Науковці відкрили дивну планету: легку та пухнасту, як солодка вата

Всесвіт багатий на сюрпризи: це ще раз засвідчило відкриття екзопланети WASP-193b.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Це величезне небесне тіло відділяє від Землі 1232 світлових роки. Екзопланета WASP-193b майже на 50 відсотків більша за Юпітер. При цьому вона така легка і пухнаста, що її загальну щільність можна порівняти зі щільністю цукрової вати. А це – лише трохи більше одного відсотка щільності Землі.

Екзопланети, або позасонцеві планети, – це планети поза межами нашої Сонячної системи.

Кульбабка у світі планет

Астрономи кажуть, що якби кульбабка могла бути планетою, вона мала б саме такий вигляд.

На думку міжнародної команди дослідників під керівництвом Халіда Баркауї з Льєзького університету (Бельгія), такі екзопланети, як WASP-193b, є доволі рідкісними. А ще вони допомагають нам краще зрозуміти еволюцію планет.

За свідченням авторів дослідження, WASP-193b – «друга найменш щільна планета, виявлена ​​на сьогодні, після Kepler-51d, яка набагато менша».

«Її надзвичайно низька щільність робить її справжньою аномалією серед понад п’яти тисяч відкритих екзопланет. Цю надзвичайно низьку щільність неможливо відтворити стандартними моделями опромінених газових гігантів, навіть за нереалістичного припущення про структуру без ядра», – розповіли вчені.

За їхніми словами, усі ці дивні та чудові світи, які існують навколо, допомагають не лише контекстуалізувати нашу Сонячну систему, а й дізнатися, як формуються та розвиваються планетні системи.

Газові гіганти, розташовані поблизу своїх зірок, є чудовим інструментом для цього. Наші знання про формування небесних тіл дають можливість припустити, що такі планети мали утворитися в іншому місці та мігрувати всередину. Крім того, випромінювання зірки також означає, що багато з цих світів стискаються, розповіло видання Science Alert.

рожева планета

Що ще відомо про пухнасту екзопланету

WASP-193b – екзопланета, що обертається навколо зірки WASP-193, схожої на Сонце. Ця зірка приблизно в 1,1 раза перевищує Сонце за масою та в 1,2 раза – за радіусом. А ще вона дуже близька до Сонця за температурою і віком. Однак планета WASP-193b обертається значно ближче до своєї зірки, ніж будь-яка із планет Сонячної системи. Вона робить один оборот кожні 6,25 дня.

Астрономи вирахували щільність пухнастої екзопланети: 0,059 грама на кубічний сантиметр. Для порівняння, цільність Землі становить 5,51 г/см3. Щільність Юпітера – 1,33 г/см3, що цілком логічно – на ньому багато хмар. А тим часом солодка вата має щільність 0,05 г/см3 – майже таку саму, як у планети WASP-193b.

«Планета така легка, що важко уявити аналогічний твердотілий матеріал», – зауважив планетолог Жюльєн де Віт з Массачусетського технологічного інституту (США).

«Причина, через яку вона близька до солодкої вати, полягає в тому, що обидві вони значною мірою складаються з повітря. Планета, по суті, дуже пухнаста», – додав він.

З чого складається атмосфера цієї екзопланети? Як існує WASP-193b у безпосередній близькості до своєї зірки, яка змушує її так сильно роздуватися? І взагалі: як такий дивний, пухнастий, старий світ може існувати у Всесвіті? Усе це – велика космічна загадка. «Її рішення вимагатиме ще деякої спостережної та теоретичної роботи», – зазначив Халід Баркауї.

Отже, WASP-193b є чудовим об’єктом для подальших досліджень, які команда проводитиме за допомогою космічного телескопа «Джеймс Вебб» (JWST).

Статтю, присвячену дослідженню, опублікував журнал Nature Astronomy.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU