Негативні думки, відсутність мотивації та бажання побути на самоті – все це відомі симптоми депресії. Але вони також можуть бути ознаками доволі поширеного емоційного вигоряння.
На думку Джилліан МакМайкл, коуча медитації з Шотландії, дуже важливо розпізнавати тонкі відмінності між цими психічними розладами. Адже існує ризик, що люди вживають модне слово «вигоряння» не за призначенням.
Головна відмінність вигоряння – виснаження емоційних та розумових ресурсів – полягає в тому, що воно розвивається на тлі сильного хронічного стресу на роботі. Хоча про цей стан давно дискутують спеціалісти в усьому світі, Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) визнала його лише 2019 року.
Той, хто страждає на вигоряння, втомлена, позбавлений інтересу до своєї роботи. За словами клінічної психологині Арії Кемпбелл-Данеш, людина з високими вимогами до власної роботи не має достатніх ресурсів для задоволення цих вимог. Внаслідок чого почувається пригніченою і неспроможною ефективно виконувати свої обов’язки.
За словами пані МакМайкл, вигоряння може мати й фізичні симптоми, такі як головний біль, біль у животі та спині, проблеми зі сном. Спочатку людина відчуває втому та знемогу. Й не помічає, як починає дедалі частіше застуджуватися. Вона стає дратівливою та нетерплячою, багато часу проводить в ліжку.
І якщо вигоряння є результатом тиску саме на робочому місці, депресія має багато різних причин. Експерти наголошують, що депресія пов’язана з дисбалансом хімічних речовин мозку. Таких як серотонін, норадреналін та дофамін.
Депресія зумовлена спадковістю, дисбалансом гормонів, дитячою травмою, тяжкою втратою, нестачею вітаміну D (сонячного світла), соціальною ізоляцією, низькою самооцінкою, песимістичною вдачею, зловживанням біостимуляторами або наявністю серйозного захворювання.
Типові симптоми депресії включають постійний поганий настрій, виснаження, труднощі з концентрацією уваги та рюмсання без видимої причини.
Людина з депресією може раптом набрати вагу або навпаки її втратити. Зазвичай вона має проблеми зі сном.
Тож як відрізнити депресію від вигоряння
Вигоряння
ВООЗ визначає вигоряння за трьома параметрами: 1) відчуття енергетичного виснаження; 2) внутрішнє дистанціювання від роботи або почуття негативізму та цинізму, пов’язані з роботою; 3) зниження професійної ефективності. Ці чинники змушують людину почуватися втомленою, безпорадною, загнаною в пастку, відчуженою, самотньою і пригніченою.
Причиною цього стану є тиск на роботі, який знищує емоційні та розумові ресурси людини. ВООЗ описує емоційне вигоряння як «хронічний стрес на робочому місці, з яким не вдалося впоратися».
Лікування полягає у відновленні ресурсів. Стан може покращитися завдяки тимчасовій відсутності на роботі. Людина має прагнути балансу між роботою та особистим життям. Залежно від ступеня вигоряння, відновлення може тривати від трьох місяців до року, розповіло видання Daily Mail.
Ключова відмінність: вигоряння залежить від контексту роботи. З ним можна впоратися без ліків. Однак вигоряння може призвести до депресії.
Депресія
Симптомами є почуття пригніченості, плаксивості, марності, порожнечі, агресії, дратівливості, безнадійності та втоми. Люди з депресією можуть не знаходити задоволення в речах, якими раніше насолоджувалися. Вони ізолюються від соціуму, нерідко мають суїцидальні думки, вживають алкоголь, втрачають інтерес до сексу та мають проблеми з концентрацією уваги.
З-поміж причин депресії можуть бути дитячі переживання, життєві події, негативні моделі мислення, проблеми зі здоров’ям, наркотики/алкоголь.
Депресія може тривати кілька тижнів, а може затягнутися й на кілька років.
Лікування залежить від тяжкості стану. Воно передбачає самодопомогу, розмовну терапію та вживання ліків.
Ключова відмінність: депресія має безліч причин, і людина часто не в змозі визначити, що змушує її почуватися пригніченою.
Фото: pexels.com