Завдяки вертепу люди мають візуальне уявлення про народження Ісуса Христа. Натомість, як вважають деякі науковці, не все, що показує різдвяна вистава, можна знайти в Біблії.
Кріс Гріноу, професор суспільних наук в Університеті Едж-Гілл (Велика Британія), стверджує: деякі персонажі різдвяного вертепу в Біблії взагалі не зустрічаються.
«Хоча Різдво – християнське свято, присвячене народженню Ісуса, Біблія містить мізерну інформацію про те, коли Марія його народила. В євангельських оповіданнях узагалі дуже мало відомостей про народження та дитинство Ісуса – його життя стало цікавим лише пізніше через його служіння», – зазначив професор Гріноу.
Ісус не народився «тихої ночі»
Різдвяна історія малює Віфлеєм як «тихе місто», а в кількох святкових колядках згадується «тиха ніч». Однак, на думку професора Гріноу, в ніч народження Ісуса у Віфлеємі, швидше за все, вирувало життя.
«Згідно з Євангелієм від Луки, імператор Август видав указ про проведення перепису населення, тож кожна людина мала потрапити у своє місто для реєстрації», – пояснив науковець. За його словами, «якщо це був час перепису населення, а вільних гостьових кімнат не залишилося, малоймовірно, що ніч народження Ісуса була тихою».
Маленького віслюка не було
У різдвяному вертепі Марія та Йосип мандрують Віфлеємом на ослі. Однак у Біблії осел взагалі не згадується.
«У Євангелії від Луки 2:4 йдеться про те, що Йосип вирушив до Віфлеєму, аби «записатись із Марією, з ним зарученою». Однак там не йдеться про те, як саме вони подорожували, а поїздка на віслюку під час вагітності, ймовірно, була б украй некомфортною», – зауважив Кріс Гріноу.
Насправді тварин не було взагалі
У різдвяній виставі фігурують різні тварини, зокрема вівця, віл та осел. При цьому Біблія не згадує в історії народження Христа жодних тварин, розповіло видання Daily Mail.
Мередіт Воррен, викладачка релігієзнавства в Університеті Шеффілда (Велика Британія), припустила: тварини були пізніше включені до різдвяної історії.
У своїй статті для видання The Conversation вона написала: «Образи тварин, які поводяться мирно, часто зустрічаються в Біблії. Вони покликані символізувати час миру». Тож не дивно, що в історії народження Христа присутні тварини.
Господар корчми та його стайня
Хазяїн корчми є одним із центральних персонажів різдвяної історії, який має сказати Марії та Йосипу класичну фразу про те, що місць немає. Однак у Біблії не зустрічається ані цей персонаж, ані стайня.
«В Євангелії від Луки йдеться лише про те, що для них не було гостьової кімнати. Тому місцем народження Ісуса стала стайня… І його поклали в ясла – годівницю для тварин», – зазначив професор Гріноу.
З волхвами теж не все зрозуміло
У Біблії згадуються мудреці, або волхви, яких зірка привела до Ісуса, і вони увійшли до його «дому». Однак, як каже професор Гріноу, в тексті конкретно не згадується, що мудреців було саме троє.
«Ми знаємо, що було три дари – золото, ладан і смирна, однак у Біблії не вказана кількість волхвів, котрі їх принесли», – додав він.
Фото: pixabay.com