Виплеск емоцій не приборкує гнів. А що приборкує?

Відповідно до поширеного стереотипу, викид емоцій зменшує рівень гніву. Однак автори нового дослідження запевняють, що це не так.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Згідно із загальноприйнятою думкою, емоційний викид може допомогти придушити гнів. Але цей популярний стереотип лишень вводить в оману тих, хто серйозно цікавиться методиками керування гнівом.

Так вважають автори нещодавнього метааналітичного огляду з Університету штату Огайо та Університету Співдружності Вірджинії (США). Проаналізувавши 154 дослідження, присвячені гніву, вчені не знайшли жодних доказів того, що емоційні виплески допомагають його приборкати. Ба більше: в деяких випадках вони його навіть посилюють.

«Я думаю, дуже важливо розвіяти міф про те, що якщо ви злитесь, то потрібно випустити пару, зняти напругу з душі», – заявив провідний автор дослідження Бред Бушмен.

Зрештою результати показали, що ключ до стримування гніву – це зниження фізіологічного збудження, зокрема, за допомогою певних видів фізичної активності.

чоловік гнівається

Про що дізналися вчені?

Гнів у будь-якому разі не слід ігнорувати, зазначили науковці. Навіть звичайні роздуми можуть допомогти зрозуміти, чому ми злимося і як розв’язати глибинні проблеми. Утім, проблема в тому, що виплеск емоцій часто виходить за межі виважених роздумів.

Загалом у вивчених командою дослідженнях взяли участь 10 189 осіб різного віку та статі, що належали до різних культур та етнічних груп.

Дослідження було частково натхнене так званими «кімнатами люті», де люди платять за те, щоб розбити якісь предмети, сподіваючись виплеснути гнів, розповіла перша авторка роботи Софі К’ярвік.

Команда розробила огляд на основі двофакторної теорії Шехтера-Зінгера, яка описує гнів (і решту емоцій) як двокомпонентне явище, кожне з яких передбачає фізіологічний та когнітивний компоненти.

За словами науковців К’ярвік та Бушмена, попередні дослідження часто фокусувалися саме на когнітивному аспекті. Наприклад, на тому, як когнітивно-поведінкова терапія може допомогти людям скоригувати ментальні значення, що лежать в основі гніву.

Інші дослідження показали, що загалом це працює, але новий огляд також пролив світло на альтернативний шлях розрядки. Ба більше: його автори виявили, що стандартні когнітивно-поведінкові терапії не є ефективними для всіх типів мозку.

У дослідженні розглядалися види діяльності, які підвищують та знижують збудження: від боксу, їзди на велосипеді та бігу підтюпцем до глибокого дихання, медитації та йоги.

Науковці помітили, що заспокійливі дії знижують гнів у лабораторних та польових умовах. До ефективних дій для зниження збудження вчені віднесли повільну йогу, усвідомленість, прогресивну м’язову релаксацію, діафрагмальне дихання і перепочинок (або тайм-аут).

Замість того, щоб вихлюпувати гнів, дослідники рекомендують «підірвати» його, зменшивши оберти. Заспокійливі тактики, які довели свою ефективність у знятті стресу, теж можуть позбавити гнів фізіологічного палива.

Огляд показав, що більшість видів діяльності, що підвищують збудження, не знижують гнів, а деякі навіть підсилюють його. Причому найчастіше призводить до такого результату біг підтюпцем, розповіло видання Science Alert.

жінка медитує

Що ще допоможе зменшити рівень гніву?

Для цього потрібно вдатися до дій, що знижують рівень збудження, порадив Бред Бушмен.

Вправи з м’ячем та інші види фізичної активності, що передбачають гру, знижують фізіологічне збудження. Тож можна припустити, що фізичне навантаження є кориснішим для зниження гніву, якщо воно приносить задоволення.

А найкращими варіантами для приборкання гніву дослідники вважають простий перепочинок та лічбу до 10. Щоправда, для уточнення цього висновку не завадять додаткові дослідження.

Результати роботи опублікував журнал Clinical Psychology Review.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU