Психологи налаштовують враховувати особисті пріоритети та орієнтуватися на справжні потреби, щоб не залежати від обставин і рухатися до правильних цілей.
Постійне та тимчасове
Щастя – це радість від життя та наближення до ідеалу. Саме так розуміє невловиме почуття наука психологія. Щастя є невіддільним від приємних емоцій, що надають цьому стану гормонального забарвлення. Прагнення до щастя супроводжує людину завжди, хоча будь-яка особистість сприймає його по-своєму. Як бути щасливим, кожного з нас можна навчити – науковці переконалися, що досягати та підтримувати відчуття гармонії дозволяє регулярна робота із психологічним станом. Важливий лайфхак у період невизначеності – ставити досяжні цілі в мінливих обставинах. В умовах постійних змін треба відокремити те, що ми можемо контролювати, від того, що від нас не залежить, і зосередитися на першому.
Щоб змінювати життя на краще і здійснювати бажання, потрібно робити дії у правильному руслі. Але який напрямок на роздоріжжі є правильним? Саме той, що приносить нам щастя, відповідають психологи. Спонукати людину до ефективних рішень допоможе усвідомлення того, що робить персонально її по-справжньому щасливою. Коли дослідники американського інституту громадської думки Gallup (засновник – професор-соціолог Джордж Ґеллап) провели серію опитувань для з’ясування, що люди вкладають в особисте відчуття добробуту, виявилося, що більшість має на увазі добре здоров’я та матеріальний достаток. Знаючи приклади «неблагополуччя» здорових та заможних, експерти запропонували додаткові питання й отримали детальний набір елементів, з яких обрали п’ять універсальних.
Повнота життя
Можливо, це і є «науковий опис» невловимого стану? Ось що виявилося в обов’язковому переліку складників щастя (пункти розміщені у довільному порядку).
Щастя – це коли є:
- фізичне та психічне здоров’я,
- фінансове благополуччя (достатня кількість статків),
- кар’єрне благополуччя (задоволення від своєї справи),
- соціальне благополуччя (теплі та міцні стосунки),
- почуття причетності до благополуччя спільноти.
Тобто критеріями особистого добробуту людини можна вважати п’ять основних аспектів, що мають бути задоволені.
Рецепт щастя:
- любов до того, чим займаємося;
- улюблене оточення (кохаємо та кохані);
- маємо кошти для існування та вміємо ними ефективно розпорядитися;
- маємо достатню енергію для повсякденної діяльності та досягнення цілей;
- належимо до чогось більшого, ніж є самі, і робимо внесок у покращення життя оточуючих.
Все перераховане – то «валюта життя», як назвали ресурсний капітал експерти Gallup. На думку дослідників, відсутність у людини хоча б одного з названих критеріїв робить її задоволення від життя неповним. Але досягти успіху у всіх названих категоріях виходить лише в одної людини з десяти: таких щасливців у світі – менше 10%. Важливим є баланс, зазначають фахівці: роблячи кроки в кожному напрямку, можна відчути позитивну динаміку у відчутті повноти життя.
Що таке щастя
Опитування Gallup стають базою для щорічних доповідей про світове щастя – рейтингу ООН World Happiness Report. Відомості за чергові три роки підсумовуються й осереднюються: що меншою виходить цифра, то вищим є рейтинг, і навпаки – найбільші цифри є характерними для аутсайдерів. В останньому рейтингу 2024 року Україна посіла 105 місце зі 145, втративши 13 позицій навіть порівняно зі своїм попереднім показником військового часу. Про те, як вплинула війна на відчуття українців, можна судити з таких даних. У 2013 році ми були на 87-му місці в загальному рейтингу, 2015-го – на 111-му, 2016-го – на 123-му, 2017-го – на 132-му, 2018-го – на 138-му, 2019-го – на 120-му, 2020-го – на 123-му, 2021-го – на 110-му, 2022-го – на 98-му, 2023-го – на 92-му, 2024 року – на 105-му місці.
Рейтинг для ООН складають незалежні підрядники: аналітики є світовою командою, очолюваною нині Оксфордським університетом. При визначенні індексу щастя враховуються прямі та опосередковані маркери стану суспільства: тривалість життя, валовий внутрішній продукт на душу населення, соціальна підтримка, громадянські свободи, сприйняття корупції, відчуття безпеки та впевненість у завтрашньому дні. На результат впливає суб’єктивна оцінка щастя та нещастя в опитуванні громадської думки. Люди відповідають на питання щодо свого конкретного дня: чи сміялися вони вчора, чи відчували радість, чи отримували задоволення, чи почувалися щасливими? Оцінюється рівень гніву, занепокоєння, довіри, великодушності та щедрості (благодійності).
Отримані результати
Вкотре підряд рейтинг щастя очолює Фінляндія. За нею розташувалися Данія, Ісландія та Швеція. Пасуть задніх Афганістан і Ліван. Через тенденцію на збільшення частки «нещасної молоді» (кількість молодих людей, які вважають себе нещасливими, у західній цивілізації зростає) США та великі західноєвропейські країни (Франція, Великобританія, Німеччина) опустилися в глобальному індексі благополуччя порівняно зі своїми попередніми позиціями. Зокрема, Сполучені Штати вперше покинули першу двадцятку, перемістившись із 15-го місця на 23-те. Аналітики пов’язують це з різким падінням рівня задоволеності життям американцями віком до 30 років.
Один із укладачів звіту, професор економіки Оксфордського університету Ян-Еммануель де Неве називає серед факторів впливу на зниження відчуття щастя у молоді посилення соціального розриву та економічну нерівність, що ускладнює придбання власного житла. Саме ця вікова група в США найчастіше відчуває самотність. У підсумку оцінка життя людей віком до 30 років ставить Америку на 62-е місце, тоді як за глобальним рейтингом щастя в оцінці людей вікової групи «60+» країна займає 10-й рядок. А Словенія, Чехія та Литва, за словами професора де Неве, навпаки, увійшли до першої двадцятки, «завдяки молоді», яка почувається щасливою всупереч зовнішнім чинникам. У чому ж тоді секрети щастя?
«Добрий дух»
Аналітики дійшли висновку, що відчуття добробуту лише частково залежить від обставин. Можна бути незадоволеним життям навіть за наявності передумов для щастя: маючи сім’ю, кар’єру та матеріальну базу. Першочергового значення набувають, на думку дослідників, особисті психологічні налаштування: чи людина вдячна за те, що має, чи цінує свою роботу, в чому вбачає сенс життя тощо. Психологи вважають, що щастя – це спокій. У трактуванні давньогрецького філософа Сократа цей стан називався «евдемонією» – «добрим духом». І такий добрий дух може бути продуктом внутрішніх налаштувань.
Як бути щасливим під час війни:
- уповільнюємося і живемо поточним моментом;
- плануємо не події, а щасливі емоції;
- отримуємо нову інформацію;
- не відмовляємося від задоволень;
- ставимося до всього з гумором, частіше посміхаємося;
- займаємося тим, що у нас добре виходить;
- підвищуємо самооцінку, хвалимо себе за досягнення;
- дбаємо про здоров’я;
- більше рухаємося;
- милуємося природою;
- приділяємо увагу домашнім справам;
- не піддаємося слабкостям, що можуть спричинити неприємності;
- контролюємо те, що можна контролювати;
- шукаємо короткострокові стимули для досягнення довгострокових цілей.
Адаптивність допомагає пристосуватися до найважчих ситуацій. Коли ми опановуємо власні слабкості і робимо усвідомлений вибір на користь індивідуальних пріоритетів, то задаємо своєму життю бажаний вектор.
Фото: pexels.com