Вчитель знайшов у саду камінь з древнім письмом. Артефакту 1600 років

Під час прополювання саду географ Грехем Сеньйор натрапив на дивний камінь з незрозумілими насічками.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Працюючи у своєму саду, що в англійському місті Ковентрі, 55-річний вчитель географії знайшов невеличкий прямокутний камінь. Пізніше стало відомо, що артефакту понад 1600 років. У вирізьбленому на ньому написі експерти виявили букви стародавнього ірландського алфавіту огам.

Заінтригований загадковими насічками, пан Сеньйор надіслав фотографії експертці. Він був приголомшений, дізнавшись, що його знахідка гідна музею.

Огам – алфавіт, яким у ранньому середньовіччі послуговувалися мешканці Ірландії. Перш ніж почати писати на пергаменті латинськими літерами, вони використовували саме цю систему письма.

Знахідка виявилася сенсаційною

«Я саме чистив клумбу від бур’янів та каміння, коли побачив цю річ та подумав: це неприродно, це не подряпини, зроблені твариною», – розповів про знахідку Грехем Сеньйор.

Він вимив камінь та показав його родичу-археологу. Той порадив географу звернутися до дослідників, які працюють у програмі Portable Antiquities Scheme. Вона заохочує громадян реєструвати свої археологічні відкриття.

Тереза Гілмор, археологиня та фахівчиня зі зв’язків із громадськістю музеїв Бірмінгема, сказала: «Це дивовижна знахідка пролила нове світло на наші уявлення про раннє середньовіччя в Ковентрі. Кожне таке відкриття допомагає заповнити пазл, даючи нам трохи більше інформації».

Коли Сеньйор надіслав пані Гілмор кілька фотографій, вона одразу зв’язалася з Кетрін Форсайт, професоркою кельтських досліджень в Університеті Глазго. Науковиця підтвердила приналежність значків до давнього алфавіту, а також визначила вік раритету. На її думку, камінь з написом датується IV-VI століттям.

За словами Терези Гілмор, такі камені «дуже рідкісні і зазвичай їх знаходять в Ірландії чи Шотландії». Як він опинився в Англії – поки що неясно. Експертка припустила, що це може бути пов’язано з давньою міграцією людей з Ірландії, зокрема, ченців та священнослужителів, які переміщатися між монастирями.

Тереза Гілмор і Грехем Сеньйор

Що ще відомо про камінь та яка його подальша доля

Брус завдовжки 11 см, що важить 139 г, має написи на трьох із чотирьох сторін. Його призначення незрозуміле, зазначила пані Гілмор. На її думку, це міг бути портативний пам’ятний предмет – реліквія. У будь-якому разі, «це дивовижна дрібниця».

Археологиня пояснила, що в написі Maldumcail/ S/ Lass перше слово може означати ім’я людини. А ось що таке S/Lass – незрозуміло. Можливо, це локація.

Пан Сеньйор подарував свою знахідку Художній галереї та музею Герберта в Ковентрі. Нині раритет експонують на виставці Collecting Coventry, розповіло видання The Guardian.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU