В Ірані знайшли найдревнішу губну помаду: їй 3700 років

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Раритет виявили в регіоні Джирофт, що на південному сході країни. Міжнародна команда дослідників вважає, що стародавні мешканці цього регіону фарбували губи ще у другому тисячолітті до нашої ери. Науковці припустили, що ця помада для губ може бути найдавнішою з будь-коли знайдених. Найімовірніше, її наносили на губи за допомогою пензлика.

Про що розповіли дослідники

Помада бронзової доби темно-червоного кольору містилася в різному хлоритовому флаконі. Її виявили ще 2001 року, коли сильний паводок розмив стародавнє кладовище та виніс на поверхню чимало цікавих артефактів. Тепер науковці провели ґрунтовний аналіз знахідки за допомогою новітніх методів дослідження. Радіовуглецеве датування, зокрема, показало, що помаду виготовили між 1936 та 1687 роками до нашої ери.

Дослідники розповіли, що цей продукт доісторичної декоративної косметики не є таким уже й дивовижним, «враховуючи давню, добре відому технічну та естетичну традицію в косметології стародавнього Ірану».

flakon pomady z rozkopok - Історія - 50Plus

Раніше археологи вже знаходили на Близькому Сході та в Єгипті древні тональні основи, тіні для повік та чорну підводку для очей. Проте темно-червоні пігменти, подібні до тих, що містила помада з Джирофту, досі залишалися невивченими.

Команда провела хімічний аналіз залишку фарби у флаконі, що нині нагадує дрібний фіолетовий порошок. Науковці з’ясували, що він містить переважно гематит, або червоний залізняк, який відомий своїм інтенсивним кольором. Окрім цього, вчені виявили в помаді манганіт, брауніт, галеніт та англезит. Стародавній виробник косметики додав до суміші й рослинні воски – ймовірніше за все, для ароматизації помади.

Дослідники також ідентифікували частинки кварцу з меленого піску або кристалів, які, на їхню думку, могли надати помаді ефекту мерехтіння. Наразі кварц відшаровувався від контейнера, що розкладається, розповіло видання IFLScience.

Блискуча ця суміш чи ні, але вона «дуже нагадує своїм рецептом сучасні помади», зауважили науковці. А що стосується флакона, то він вишукано декорований тонкими насічками та не схожий на жодну іншу древню пляшечку для косметики з відомих нині. Дослідники висунули «ідею про те, що косметичні продукти в давнину маркувалися, упаковувалися і продавалися у стандартних контейнерах особливої форми, що дає можливість їх легко ідентифікувати».

Це був атрибут розкошів, що відіграв чималу роль «у формуванні соціальної взаємодії в ієрархіях ранніх міст», зазначив професор Массімо Відалі з Падуанського університету, провідний автор дослідження.

Результати дослідження опублікував журнал Scientific Reports.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU