Відмова від ложечки солі швидко знизить тиск без ліків

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Про це розповіла команда дослідників з Північно-Західного університету в Чикаго (США). Виявляється, щоденна відмова лише від однієї чайної ложки солі знижує артеріальний тиск так само ефективно, як препарати проти гіпертонії.

«Це перше дослідження, яке показує, що люди, які вже приймають ліки проти кров’яного тиску, можуть ще більше його знизити шляхом обмеження натрію», – заявила співавторка дослідження, професорка Норріна Аллен. «Ми виявили, що від 70% до 75% людей, ймовірно, побачать зниження свого кров’яного тиску, якщо знизять вміст натрію у своєму раціоні», – додала вона.

Згідно з даними Всесвітньої організації охорони здоров’я за 2023 рік, на гіпертонію в усьому світі страждає кожна третя доросла людина. Гіпертонікам загрожують інфаркт, серцева недостатність, захворювання нирок та інсульт.

Чайна ложка містить 2300 міліграмів солі. Це верхня денна норма для людей, старших за 14 років, що її зазвичай рекомендують експерти. Однак Американська кардіологічна асоціація радить ще жорсткішу норму солі: менш ніж 1500 міліграмів на день.

cholovik solyt yizhu - Здоров'я - 50Plus

Про що дізналися вчені

Науковці залучили до дослідження 213 осіб обох статей віком 50-75 років. Їм почергово призначали тижневий раціон з високим або низьким вмістом солі. Найвища денна норма містила 2200 мг натрію, найнижча – 500 мг.

У більшості учасників був нормальний кров’яний тиск або трохи підвищений, тоді як 25 відсотків добровольців страждали на невиліковну гіпертонію.

За сім днів після дотримання раціону одного типу учасник переходив до раціону альтернативного. Ті, хто мав тижневий раціон з високим вмістом солі, їли свою звичайну їжу разом із двома пакетиками бульйону, кожен з яких містив 1100 міліграмів натрію. А ті, хто мав раціон з низьким вмістом солі, їли продукти з низьким вмістом натрію, призначені лікарями-дієтологами.

Результати показали, що падіння артеріального тиску за харчового режиму з найменшим вмістом натрію було швидким та різким. Він знизився на 8 мм ртутного стовпа, повідомляє CNN. За словами пані Аллен, такий ефект можна спостерігати, коли пацієнт приймає ефективні ліки проти артеріального тиску.

«Крім того, це падіння було однаковим для осіб з нормальним та трохи підвищеним кров’яним тиском, а також для тих, хто приймає ліки», – додала професорка.

Вона також зазначила, що коли людина переходить до раціону з низьким вмістом солі, все здається несмачним на смак. Проте за кілька тижнів смакові рецептори адаптуються до нової норми натрію, людина знову відчуває смак і аромат їжі, а звичні продукти видаються їй дуже солоними. При цьому нормалізація артеріального тиску відбувається досить швидко.

Результати дослідження є цінними ще й тому, що ліки проти гіпертонії можуть мати безліч побічних ефектів. З-поміж них кашель, запор, діарея, запаморочення, нестача енергії, головний біль, біль у м’язах, нудота, нервозність, втома, збільшення або втрата ваги, а також проблеми з ерекцією. Тож набагато безпечніше просто відмовитися від ложечки солі на день. Висновки з дослідження опублікував журнал JAMA.

vymiryuvannya tysku tonometrom - Здоров'я - 50Plus

Контроль підступних продуктів

Гіпертонію часто називають «тихою вбивцею», адже вона не має виразних симптомів. Єдиний спосіб дізнатися про свій тиск – поміряти його.

Відкласти сільничку – добра порада, але більшість людей отримують сіль не з неї, зауважив експерт-кардіолог Ендрю Фріман. Це стосується продуктів, від яких ми навіть не очікуємо великої кількості солі. «Пара скибочок хліба може містити 400-500 міліграм солі, розсіл – денну норму солі, а тарілка супу – кількаденну», – сказав він.

За словами експерта, тим, хто хоче скоротити споживання солі, краще самотужки готувати їжу вдома.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU