Астрономи шокують: колись Марс був повністю вкритий глибоким океаном

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Науковців здавна цікавило, чи існував на Марсі океан, звідки він там узявся, яку площу займав, якої глибини сягав та куди, врешті, подівся. Наразі про наявність океану на Червоній планеті свідчать численні наукові дослідження.

Зовсім нещодавно вчені заговорили про виявлення на Марсі берегової лінії древнього гігантського океану віком 3,5 млрд років. І ось раптом – свіжа новина: команда данських астрономів та астрофізиків дійшла висновку, що 4,5 млрд років тому поверхню молодого Марса міг вкривати океан. Глибина його сягала 300 метрів і більше. А отже, планета в ті часи була потенційно придатною для зародження певних форм життя.

Про що дізналися дослідники?

Якщо уявити фізичну мапу молодого Марса, то його навряд чи можна було назвати Червоною планетою. Він був геть іншого кольору, може, навіть такого, як наша Земля – блакитно-синього. А ще, швидше за все, не льодовим і курним, а вологим і теплим.

planet gf8b5a5e55 1920 - Наука&Техніка - 50Plus

Команда на чолі з Мартіном Біззарро, професором Копенгагенського університету, встановила: молодий Марс зазнав бомбардування астероїдами, наповненими льодом. Це сталося протягом перших 100 мільйонів років еволюції планети, розповіло видання Sci.news. Близько 4,5 млрд років тому принесеної астероїдами води було більш ніж багато: її вистачило для того, щоб планета покрилася глобальним океаном.

Аби дійти таких висновків, дослідники проаналізували мінливість ізотопів хрому (54 Cr) у 31 зразку марсіанських метеоритів, що свого часу потрапили на Землю. Деякі з них колись були частиною первісної кори Марса.

Науковці дізналися, що крім води, крижані астероїди також принесли на Марс біологічно важливі молекули, зокрема, амінокислот. За словами вчених, органічні сполуки, що потрапили на планету, могли стати передумовою зародження життя.

Щодо океану, то він міг покривати весь молодий Марс. А глибина океану була не менше, ніж 300 метрів, і навіть могла сягати одного кілометра, зазначив професор Біззарро. За його словами, відкриття стало можливим завдяки тому, що на Марсі відсутня тектоніка плит.

mars gf30eaa336 1920 - Наука&Техніка - 50Plus

Тоді як на Землі плити літосфери постійно рухаються, переробляються і руйнуються в надрах. Через це на нашій планеті стерті всі свідчення того, що сталося протягом перших 500 млн років її історії. На відміну від Землі, поверхня Червоної планети зберігає записи про свою ранню історію.

Результати нового дослідження першим опублікував журнал Science Advances.

Для довідки. Марсу 4,65 млрд років. Період раннього Марса завершився близько 4 млрд років тому.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU