Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Топ-9 простих лайфхаків, які продовжать ваше життя

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Хоча зараз ми живемо довше, аніж наші пращури, здається, що довга тривалість життя – це виграш в лотереї. Наші гени – такі собі будівельні блоки – можуть надати нам схильність до безлічі хвороб, включаючи захворювання серця, рак і деменцію. Та експерти кажуть, що завдяки внесенню навіть простих змін до режиму дня, починаючи зі споживання більшої кількості бобових і закінчуючи чищенням зубів за допомогою нитки, можна подовжити життя на роки. Щось просте – як-от щоденне виконання десятихвилинних вправ, отримання насолоди від творів мистецтва або дихання свіжим повітрям у парку – також грає свою роль. Видання Dailymail розповіло про деякі прості дії, які, за дослідженням, можуть продовжити ваше життя.

Їжте більше овочів

Це може здатися занадто очевидним, проте здорове та збалансоване харчування є життєво важливим, аби бути струнким та уникати різних хвороб, до того ж це може додати вам ще, як мінімум, десять років життя. У дослідженні 2022 року, опублікованому в PLOS Medicine, науковці стверджують, що при додаванні в свій раціон більшої кількості бобів, гороху та сочевиці, а також при споживанні меншої кількості червоного м’яса можна продовжити життя на десятиріччя. Дослідники виявили, що зробивши у 20-річному віці вибір на користь раціону, в якому є багато сочевиці та квасолі, можна продовжити тривалість життя на більш як 10 років для середньостатистичних жінок і на 13 років – для чоловіків.

За словами дослідників, здорове харчування також знижує вірогідність серцево-судинних захворювань. Науковці підсумували, що такий результат, окрім бобових, також дає вживання цільного зерна та горіхів і зменшення у раціоні червоного та обробленого м’яса.

ovochi na stoli - Здоров'я - 50Plus

Важливо споглядати прекрасне

Регулярне відвідування художніх галерей, музеїв та театру також пов’язане з подовженням життя. Результати дослідження 2019 року, опубліковані в BMJ, свідчать про те, що чим більше часу люди присвячують мистецтву, тим менший у них ризик настання ранньої смерті. Важливу роль грає навіть трохи часу, присвяченого малюванню чи прослуховуванню улюбленої музики.

Дослідники з Університетського коледжу Лондона зробили свої висновки, вивчаючи дані понад 6 000 дорослих англійців віком від 50 років. Кількість відвідувань ними галерей, походів у театр і на концерти рахували від початку дослідження у 2004 році, а потім за учасниками експерименту спостерігали в середньому протягом 12 років. Враховуючи економічні і соціальні фактори, а також показники здоров’я, науковці виявили, що навіть ті, хто відвідував театр або художню галерею хоча б один раз чи двічі на рік, мали на 14 відсотків менший ризик передчасної смерті, ніж ті, хто не ходив зовсім.

didus v muzeyi - Здоров'я - 50Plus

Відпочинок на природі

Насолода свіжим повітрям і відпочинок на природі — це простий спосіб додати собі років життя. Перебування на природі (наприклад, у парку) зменшує стрес, підвищує самооцінку і покращує настрій. Крім того, прогулянка на вулиці заохочує нас бути активнішим в цілому, що має позитивний вплив на фізичне здоров’я. Дослідники з Гарвардської школи громадської охорони здоров’я говорять, що зелені насадження збільшують тривалість життя людини. Під час проведення експерименту було проаналізовано дані 100 000 жінок, яким на момент дослідження було від 53 до 81 року. Вчені виявили, що ті, хто жив у районах із зеленими насадженнями, мали на 12 відсотків нижчий ризик ранньої смерті з усіх причин, за винятком нещасних випадків, порівняно з тими, хто не жив у таких зонах. Дослідники експерименту 2016 році дійшли висновку, що зелені насадження сприяють більш здоровому та тривалому життю завдяки багатьом факторам. Серед них – більше можливостей для фізичної активності, збільшення соціальної активності, покращення психічного здоров’я та зменшення впливу шкідливих чинників, таких як забруднення.

