Команда з Каліфорнійського університету в Мерседі (США) винайшла чудернацький та при цьому доволі перспективний матеріал. За кожного удару по ньому він стає дедалі твердішим.
Таку «адаптивну довговічність» експерти вважають однією з найважливіших характеристик матеріалів. Адже вона передбачає захищеність виробу від пошкоджень та стійкість до руйнацій навіть у найсуворіших умовах.
Натхнення – в кукурудзяному крохмалі
На створення нового матеріалу команду надихнув кукурудзяний крохмаль. На відміну від вологого піску, що зберігає постійну в’язкість незалежно від того, перемішаний він чи утрамбований, кукурудзяний крохмаль поводиться як рідина при обережному перемішуванні та як тверда речовина при швидкому збиванні. Ця різниця в поведінці обумовлена розміром часточок, розповіло видання Science Alert.
Каліфорнійські дослідники воліли подивитися, чи зможуть вони отримати такі самі результати в полімерному матеріалі. Команда почала з так званих сполучених полімерів, молекули яких допомагають матеріалам проводити електрику, залишаючись при цьому м’якими та еластичними.
За певної комбінації молекул вчені створили плівку, що деформувалася або розтягувалася від різких ударів. Що швидшими були удари, то жорсткішим ставав матеріал.
За словами дослідників, вибір двох позитивно заряджених та двох негативно заряджених полімерів створює матеріал із надмалими структурами, схожими на мініатюрні фрикадельки у мисці із заплутаними спагеті. Ці «фрикадельки» поглинають удари, не розпадаючись повністю, зберігаючи матеріал та його провідність.
Для чого потрібний цей матеріал
«Існує низка його потенційних застосувань, і ми раді спостерігати, куди нас приведе ця нова, нетрадиційна властивість», – зазначив провідний автор дослідження Юе Ван.
Якщо цей матеріал випускатимуть у великих масштабах, його використовуватимуть в багатьох сферах, вважають винахідники. Наприклад, з нього можна буде виробляти ремінці розумного годинника, датчики, медичні монітори (наприклад, для дослідження серцево-судинної системи або вимірювання рівня глюкози), різноманітні гаджети та одяг.
Персоналізоване електронне протезування – ще один потенційний варіант використання нового матеріалу. Дослідники сподіваються, що згодом з нього можна буде друкувати протези кінцівок на 3D-принтері.
Цей винахід – ще одне свідчення того, як матеріали спроможні змінити наше майбутнє.
Фото: pexels.com