Щоб дізнатися про ці ознаки, дослідники проаналізували поведінку 28 домашніх собак віком від 10 до 16 років. Перший сигнал, на який вказують експерти: літні собаки з деменцією мають проблеми зі сном.
Дослідження міжнародної команди науковців показало, що песики із симптомами когнітивної дисфункції (CCD) сплять менше, ніж потрібно здоровій тварині. До речі, це – одна з найперших ознак недоумства в людей.
Як повідомила докторка Наташа Олбі з Університету штату Північна Кароліна (США), дослідники вперше оцінили когнітивні порушення в собак за допомогою полісомнографії. Так називають методику, що передбачає цілонічну реєстрацію фізіологічних параметрів того, хто спить, за допомогою спеціальної комп’ютерної програми.
Про що дізналися дослідники
Як і в людей, деменція в собак прямо пов’язана зі старінням організму, й зокрема, мозку, яке призводить до погіршення свідомості та пам’яті.
На початку роботи вчені попросили власників тварин розповісти про стан здоров’я своїх улюбленців, зокрема, й про можливі симптоми CCD. Серед них – уникнення соціальних контактів, дезорієнтація та тривога, розповіло видання Daily Mail.
Потім собаки потрапили до клініки сну, де команда за допомогою полісомнографії аналізувала рухи їхніх очей, активність серця та м’язів.
Усі, крім двох собак, увійшли до стану сонливості. Потім 24 тварини занурились у стан так званого повільного сну, за якого зменшується активність мозку. А потім більш ніж половина групи поринула у фазу швидкого сну (або швидкого руху очей). Так називають стан, для якого характерна підвищена активність головного мозку та за якого сняться сни.
Відповідно до результатів дослідження, у 28,5 відсотків тварин спостерігалася важка форма деменції. 14,3% собак страждали на помірну, а 28,5% – легку її форму. У решти учасників не було симптомів CCD.
Наташа Олбі зауважила, що повільні мозкові коливання в людей, характерні для фази повільного сну, пов’язані з активністю так званої глімфатичної системи. Це – транспортна система, що видаляє білкові відходи зі спинномозкової рідини, пояснила дослідниця. За її словами, «зменшення повільних коливань у людей з хворобою Альцгеймера і недостатнє видалення цих токсинів пов’язане з поганою консолідацією пам’яті під час глибокого сну».
До речі, торішнє дослідження показало, що ризик собачого недоумства збільшується на 52 відсотки щороку після того, як собаці виповнилося 10 років.
Неактивні тварини у 6,5 раза більше ризикують захворіти на собачу деменцію, порівняно з тими, що регулярно займаються спортом.
Ознаки розвитку деменції в собаки
- Пес забуває членів сім’ї.
- Він не пам’ятає звичних пішохідних маршрутів.
- Собака забуває попроситися на вулицю, щоб справити нужду. Або може вийти на вулицю, але забути про туалет, а потім повернутися додому і вже там «зробити свої справи».
- Дедалі частіше нехтує правилами будинку, в якому мешкає.
- Пес часто занепокоєний без видимих причин.
- Він не вітає хазяїна, коли той повертається додому.
- Собака не виказує потягу до ігор, як раніше, і взагалі є менш активним.
- Пес повільно опановує нові завдання.
- Він спить не вночі, а вдень.
Фото: pixabay.com