Велотренажер у поміч: як швидко перезапустити мозок після недосипу

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда науковців з Портсмутського університету (Велика Британія) присвятила нове дослідження відновленню когнітивних функцій після недосипу. Виявляється, ефективно перезавантажити мозок навіть за дефіциту кисню в організмі не так уже і складно.

Вчені неодноразово били на сполох через масову схильність наших сучасників до скороченого нічного відпочинку та попереджали про сумні наслідки недосипання. Згідно зі статистикою, близько 43 відсотків людей не сплять рекомендовані 7–9 годин на добу. І це має наслідки для їхнього фізичного та психічного здоров’я, пише Science Alert.

Що показало дослідження

Наступного разу, коли вам захочеться подрімати після поганого нічного сну, краще влаштуйте собі тренування на велотренажері, радить університетська команда.

Відомо, що внаслідок недосипання в людини знижуються когнітивні здібності та виникає дефіцит кисню в крові. Але тепер дослідники з’ясували, що коротке велотренування сприяє покращенню роботи мозку навіть за низького рівня кисню.

Вчені провели два експерименти, в кожному з яких взяли участь 12 здорових дорослих добровольців. Під час першого експерименту команда тестувала когнітивні здібності учасників після трьох ночей часткового позбавлення сну, а під час другого – після однієї ночі повного позбавлення сну у стані гіпоксії (низького рівня кисню в організмі).

Тренування на велотренажеріПісля кожного тестування учасники займалися на велотренажері, а потім знову проходили тестування. Проаналізувавши результати, команда дійшла цікавих висновків. Ключовий з них такий: 20-хвилинне заняття на велотренажері покращує роботу мозку за часткового і повного позбавлення сну навіть в умовах гіпоксії.

На думку вчених, ця інформація може бути корисною для широкого загалу: від молодих батьків до альпіністів.

Коментарі дослідників

Науковці й раніше знали, що фізичні вправи покращують або підтримують наші когнітивні здібності, зазначив фізіолог Джо Костелло. Але це перше дослідження, яке демонструє, що вони також поліпшують когнітивні функції як після повного, так і після часткового позбавлення сну в поєднанні з дефіцитом кисню.

Для більш ретельного вивчення теми команда потребує подальших досліджень. Але вже тепер в неї є деяка нова корисна інформація про сон, фізичні вправи та когнітивні здібності. Адже під час експериментів були протестовані відразу кілька факторів стресу.

«Позбавлення сну часто відбувається в поєднанні з іншими факторами стресу», – зазначив фізіолог Томас Вільямс. Наприклад, люди, які долають великі висоти, також можуть мати порушення режиму сну.

НедосипанняВчених обнадіює те, як швидко людина може перезавантажитися, позбувшись негативних наслідків недосипу. Хоча, на думку команди, все-таки краще налагодити регулярний якісний сон, а не намагатися щоранку надолужити втрачене.

Як резюмував Джо Костелло, результати дослідження ще раз переконали науковців у тому, що «рух – це ліки для тіла та мозку». Висновки з дослідження опублікував журнал Physiology & Behavior.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU