Плато Наска: ШІ виявив у Перу сотні моторошних геогліфів

Серед 303 невідомих досі геогліфів плато Наска – зображення кита-вбивці та відрубаних людських голів. Розмір древніх творів мистецтва – від 9 до 90 м.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда японських, французьких та американських науковців за допомогою системи штучного інтелекту знайшла на плато Наска 303 дивовижні геогліфи. Деякі з них вирізняються гігантськими розмірами та моторошними сюжетами. Одними з найбільш разючих є зображення відрубаних людських голів та величезного кита з ножем.

Геогліфами називають нанесені на землю геометричні або фігурні візерунки завдовжки щонайменше чотири метри. З-поміж них зустрічаються такі великі, що цілком їх можна розгледіти лише з повітря.

Кілька слів про таємниче плато

Дослідники відкрили геогліфи на плато Наска ще в 1940-х роках. Відтоді їх вважали одними з найзнаковіших туристичних пам’яток Південної Америки. Найдревніші зображення датовані 100 роком до нашої ери.

Численні археологи, історики та антропологи, що вивчали ці малюнки, досі не дійшли єдиної думки щодо призначення колосальних стародавніх творів мистецтва.

До нинішнього відкриття науковці ідентифікували 430 геогліфів, що здебільшого зображували людей і тварин. Півсотні з них належали до категорії найбільших, лінійних малюнків, створених шляхом видалення ґрунту. Тоді як решту 380 учені віднесли до дрібних, рельєфних зображень: їх створили у протилежний спосіб, викладаючи камені на землі. Через невеликий розмір картини другої групи виявити було складніше. До того ж частина каменів вивітрилася протягом століть.

Науковці здогадувалися, що знайдено далеко не всі геогліфи. Виявлення їх за допомогою традиційних методів археології – процес багатотрудний та тривалий.

зображення на плато

Про що дізналися дослідники

Щоб прискорити цей процес, автори нового дослідження розробили програму ШІ, що здатна ідентифікувати вицвілі геогліфи, які ховалися на аерофотознімках плато. Алгоритм виявився особливо віртуозним у виявленні слабких слідів рельєфних геогліфів. Він допоміг дослідникам знайти понад 300 невідомих творів стародавнього мистецтва, розповіло видання IFLScience.

Як написала команда у звітній статті, «основними мотивами рельєфних геогліфів (переважно завдовжки 9 метрів) були люди, худоба та людські жертвопринесення». А тим часом 64 відсотки лінійних геогліфів зображували диких тварин. Ці великі сюжети часто простягалися на 90 метрів.

Намагаючись інтерпретувати гігантські стародавні малюнки, автори дослідження помітили, що лінійні мотиви розташовані переважно за 34 метри від паломницького маршруту, що веде до храму Кауачі доіспанського періоду. Вчені запідозрили, що корінне населення використовувало величезні геогліфи як церемоніальні місця, де ритуали могли проводитися під час священної подорожі.

І навпаки, рельєфні геогліфи зазвичай розташовувалися в межах видимих неформальних пішохідних доріжок. Тому дослідники припустили, що невеликі твори мистецтва призначалися для обміну інформацією між окремими особами або спільнотами.

Однак питання про те, яку роль відігравало зображення кита-вбивці, поки що залишається відкритим.

Результати дослідження опублікував журнал Proceedings of the National Academy of Sciences.

Фото: Masato Sakai

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.