Біль у спині рано чи пізно наздоганяє багатьох із нас. У світі від нього страждають 619 мільйонів людей. Дослідники передбачають, що до 2050 року це число зросте до 843 мільйонів.
Таке випробування нерідко супроводжується погіршенням сну, психічними розладами, неможливістю виконувати повсякденні функції, як-от ігри з дітьми або походи на роботу. Експерти стверджують, що нині біль у спині став основною причиною інвалідності у світі. А журнал The Lancet Rheumatology визнав, що ця недуга спричинила «глобальну епідемію».
Про що може «розповісти» біль у спині?
Чимало людей вважають, що хронічний біль у спині передусім пов’язаний з фізичними ушкодженнями. І це – поширена помилка. Адже цей біль найчастіше не означає, що з хребтом чи спиною щось не так. Переважна більшість усіх болів у спині є «неспецифічними», тобто тести не виявляють жодних ознак структурного ушкодження чи захворювання.
На якомусь етапі життя більшість з нас відчуває біль у спині, що з роками зазвичай лише поширюється.
Гострий біль у спині, як правило, минає протягом кількох тижнів. Натомість хронічний біль мучить свою жертву понад три місяці та більше. За різними даними, в 4-25 відсотків людей гострий біль переходить у хронічний. І тоді з ним важче впоратися.
Чи варто одразу бігти до лікаря?
«Біль у спині в більшості випадків не є серйозним приводом для тривоги», – заспокоїла Рут Ньюсом, спеціалістка зі спінальної фізіотерапії в Шеффілдській клінічній лікарні. Вона порадила зачекати 4-6 тижнів, перш ніж вирушати до лікаря. Протягом цього часу біль можна приборкувати за допомогою протизапальних препаратів, які є в кожній сімейній аптечці. А ще потрібно більше рухатися.
Тривожними симптомами, на які слід звернути увагу, є оніміння або поколювання в нижній частині тіла, утруднене сечовипускання, біль у грудях, несподівана втрата ваги та лихоманка. Якщо якісь із цих симптомів наявні, вони можуть бути ознакою якоїсь іншої проблеми, тому потрібно негайно звернутися по медичну допомогу.
Чи обов’язково слід проходити МРТ-сканування?
МРТ-сканування дуже чутливий метод обстеження. Він, зокрема, виявляє випинання дисків, зношування та розриви зв’язок. Часто ці ознаки видаються пацієнтам аномаліями. Однак це скоріше випадкові знахідки, ніж патологічні проблеми. Згідно з великим дослідженням, що опубліковане у виданні European Journal of Pain, ці результати не передбачають поточний чи майбутній хронічний біль. Але якщо їх не пояснити належним чином, вони можуть спровокувати згубний ланцюжок подій.
Дослідження, проведене у США серед близько 400 000 пацієнтів первинної медико-санітарної допомоги, показало: ті, хто проходив МРТ з приводу болів у спині, з більшою ймовірністю згодом приймали опіоїди та перенесли операцію на спині. Ба більше, та сама група людей за рік страждала від інтенсивнішого болю.
Як подбати про хвору спину?
У багатьох спеціалістів є одна найважливіша порада: рухайтеся! Рух допомагає запобігти болю у спині, а також його полегшити. Щоправда, не існує доказів того, що якась конкретна руханка краща за інші.
«Краща вправа – це та, яку ви обрали для себе самостійно», – стверджує фахівець із болів у спині, професор Кіран О’Салліван з Лімерикського університету. На його думку, людина має знайти щось приємне, доступне та недороге. Тоді вона з більшою ймовірністю дотримуватиметься розпорядку занять. Згодиться навіть елементарна ходьба, пише BBC Science Focus.
І ще. Навантаження слід нарощувати поступово.
Чи можна змінити своє сприйняття болю?
На біль впливає багато різних чинників. Зокрема й психічні, як-от страх, занепокоєння та хибні уявлення про біль. Його можуть посилити брак сну, неправильне харчування та бездіяльність.
Сучасна медицина пропонує в таких випадках когнітивно-функціональну терапію (КФТ). Цей метод фокусується на психологічних та фізичних факторах, а також способі життя. КФТ допомагає розпізнати унікальне поєднання чинників, що впливають на біль, та зрозуміти, що він не завжди свідчить про фізичні ушкодження.
Фото: pixabay.com