітили зв’язок між хронічною втомою та вірусними інфекціями.
Як зауважили автори нової роботи, їхні результати «підтверджуються іншими дослідженнями, які виявили причетність до синдрому хронічної втоми інфекційних агентів, як-от віруси Епштейна-Барр та Росс Рівер».
Тривалий перебіг COVID та ME/CFS мають багато схожих проявів, розповіло видання Science Alert. Тож деякі вчені підозрюють, що ці два захворювання якимось чином пов’язані між собою або навіть спричинені однаковими факторами.
За оцінками експертів, від 13 до 58 відсотків людей із тривалим коронавірусом відповідають діагностичним критеріям ME/CFS.
Про що дізналися науковці?
У дослідженні, фінансованому Національним інститутом охорони здоров’я США, взяли участь 11 785 осіб, які перенесли COVID-19, та 1439 добровольців, які ніколи не були інфіковані. Кожні три місяці, з жовтня 2021 року до вересня 2024-го, всі вони заповнювали анкети про стан свого здоров’я.
Зрештою стало відомо, що 4,5 відсотка учасників, які перехворіли на COVID-19, відповідали критеріям ME/CFS. Ба більше, майже в 40 відсотків інфікованих виявили принаймні один симптом ME/CFS за шість місяців після COVID-19.
А тим часом серед неінфікованих людей лише 0,6 процента мали цей синдром, а в 16 відсотків спостерігався лише один симптом.
Найпоширенішим симптомом хронічної втоми було нездужання після навантаження. Другим за поширеністю симптомом стала ортостатична непереносність, за якої різко падає артеріальний тиск.
У когорті інфікованих COVID-19 синдром хронічної втоми найчастіше зустрічався в білих жінок віком від 46 до 65 років, які мешкали в сільській місцевості та з меншою ймовірністю були вакциновані.
З’ясування причин, з яких деякі люди сприйнятливіші до тривалого перебігу COVID та ME/CFS, може допомогти дослідникам знайти нові шляхи профілактики та лікування обох захворювань.
Науковці заявили, що оскільки жодна з цих недуг не має відомих причин або методів лікування, й при цьому обидва захворювання поширюються, є підстави продовжувати дослідження.
Результати роботи опублікувало видання Journal of General Internal Medicine.
Фото: pixabay.com