vidpochynok na pryrodi - Здоров'я - 50Plus

Випийте чашечку улюбленого напою

Ранковий напій може бути секретом довгого життя, але вам доведеться обрати між зеленим чаєм або кавою. Відповідно до дослідження, опублікованого в Європейському журналі профілактичної кардіології в 2020 році, вживання зеленого чаю принаймні три рази на тиждень робить життя довшим і здоровішим. Дослідники проаналізували стан здоров’я та звички 100 902 учасників у Китаї, які не мали в анамнезі інфарктів, інсультів чи онкології, і виявили, що люди, які мають звичку пити чай, мали краще здоров’я. Любителі даного напою мали на 20 відсотків менший ризик серцевих захворювань та інсульту. Тож десять хвилин на чашку чаю можуть бути секретом здорового та тривалого життя. Зелений чай є джерелом поліфенолів, які захищають від серцево-судинних захворювань і їх факторів ризику, включаючи високий кров’яний тиск.

Також є чудова новина і для поціновувачів кави! Дослідження майже 450 000 британців у віці від 40 до 69 років, опубліковане в Європейському журналі превентивної кардіології минулого року, показало, що споживання будь-якої кількості кави знижувало ризик ранньої смерті. Найкращі результати виявилися в групі людей, які пили дві-три чашки на день. У них була на 4, 27 та 11 відсотків нижча ймовірність смерті, якщо вони вживали безкофеїнову, мелену та розчинну каву відповідно.

Тоді як більшість шанувальників кави жадають напою з кофеїном, автори теорії припустили, що інші біологічні компоненти даного напою спричинили подібний захисний ефект. Вважається, що хімічні речовини в цьому напої лікують запалення та прискорюють обмін речовин в організмі. Інші експерименти продемонстрували схожі результати: 170 000 британців віком від 50 і старші, які випивають дві-чотири чашки кави щодня, мають майже на третину нижчий ризик смерті з різних причин.

chaj kak vypichka na stoli - Здоров'я - 50Plus

Спілкування з друзями

Проведення часу з товаришами чи навіть просто листування з ними продовжують життя та дарують здоров’я. Принаймні про це йдеться в підсумках численних досліджень. Експерти вважають, що проведення часу з близькими знімає стрес і спонукає людей бути більш фізично активними, що має чимало переваг для вашого здоров’я. Але і телефонний дзвінок коханій людині також має свої плюси.

Дослідники з Західнокитайської лікарні Сичуанського університету в рамках довгострокового дослідження вивчили дані 28 563 китайців, яких опитали стосовно їхніх звичок спілкуватися: інформація збиралася в 2002, 2005, 2008, 2011 і 2014 роках. Висновки, опубліковані в Journal of Epidemiology & Community Health, показали, що старші люди, які спілкувалися щодня, щотижня або навіть щомісяця, мали більше шансів на довше життя, ніж ті, хто взагалі не спілкувався. Тим часом, за даними експерименту, розміщених в Aging Journal у 2013 році, через соціальну ізоляцію людина може старіти навіть швидше, ніж від куріння. Гарвардське дослідження також підтвердило, що позитивні стосунки з друзями можуть зберегти наше здоров’я та допомогти нам жити довше.

cholovik i zhinka dyvlyatsya televizor - Здоров'я - 50Plus

Алкоголь – в помірних кількостях

Немає нічого дивного в тому, що надмірне вживання алкоголю шкідливе для нашої печінки та серця. Але детальне вивчення цього питання також показує, що бути зовсім непитущим – теж не найкращий вибір. Вечірній келих пива або вина є корисним для здоров’я.

Експерти дізналися, що помірне вживання алкоголю знижує ризик виникнення ревматоїдного артриту. Це стверджує шведське дослідження, опубліковане у 2012 році. Експерти встановили, що ризик появи ревматоїдного артриту зменшився на 37 відсотків серед жінок, які випивали менше чотирьох склянок алкоголю (це 15 г етанолу на тиждень, що приблизно еквівалентно трьом з половиною пінтам пива або келихам вина на тиждень). В ході експерименту ці дані порівнювались з інформацією про піддослідних, які випивали менше однієї склянки пива чи вина на тиждень, та тими, хто ніколи не пив взагалі.

Відповідно до дослідження, опублікованого у виданні Nature у 2022 році, в якому взяли участь 430 016 дорослих, вживання алкоголю в помірних кількостях також може подовжити ваше життя. Було встановлено, що чоловіки, які випивають не більше одного келиха вина на день, можуть збільшити тривалість життя майже на рік порівняно з тими, хто взагалі не п’є. Але поміркованість була ключовою: експеримент чітко показав, що ті, хто випиває більше склянки на день, можуть втратити близько сімох років життя.

cholovik i zhinka pyut vyno - Здоров'я - 50Plus

Намагайтесь уникати стресу 

Щасливі люди не просто прагнуть більш приємного життя: детальне вивчення цієї сфери показує, що вони також живуть довше і здоровіше, ніж їхні нещасні однолітки. Фахівці з Університету Іллінойсу виявили, що позитивне ставлення до свого життя, відсутність стресу та депресії сприяють подовженню життя. Вони зробили свої висновки на огляді понад 160 досліджень людей і тварин у 2011 році, опублікованих в журналі Applied Psychology: Health and Well-Being. Під час лабораторних експериментів на людях вчені також виявили, що позитивний настрій може зменшити рівень гормонів, пов’язаних зі стресом, підвищити імунну функцію та допомогти організму швидше відновитися після навантажень.

babusya i onuka bavlyatsya - Здоров'я - 50Plus

Будьте активними

Користь регулярних фізичних вправ не є секретом, але багатьом людям із напруженим графіком буває непросто підтримувати себе у формі. Та що ще й досі залишається новиною для багатьох – те, що навіть невеликі активності можуть мати значний вплив на наше здоров’я. Фізичні вправи допомагають людям підтримувати стрункість тіла, зміцнюють кістки та м’язи і знижують ризик серцево-судинних захворювань.

І дослідження показують, що вам не потрібно годинами напружуватися в тренажерному залі, достатньо лише короткого заняття, щоб насолодитися деякими перевагами, які воно дає. Відповідно до підсумків експерименту, опублікованих в JAMA у 2022 році, підвищення частоти серцевих скорочень всього впродовж десяти хвилин на день може вистачити, аби подовжити ваше життя. Американські дослідники дійшли висновку, що якби дорослі від 40 до 85 років виконували лише 10 хвилин середньої або інтенсивної фізичної активності на день, це попередило б 110 000 смертей щороку у країні. Але мова не йде тільки про біг або тренування в тренажерному залі. Можна також обрати швидку десятихвилинну прогулянку, косіння газону, катання на роликах або танці.

cholovik i zhunka roblyat fizychni vpravy - Здоров'я - 50Plus

Використовуйте зубну нитку під час чищення зубів

Кожна людина «отримує» лише один набір дорослих зубів, і їх чищення за допомогою спеціальної нитки може значно змінити ваше життя. Вказаним інструментом видаляється зубний наліт — головна причина захворювань ясен. Але, на думку вчених Гарвардської медичної школи, запобігання хворобам ясен також захищає від серцевих захворювань. Вони виявили, що захворювання ясен можуть спричиняти хронічні запальні процеси, оскільки організм реагує на постійну присутність нальоту на зубах.

Хронічне запалення вважається основною причиною виникнення атеросклерозу – стану, коли в артеріях накопичується жировий наліт (не пов’язаний із зубним нальотом). Тим часом дослідження серед людей старше 80 років, опубліковане в Journal of Aging, показало, що ті, хто не користувався зубною ниткою, мали на 30 відсотків вищий ризик смерті (в середньому на дев’ять років раніше). Проте вчені все ще не знають точно, як захворювання ясен впливають на довголіття. Існують інші, не пов’язані між собою фактори, які можуть пояснити даний зв’язок, до прикладу, куріння або нездорове харчування. Також існує вірогідність, що люди, які регулярно користуються зубною ниткою, частіше дбатимуть про своє здоров’я в інші способи.

zubna pasta nytka shhitka - Здоров'я - 50Plus

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU